„Pas mane užsuko toks gražus drugys, tačiau nežinau, kaip tiksliai jis vadinasi ir kas iš jo išsivystys“, - laiške redakcijai rašė skaitytojas, kuriam drugelis priminė chameleoną.
Entomologas Giedrius Švitra GRYNAS.lt teigė, kad toks drugys Lietuvoje dažnas, tačiau mūsų šalyje taip pat galima sutikti labai panašią tik daug retesnę rūšį.
Anot mokslininko, drugiai šiais metais stebimi jau senokai: „Žiemojantys drugiai buvo stebimi jau vasario antroje pusėje, o kovo mėnesį jau pasirodė ir pirmi šiemet išsiritę drugiai. Skirtingos drugių rūšys ritasi skirtingu sezono metu. Pavasarinių rūšių ritimosi momentas priklauso nuo konkrečių metų klimatinių sąlygų: jei pavasaris šiltas, ritasi anksčiau. Šiemet pirmosios rūšys išsirito labai anksti, nes kovas buvo neįprastai šiltas. Vėliau atvėso, todėl dabar rūšių ritimasis kiek vėluoja. Prieš gerą savaitę jau buvo stebėta 31 drugių rūšis (per naktį).“
Specialistas aiškino, kad jei šis drugys įskrido į namus, išsigąsti nereikia. „Kaip elgtis su drugiu? Jei jis tupi sau lauke ant sienos, tegul ten ir
tupi - kitą naktį nuskris. Jei įskrido į namus, nesunku jį pagauti ir
išnešti į lauką. Juk drugiai nesikandžioja ir niekam grėsmės nekelia“, -
sakė G. Švitra.
Didysis dviuodegis yra paplitęs Europoje, Mažojoje Azijoje, Kaukaze, Centrinėje Azijoje, Sibire iki Vakarų Pabaikalės, taip pat Šiaurės Afrikoje. Lietuvoje dažnas. Kuoduočiai – naktinių drugių šeima, kuriai priklauso vidutinio dydžio plaukuoti drugiai su šukiškomis antenomis. Lietuvoje yra apie 30 jų rūšių.
Mokslininkas, paklaustas apie klimato atšilimo poveikį, jis teigė, kad jo pasekmės stebimos gerokai ilgesniu laikotarpiu nei vieni metai. Atskiri metai gali būti palankūs ar nelabai palankūs drugiams. Dėl klimato šiltėjimo atsiranda (plinta) naujos rūšys iš pietų, bet nyksta kitos, šiaurinio paplitimo rūšys.