Prieš kelis metus švedų-amerikiečių įmonė „Plantagon“ paskelbė apie savo planus pastatyti milžiniškus vertikalius ūkius, kurie žymėtų urbanistinės augalininkystės pradžią. Pirmojo tokio šiltnamio pamatai jau padėti Linšiopingo mieste.
Pradžioje architektai galvojo statyti sferos pavidalo pastatus, bet paaiškėjo, kad tokie pastatai būtų neefektyvūs ir buvo pasirinktas vertikalus dizainas. Tai pirmas rimtas bandymas pasaulyje praktiškai išmėginti vertikalių ūkių idėjas.
„Plantagono“ darbuotojai savo kūrinį vadina „Augaloraižiu“ (augalas + dangoraižis). Jame bus auginamos daržovės Linšiopingo miesto ir apylinkių gyventojams. Kūrėjai tikina, kad sugebės pilnai patenkinti rinkos poreikius, tačiau pripažįsta, kad tai „pirmas blynas“. Pastatas yra tik bandymas įgyvendinti tai, apie ką seniai šneka visi architektai ir ekologai. Jau dabar kompanija kviečia mokslininkus, norinčius eksperimentuoti ieškant geriausių urbanistinio ūkininkavimo metodų.
Naujasis pastatas yra atsuktas į pietų pusę, kad augalams niekada nestrigtų šviesos. Maisto ir augalų atliekoms kompostuoti yra įrengtos specialios patalpos. Taip pat planuojama vietoje gaminti ir biodujas, kurios bus panaudotos pastato šildymo ir vėsinimo sistemoms palaikyti.
Statybas planuojama baigti po 12 – 16 mėnesių.
Pirmasis "Plantagon" sumanymas - sferos pavidalo vertikalus urbanistinis ūkis: