Norint atpažinti gerą mėsos gaminį, nereikia pasikliauti tik gražia jo išvaizda. Aukšta kaina taip pat nėra kokybės įrodymas. Kaip tuomet nepasimesti mėsos skyriuje?
Pagal įstatymus gamintojas privalo sąžiningai produkto sudėtyje nurodyti, ar ten yra sojos, karagenino, krakmolo ir augalinės ląstelienos, bet taip daro toli gražu ne visi. Jeigu perpjovus virtą dešrą pjūvio paviršiuje matote drėgnas duobutes, tai ženklas, kad buvo naudojami ne mėsiniai baltymai, o sausgysliniai baltymai - didelė sudedamoji tokio produkto dalis yra sausgyslės, odos ir plėvės. Tokių gėrybių produkte gali būti iki 25 proc. Dažnai jo yra daugiau, nes priešingu atveju nesusidarytų tokios duobutės, kuriose matosi žele gabaliukai, panašūs į šaltieną.
Jei norite sužinoti, ar daug mėsos yra virtoje dešroje suspauskite gabalą rankoje. Jeigu jis minkštesnis nei šalia esantys produktai, reiškia, labai didelė faršo dalis sudaryta iš augalinių ar negrynų baltymų. Dešra iš mėsos turi būti standi.
Šviežias gamyklos faršas (sumaltas pramoniniu būdu itin smulkiai) yra baltos spalvos, būtent taip iš tiesų turi atrodyti faršas ir dešra, o technologai į sudėtį deda dažiklius. Tada faršas tampa įprastos rožinės spalvos. Kitą kartą virdami savo mėgstamas dešreles pasūdykite vandenį. Jei vanduo nusidažo rožine spalva, tai reiškia, kad dešrelėse yra daug dažiklių. Tokias dešreles geriau išmesti ir nevalgyti.
Technologai į mėsos produktus beria krakmolą. Kuo daugiau krakmolo, tuo mažiau mėsos. Nustatyti kiek jo yra dešroje galite ir patys. Riekelę dešros susukite į vamzdelį. Jei sukant ji lūžta – krakmolo yra daug. Natūralūs riebalai geriau suriša dešrą nei krakmolas. Namų sąlygomis galite atlikti eksperimentą. Ant dešros kraštelio užlašinkite lašelį jodo. Jei lašelis nusidažo mėlynai, reiškia krakmolo kiekis yra labai didelis.
Atsiminkite svarbiausią taisyklę: aukšta kaina dar negarantuoja kokybės. Pirkdami dešreles, sardeles, dešrą ar delikatesinį gaminį svarbiausia atsiminkite:
Jei dešrelės ryškiai rožinės spalvos, reiškia, jose daug dažiklių.
Įdėmiai perskaitykite sudėtį. Dešroje gali būti kiti mėsos pakaitalai, pavyzdžiui, ląsteliena.
Jeigu dešrelė po kepimo išsipūtė ar susitraukė, reiškia, produkte daug karagenino. Kai kuriems žmonėms šis priedas iššaukia alergiją.
Jeigu dešra jums pasirodė per stipriai sūri, gali būti, kad joje yra viršytas natrio nitrito kiekis.
Jeigu ant riekelės dešros išsiskyrė riebalų lašeliai, reiškia, ji pagaminta iš senos mėsos.
Jeigu perpjovus virtos dešros gabalą matote duobutes ir želatinos ląšelius, reiškia, produkto sudėtyje yra ne tik raudonos mėsos baltymai bet ir iš atliekų išgauti baltymai.
Daugiau faktų apie maisto produktus ir gamintojų gudrybes – šeštadienį 19 val BTV laidoje „Auksarankiai“