Vasarą tikriausiai net ir retai keliaujantis po Lietuvą poilsiautojas nepasiges pramogų. Lietuva – graži. Čia ir „kloniai, kalnai ir kalneliai“. Ne be reikalo ji taip gausiai ir gražiai apdainuota mūsų rašytojų ir poetų. Tačiau populiarėjantis ekoturizmas skatina ieškoti paprasto atsakymo – ką veikti Lietuvoje žiemos metu? Kur vykti, ką galima pamatyti, kur aktyviai ir „neskriaudžiant“ gamtos pailsėti?
Anykščiai siūlo žygius
Anykščių turizmo informacijos centro direktorius Rimantas Sereičikas sako, kad ekoturizmas – tai atsakingas keliavimas gamtinėse teritorijose, prisidedantis prie aplinkos apsaugos ir vietos žmonių gerovės. „Taigi, Anykščiuose išskirtume iš esmės dvi ryškias ekoturizmo kryptis – tai poilsis kaimo turizmo sodybose bei pažintinis turizmas saugomose teritorijose: Anykščių regioniniame parke bei parkui priskirtose saugomose teritorijose“, – sako direktorius.
Pasak R. Sereičiko, galima teigti, kad ekoturizmas Anykščiuose populiarus, nes nemažai keliaujančių atvyksta būtent pažintiniais tikslais – gamtinei ir kultūrinės aplinkai pažinti. Šią turizmo rūšį, žinoma, skatina Anykščių regioninio parko direkcija bei kai kurie turizmo paslaugų teikėjai – ir savo veikla, ir atsakingai plėtodami infrastruktūrą. Į veiklas bandoma įtraukti ir vietos bendruomenes. Vis daugėja turizmo paslaugų teikėjų, kurie siūlo edukacines programas, o greta edukacijos siūlomos ir kitos turizmo paslaugos: žygiai pėsčiomis ar dviračiais, žirgais, nakvynė, maitinimas ir kt.
„Žiemą Anykščiuose turistai gali rinktis poilsį kaimo turizmo sodybose bei ten siūlomas pramogas: žygius pėsčiomis, slidėmis (žinoma, jei yra sniego), žirgais. Be nakvynės sodybose siūlomas aktyvus pažintinis poilsis gamtoje – pažintiniai žygiai, stebėjimai ir pan.“, – pasakoja direktorius.
Kainos nesikandžioja
„EKO redakcijai“ pasidomėjus, ar gali šeima žiemos metu kur nors pernakvoti, juk žiemą nemiegosi po nakties dangumi, R. Sereičikas atsakė, kad nakvynė ir daugiau paslaugų siūloma kaimo turizmo sodybose.
Anykščių turizmo informacijos centro direktorius pabrėžė, kad ir kainos už apgyvendinimą žiemą nesikandžioja. „Nemanytume, kad žiemą poilsiauti brangiau. Tiesiog mažiau paslaugų nei vasarą siūloma. Bet žiemą srautai mažesni, todėl iš dalies galima dar labiau įsijausti į ekologišką turizmą ir mėgautis gamta“, –sako Anykščių turizmo informacijos centro direktorius Rimantas Sereičikas.
Kelionė šunų kinkiniais
O štai Vievio seniūnijoje įsikūrusi bendrovė „Nuotykių akademija“ turistus vilioja pasivažinėjimu rogėmis ar keturračiais vežimėliais, kuriuos traukia šunys. Pasak bendrovės savininkės Jolantos Bliuj, pasivažinėjimas šunų kinkiniais yra nepakartojamas malonumas. Svečius vežioja galingi Aliaskos malamutai ir Sibiro „Husky“ veislės šunys.
Savininkės teigimu, tokia kelionė žavi tuo, kad žmogus gali susilieti su gamta, juo labiau, kad tai yra Neries regioninis parkas. Labai daug atvyksta užsienio turistų. „Be abejo, tokiu kinkiniu smagiau ir egzotiškiau važinėti žiemą, tačiau jeigu jos nėra, tai ir vežimėliais malonu“, – pasakoja J. Bliuj.
Miestų gidai: laikas pažinti vietą, kur gyvenate
Miestuose dirbančių gidų manymu, ne tik kaimo turizmo sodybos yra puiki išeitis žiemą ieškantiems aktyvios, įdomios veiklos.
„Miestiečiams net nebūtina kur nors važiuoti. Ši žiema, kai nėra taip šalta – puiki išeitis rasti gerą gidą ir pagaliau leistis į pažintinę ekskursiją po savo miestą. Vilniuje ar Kaune gyvenantieji neretai nustemba, kiek jie mažai žino apie savąjį miestą“, – sako ekskursijas Vilniuje organizuojanti Aušra.
Profesionali gidė pasakojo, kad paprastai per atostogas žmonės skuba prie jūros ar ežerų, o laisvo laiko sužinoti daugiau apie savąjį miestą nelieka. „Galbūt viskas, ko mums reikia, yra prieš mūsų akis – žiema puikus metas sustoti ir pasimėgauti tuo, ką turime“, – pridūrė Aušra.