Ekspozicijoje sukurta ypatinga Šiaurės Lietuvos pelkės, kurioje gausu saugomų augalų ir gyvūnų rūšių, atmosfera. Lankytojai, susipažinę su gamtine ekspozicija, turės galimybę su rezervato darbuotojais apsilankyti 3,6 km ilgio Kamanų pažintiniame take.

Ekspozicijoje lankytojai gali pažinti gamtos vertybes ne tik skaitydami informacinius stendus, bet ir liesdami, uostydami, klausydamiesi... Originalaus apšvietimo dėka dieną su tikrais gamtos garsais keičia naktis, kai gūdus vilko staugimas priverčia susigūžti jautresnį lankytoją.

Lyg pelkių miške išvirtę ekspoziciniai stendai, blykčiojantys vandens atspindžiais, pilni paslapčių. Vienur, atvėręs slaptas dureles, pamatysi gyvačių išnaras, kitur – pelkių senio barzdą. Įkišęs ranką į ertmę, turi atspėti, kokią gamtos dalelę apčiuopei. Liesdami susipažįstame su kiminais, galime pauostyti svaiginančių gailių. Daug įspūdžių sukelia gyvūnų ekskrementų stendas.

Kamanų gamtinio rezervato ekspozicija

Ekspozicijos lankytojai gali apžiūrėti pelkės dugną, spręsti dėlionę su paukščių ir gyvūnų garsais arba išbandyti bebro dantų aštrumą. Ir didelis, ir mažas gali pakilnoti sausų, šlapių durpių, o paskui - molio kibirus, kad įsitikintų, kas kiek sveria.

Norintiems išsamiau susipažinti su rezervate saugomomis gamtos vertybėmis, siūloma pasinaudoti terminalais. Juose vaizdžiai pateikiama informacija apie pelkės ir miško ekosistemas bei augalų ir gyvūnų rūšis. Moksleivius virtualios pažintinės kelionės metu lydės Bebriukas Bugis. Jis ves per liūlančią pelkę, supažindins su įvairiais pelkių dariniais - pelkių akimis, duburiais, liūnais, nuostabiais augalais ir paslaptingais gyvūnais, papasakos - kas užaugina pelkę, įspės apie augančius nuodingus augalus ar šnypščiančią angį, parodys variu spindintį bekojį driežą - gluodeną...

Kamanų rezervatas

Kamanų rezervato mokslininkų kolektyvui ir dizainerei Skirmantei Vaitkevičiūtei nedidelėje 45 kvadratinų metrų Lankytojų centro patalpoje pavyko sukurti atmosferą, reprezentuojančią Šiaurės Lietuvos lygumų didžiausią pelkinį kompleksą.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Rūtos Baškytės, artimiausiu metu ir kitose saugomose teritorijose, o tiksliau Lankytojų centruose atsiras savitos ekspozicijos, pristatančios gamtos ir kultūros vertybes. Ekspozicijų tikslas – sudominti lankytojus, pakviesti juose pažinti savo kraštą, jo gamtą, o svarbiausia – tapti draugu, saugoti tas vertybes.