Šių metų sausio mėnesį Austrijos mieste Zalcburge vyko Tarptautinis elektronikos įrangos atliekų perdirbimo suvažiavimas, kuriame buvo svarstoma ES elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo (WEEE) direktyva, kurią po kelių dienų balsavimu priėmė Europos Parlamentas. Viena iš naujosios politikos dokumento esmių – didesni surinkimo tarifai ir nelegalaus eksporto prevencija.

Tikslo sukurti Europoje atliekas perdirbančią visuomenę sampratą pristatė vienas iš pagrindinių pranešėjų, Europos Komisijos Atliekų valdymo skyriaus vadovas, Eurokomisaras Julio Garcia Burgues. „Šiandien Europa susiduria su dvigubu iššūkiu: pirma – skatinti plėtrą, kad būtų sukurta darbo vietų ir užtikrinta piliečių gerovė; antra – užtikrinti, kad plėtra garantuos pastovumą ateityje. Norint susidoroti su šiais iššūkiais ir paversti juos galimybėmis, mūsų ekonomikai prireiks esminės pertvarkos, kuri turi būti įvykdyta vienos kartos laikotarpiu“ – sakė jis

Elektronikos įrangos atliekų kiekis vis auga

Kasmet ES išmetama apie 2,7 mlrd. tonų atliekų. Vidutiniškai tik 40 proc. komunalinių atliekų yra pakartotinai panaudojamos arba perdirbamos; visa kita patenka į sąvartyną arba yra sudeginama. Sausio mėn. viduryje Europos Komisijos atlikto tyrimo duomenimis, visiškai įgyvendinus ES atliekų tvarkymo teisės aktus, būtų sutaupoma 72 mlrd. eurų (93,7 mlrd. JAV dolerių) per metus ir iki 2020 metų būtų sukurta daugiau kaip 400 000 darbo vietų.

Elektronikos įrangos atliekų vis daugėja: numatoma, kad elektros ir elektronikos įrangos atliekų kiekis nuo 2008 iki 2014 m. padidės maždaug 11 proc. Ir tai yra viena iš atliekų rūšių, kurios reikšmė, kalbant apie perdirbimą, yra pati didžiausia: Elektronikos įrangos atliekose yra ne tik aukso, sidabro ir vario, bet taip pat nemaži kiekiai retų uolienų.

Siekiant įveikti šiuos iššūkius, ES WEEE direktyva pradėta įgyvendinti prieš 10 metų ir, kaip pakomentavo Julio Garcia Burgues, „jos įgyvendinimas, be abejonės, buvo sėkmingas“. „Šiuo metu tikslas yra surinkti po 4 kg iš vieno gyventojo per metus. Tai reiškia, kad iš 500 milijonų ES gyvenančių žmonių kasmet turi būti surenkama, tinkamai apdorojama ir paruošiama medžiagų perdirbimui maždaug du milijonai tonų elektronikos įrangos atliekų. Nors kai kurios šalys narės atsilieka, daug kitų jau gerokai viršija WEEE surinkimo tikslus.“

WEEE direktyvos pertvarkymas

Kalbėdamas apie WEEE direktyvos, kuri IERC metu turėjo būti pradėta įgyvendinti, pertvarkymą, Julio Garcia Burgues pavadino tai „tikra mūsų kelio į produktyvią atliekas perdirbančią visuomenę gaire“. Jis akcentavo keletą pagrindinių naujųjų teisės aktų pakeitimų. „Pirmiausia, naujojoje direktyvoje keliami daug didesni tikslai. Po septynerių metų nuo direktyvos įsigaliojimo, kasmet turi būti tinkamai surenkamas, apdorojamas ir perdirbamas kiekis, lygus 85 procentams 27 šalyse narėse sukaupiamų elektronikos įrangos atliekų. Šis skaičius – tai maždaug 10 milijonų tonų elektronikos įrangos atliekų per metus ir jis yra 500 proc. didesnis nei dabartinis tikslas“.

Pasak Julio Garcia Burgues, nelegalaus elektronikos įrangos atliekų eksporto prevencija yra vienas pagrindinių naujosios direktyvos tikslų. „Atsakomybė įrodyti, kad eksportuojama naudota įranga nėra vien tik atliekos, bus perkelta ant pačių eksportuotojų pečių,“ – teigė jis. „Tai turėtų gerokai palengvinti muitinių pareigūnų kontrolės darbą.“
Naujoje WEEE direktyvos versijoje reikalaujama, kad visos ES šalys narės padidintų savo elektronikos įrangos atliekų surinkimo apimtis, neatsižvelgiant į tai, ar jos jau atitinka dabartinę 4 kg iš vieno asmens per metus normą. Iki 2016 m. dauguma šalių turės surinkti 45 tonas elektronikos įrangos atliekų kiekvienam 100 tonų elektronikos prekių, pateiktų rinkoje per ankstesnius trejus metus. Iki 2019 m. šis skaičius turi padidėti 65 proc. arba bus galima surinkti maždaug 85 proc. sukauptų elektronikos įrangos atliekų.