Ar Lietuvos gyventojai noriai rūšiuoja šiukšles? Ar visi žino, kur turėtų būti dedama elektros lemputė ar traškučių maišelis? Bandydami atsakyti į šiuos klausimus išėjome į gatves, kur savo mintimis apie rūšiavimą dalijosi gatvėje sutikti praeiviai.
Ekspertas: norinčių rūšiuoti pagausėjimas tikrai jaučiamas
Apie Lietuvoje vyraujančius rūšiavimo ypatumus ir iniciatyvą sutiko pakalbėti VSA „Vilnius“ darbuotojas Laurynas Kazlauskas.
- Ar taisyklingai rūšiuoja žmonės, ar daug konteineriuose randama netinkamų perdirbimui šiukšlių?
Šiandien Lietuvoje išrūšiuotų atliekų kokybė tik vidutiniška, bet, jei lygintumėme su ankstesnių metų praktika, aiškiai juntamas pagerėjimas - atliekos mus pasiekia vis švaresnės ir geriau išrūšiuotos, bet, kaip ir minėjau, tobulėti dar yra kur.
Daugiausiai netinkamų atliekų randame plastikui skirtuose konteineriuose. Pasitaiko netgi piktybinių atvejų, kai į plastiko konteinerius suverčiamos akivaizdžiai ne ten turinčios gulti atliekos.
- Kokias klaidas dažniausiai daro rūšiuojantys?
- Kaip minėjau, daugiausiai problemų rūšiuojant plastiką. Į šiuos konteinerius vis dar metami maisto likučiais užterštos plastikinės atliekos, automobilių dalys, pakuotės, užterštos cheminėmis medžiagomis. Tokios atliekos yra netinkamos ir išmestos į rūšiavimo konteinerį praktiškai užteršia visa jo turinį.
Konteineryje, skirtame popieriaus atliekoms, situacija pastebimai geresnė: nepaisant randamų sauskelnių bei kito higieninio popieriaus, kuris jau yra nebeperdirbamas.
Praktiškai problemų nekyla dėl stiklo atliekų. Tik kartais randama veidrodžių ar automobilinių stiklų, kurie neturėtų būti metami į stiklo žaliuosius konteinerius.
Taip pat norėčiau paminėti, jog popierinę gėrimų pakuotę (tetrapak) reikėtų dėti ne į popieriaus konteinerį, o į plastiko. Dėl tetrapak pakuočių Lietuvoje - dar daug nesusipratimų.
- Ar yra pageidavimų, kad tokių konteinerių būtų daugiau, ar daugėja norinčių rūšiuoti?
- Užsakymus pastatyti konteinerius skirtus rūšiavimui, gauname nuolat, pagausėjimas tikrai jaučiamas, ypač aktyviai reiškiasi naujai susikūrusios bendrijos bei privačių namų kvartalai. Taip pat sulaukiame vis daugiau užklausų, kur arčiausiai galėtų gyventojas padėti rūšiuotas atliekas. Dėl to savo tinklapyje turime žemėlapį su visais rūšiavimo aikštelių adresais, kuris yra nuolat atnaujinamas, todėl gyventojas paprasčiausiai apsilankęs tinklalapyje gali lengvai surasti arčiausiai jo esantį konteinerį.
- Ar žmonės kreipiasi dėl informacijos apie rūšiavimą?
- Pradėję rūšiuoti žmonės pakankamai dažnai domisi, teiraujasi dėl rūšiavimo subtilybių, taip pat stengiamės informuoti žmones informaciją klijuodami ant konteinerių, bendrijų skelbimų lentose, netgi organizuojame ekskursijas į rūšiavimo bazę bei dalyvaujame įvairiuose rūšiavimą skatinančiose ir mokančiuose projektuose.
- Ko dažniausiai klausia, su kokiomis problemomis susiduria žmonės, kurie nori rūšiuoti?
- Dažniausiai pasitaikantis klausimas - kur kokią atlieką dėti ir, ar ji tinkama perdirbti. Taip pat dažnai klausiama, kur galėtų būti randami rūšiavimo konteineriai. Kiekvienu atveju stengiamės padėti, pakonsultuoti, taip pat rekomenduojame apsilankyti mūsų tinklapyje, kur visa reikiama informacija yra pateikta.
- Ar žiniasklaidoje trūksta informacijos apie rūšiavimą, jo naudą ir prasmę?
- Šiandien yra bent keletas TV laidų/projektų bei leidinių, kuriuose galima nemažai sužinoti apie rūšiavimą bei jo naudą.
GRYNAS.lt sudarytą rūšiavimo gidą rasite ČIA.
Jei nežinote, kur kokią atlieką mesti, kreipkitės į GRYNAS.lt. Siųskite atliekų fotografijas elektroniniu paštu grynas@grynas.lt ir mes patarsime, į kurį konteinerį turi keliauti šiukšlė!