Tai galioja poroms, kurios turi jau nemenką šeiminio gyvenimo stažą. Juk iš pradžių visada viskas būna gerai: atrodo, kad neįveikiamų problemų nėra, kalbėtis galima iki paryčių, o meilė ir supratimas, kaip tie linksmieji burundukai, visuomet atskubės laiku į pagalbą.
Jausmai jausmais, bet kartais prikapojame tiek malkų, kad nebesuvokiame, kaip iš tų skiedrų išsikapanoti. Tekstas subalansuotas moterų akims, tačiau tos pačios taisyklės galioja ir vyrams. Taigi - kas šeimos gyvenime griežtai draudžiama?
1. Vilkėti legendinį chalatėlį, pamiršti sportą ir grožio procedūras
Bendro gyvenimo pradžioje ratus sukote apie vyrą perregimais peniuarais, šilkiniais chalatukais, skaniai kvepėjote ir buvote nors kažkiek pasidažiusi. O atsirado vaikai, prasidėjo džinsų, treningiukų era, paskui tamprės ir sportiniai marškinėliai... Išvada: arba iš spintos išgaravo gražūs rūbai, arba jūs subobėjote - tapote, jauki, naminė moteris be paslapties, be žavesio ir noro patikti.
Niekas nesako po namus vaikščioti su kurpaitėmis ir kokteiline suknele, tačiau atrodyti patraukliai tikrai nesunku. Bet kaltos mintys: „Kam čia stengtis būti patrauklia ir seksualia, mane vyras myli ir tokią". Ir taip savo gyvenimą supaprastinate, o paskui kažkodėl norite romantikos, mažų švenčių, siurprizų. Iš kur jiems gimti, kai ore nesklando intymumas, flirtas, žaismė?
Beje, tai taikytina ir vyrams. Pasiekė moters, vedė ją, ir - nusmukę iki kelių treningai, naminiai marškinėliai, nuėjusiomis akimis ties apykakle.
Juk net pavasarį pertvarkydamos spintą ir dėliodamos drabužius, kokį nuskalbtą ir nublukusį megztuką atsidedate ir pasakote: „Ai, dar nemesiu, po namus sunešiosiu".
Ar jūsų namai - šachtininko urvas? O gal gyvenate Tarzano irštvoje? Privalote neapsileisti, gerbti ir mylėti savo kūną - juk jis, o ne kas kitas, „nešioja" jūsų turtingą sielą. Tai dėl ko ją norite pridengti abejotinos vertės ir grožio skuduru?
2. Eiti miegoti susipykus
Netikėkite patarle, kad rytas už vakarą protingesnis. Nieko per tą naktį neatsitinka. Jei nueisite su vyru miegoti pikti, nepasibučiavę, tai rytas bus dar rūškanesnis. Žinoma, problemos sprendimą galima atidėti palankesniam laikui, tačiau partnerių emociniam ryšiui itin reikia patvirtinimo, kad jūs esate vienas kitam svarbūs, kad puoselėjate santykius „ir džiaugsme, ir varge". Nuoskaudas ir neigiamas emocijas nuslopinkite bučiniu, apkabinimu. Ir ramiau jausitės, ir saldžiau miegosite.
Gydytojai ir psichologai sako, kad tokiu atveju netgi geriau nemiegoti vienoje lovoje. Ypač, jei tai darote iš pareigos, nes „taip reikia, nes mes vyras ir žmona". Kokybiškas miegas labai svarbu. Po nakties pažvelgsite vienas į kitą visai kitomis akimis.
3. Priimti svarbius sprendimus vienai
Tai galioja ir jums, ir vyrui. Nesvarbu, ar kalba eitų apie vaikų auklėjimą, biudžeto paskirstymą, atostogų planavimą ar šuns įsigijimą, jūs turite apie tai kalbėtis su partneriu. Kitaip jis jausis įžeistas, net jei jūsų sprendimas buvo geras ir jis jam pritaria. O jei, neduok dieve, dar ir prašovėte (tarkim, nuostolingai investavote pinigus), tai sulauksite tik priekaištų.
Tačiau būna situacijų, į kurias turite reaguoti žaibiškai ir su vyru tartis būtų net neprotinga, tarkim, kviesti greitąją pagalbą sergančiam vaikui. Vyras jūsų sprendimą tikrai supras.
4. Lyginti mylimąjį su buvusiuoju
Tai bjauriausias bruožas: Ramūnas nerūkė, Tadas daugiau uždirbdavo ir skaniau gamindavo... Kam tai sakote, jei dabar esate su šiuo, o ne anuo vyru? Net jei buvusysis buvo iš tiesų egoistas ir šovinistinis paršas, nuo tokių epitetų derėtų susilaikyti.
Psichologai sako, jog bet koks lyginimas rodo, kad jūsų santykiai su buvusiuoju nėra baigti. Bent jau emociniame lygmenyje. Tačiau ir kitas kraštutinumas - tylėti apie praeitį lyg vandens į burną prisisėmus, būtų ne itin geras ženklas. Gal kažkas šeimoje pavydus? Negerai.
5. Įtraukti į šeimos konfliktus trečiuosius asmenis
Draugė pataria nenusileisti, mama siūlo būti minkštesnei ir lankstesnei, o kolegės pataria nuleisti viską juokais? Auklių daug, o vaikas (jūsų šeima) be galvos. Asmeninio pobūdžio problemas geriau spręsti savarankiškai. Jūsų artimieji negali būti objektyvūs, nes visuomet bus jūsų pusėje, net jei esate neteisi.
Be to, šiukšlių nešimas iš namų gali pakenkti, o ne padėti santykiams - artimieji jau bus gavę signalą, kad jūs su vyru nesutariate. Tai tik pagausins apkalbų ir aptarinėjimų už jūsų nugaros. Ar to jums reikia? Jeigu jau matote, kad neišsiversite be trečio asmens įsikišimo, tebūnie tai profesionalas - šeimos psichologas.
6. Apkalbėti draugus ir gimines
Kokie beskoniai būtų anytos pyragai ar vyro draugas pasirodytų esantis tuštutis, geriau prikąsti liežuvį ir jų neapkalbėti bei nekritikuoti vyrui girdint. Jei jis mano kitaip, jūsų pastabos jį tik suerzins, o jei pritaria, jam vis tiek bus skaudu eilinį kartą girdėti pastabas apie artimų žmonių trūkumus.
Tačiau jeigu jums iš tiesų nepatinka vyro kolegos ar draugai, o jie dažnai užsuka į namus pašėlti, tai neturėtumėte vaidinti paslaugios ir idealios žmonelės. Bendravimą apmažinkite iki minimumo, kiek reikalauja etiketas, mandagumas. Esate išmintinga, tikrai surasite išeitį, kad ir tuo metu su šunimi pabėgioti po parką ar su draugėmis nueiti į kiną
7. Lyginti pajamas
Finansai - bene skaudžiausias klausimas, kaip, beje, ir vaikų auklėjimo ypatumai. Geria, jeigu jūsų ir vyro požiūriai sutampa, bet taip būna retai. Gal jūsų mylimasis iš tų, kurie mano, kad vyras turi uždirbti daugiau. Tada bet kokios pastabos apie tai, kad jis nepakankamai stengiasi, neatneš naudos nei finansams, nei jūsų tarpusavio santykiams.
Stambūs pirkiniai, savaime suprantama, yra planuojami. Jei namuose paskelbtas taupymo režimas, tai jis turi galioti abiem. O būna: vienas išlaidauja, o kitas, dar mažiau uždirbdamas, taupo ir dar visus mokesčius sumoka.
8. Šaipytis iš pomėgių
Biatlonas, žvejyba, numizmatika - nesvarbu, kuo vyras domėtųsi, turėtumėte toleruoti jo pomėgį. Net jei kolekcionuoja automobilių modeliukus ar klijuoja nuogų moterų nuotraukas garaže, turėtumėte gerbti jo pomėgį, kaip gerbiate ir vyrą.
Tačiau neverta rodyti ir itin audringo susidomėjimo jo veikla, jei jums iš tiesų yra visai neįdomu. Kas iš to, jei mauksite alų ir drauge stebėsite krepšinį, jei apie jį žinote tik tiek, kad žaidžia po 5 žaidėjus iš kiekvienos komandos?
9. Pažeisti asmens privatumą, erdvę
Landžioti po vyro mobilųjį telefoną, skaityti laiškus, kraustyti kišenes - tai daugiau nei žema. Pateisinimo tam beveik nėra. Nebent vyras pats paprašė surasti jo švarko kišenėje vizitinių kortelių dėklą ar švaros centro čekį.
10. Užmiršti šventes
Romantikos nebus per daug, ypač jei santuoka perkopusi į antrą dešimtį. Maži siurprizai, dovanėlės, skambučiai, rašteliai atgaivina jausmus, jie primena, kad mylite savo žmogų, kad galvojate apie jį.
Tačiau nedėkite vilčių, kad vyras jus pasveikins Pirmojo bučinio ar Pirmojo karto proga. Tokios šventėms vyrams nėra reikšmingos, kaip jums. Neįsižeiskite, geriau pati surenkite mažytę šventę ir priminkite vyrui, kas jums svarbu.