Praėjusio amžiaus devinto dešimtmečio pabaigoje, NASA kartu Amerikos kraštovaizdžio specialistais tyrė naminius augalus dėl jų gebėjimų išvalyti orą nuo teršalų erdvėlaiviuose. Jie išsiaiškino keletą augalų, kurie gerai išfiltruoja dažniausiai pasitaikančius lakius organinius junginius (LOJ). Šie augalai naudingi ne tik raketose, bet ir Žemėje esančių patalpų orui, kuris dažniausiai yra labiau užterštas už esantį lauke.

Alavijas (Aloe vera)
Šis lengvai prižiūrimas, saulę mėgstantis sultingas augalas padeda išvalyti orą nuo formaldehidų ir benzolo, kurie gali būti šalutiniai cheminių valiklių ir dažų produktai. Alavijui puikiai tiks saulėtas virtuvės langas. Be jo valomųjų savybių, alavijo gelis dar padeda gydyti įpjovimus ir nudegimus.

Kuokštinis chlorofitas arba voro augalas (Chlorophytum comosum)
Net jei jūs visiškai nesirūpintumėte naminiais augalais, turėtumėte gerai pavargti, kol pribaigtumėte šį gyvybingumu garsėjantį augalą (juokauju, žinoma, tad nebandykite!). Daugialapis augalas su mažais baltais žiedeliais kovoja su benzolu, formaldehidais, anglies monoksidu ir ksilolu - tirpikliu, kuris yra naudojamas odos, gumos ir poligrafijos pramonėse.

Gerbera (Gerbera jamesonii)
Šis ryškus, žydintis augalas veiksmingai šalina trichloroetileną, kurį namo jūs galite parsinešti iš drabužių valyklos. Gerbera iš dažų puikiai filtruoja benzolą. Ji vešės skalbinių kambaryje ar miegamajame, jei ten bus daug šviesos.

Sanseverija arba gyvatės augalas (Sansevieria trifasciata „Laurentii")
Šis augalas, dar žinomas pavadinimu „uošvės liežuvis", yra vienas iš geriausių filtrų nuo formaldehidų, kurie išsiskiria iš valymo priemonių, tualetinio popieriaus, vienkartinių servetėlių ir asmeninės higienos priemonių. Laikykite šį augalą vonioje - jis veši patalpose, kuriose nedaug šviesos ir daug drėgmės, bei padeda išvalyti tokiose patalpose susikaupusius oro teršalus.

Auksinis skindapas (Scindapsus aures)
Tai taip pat puikus formaldehidų valytojas. Šis greitai augantis vijoklinis augalas jūsų namuose sukurs žalumos kaskadą. Jis idealus garažui, nes automobilio išmetamose dujose gausu formaldehidų. Šis augalas, dar žinomas pavadinimu velnio gebenė, išlieka žalias net ir laikomas tamsoje.

Chrizantema (Chrysantheium morifolium)
Spalvingosios chrizantemos gali kur kas daugiau, nei pagyvinti darbo kambarį ar svetainę. Jų žiedai filtruoja benzolą, kurį išskiria klijai, dažai, plastikas ir valymo priemonės. Šis augalas mėgsta ryškią šviesą. Jei norite, kad jis pražystų, suraskite jam vietą šalia atviro lango su tiesioginiais saulės spinduliais.

Dracena arba drakono medis iš Madagaskaro (Dracaena marginata)
Paprastosios dracenos raudoni lapų krašteliai tikrai nuspalvins jūsų kambarį. Šis vešlus augalas gali pasiekti ir kambario lubas. Jis puikiai pašalina ksilolą, trichloretileną ir formaldehidus, kuriuos išskiria lakai ir benzinas.

Bendžameno fikusas (Ficus benjamina)
Fikusas svetainėje gali padėti filtruoti teršalus, kuriuos išskiria kilimai ir baldai - formaldehidus, benzolą ir trichloretileną. Rūpintis fikusu gali būti sudėtinga, tačiau kai išsiaiškinsite jam tinkamą vandens ir šviesos kiekį, jis vešės ilgą laiką.

Azalija (Rhododendron simsii)
Šis krūmą padės jums kovoti su formaldehidais, kuriuos išskiria fanera ar putoplastinės izoliacinės medžiagos. Azalijoms labiausiai patinka vėsios patalpos, tad jos puikiai išvalys orą jūsų rūsyje, tačiau reikės jame surasti šviesią vietelę.

Gebenė lipikė arba angliškoji gebenė (Hedera helix)
Tyrimai parodė, kad šis augalas sumažina ore esančių išmatų dalelių kiekį (Pažįstu niekšų, kuriems neprošal būtų jos pakramsnoti). Taip pat gebenės filtruoja formaldehidus, išskiriamus kai kurių buitinių valiklių.

Warneckio dracena (Dracaena deremensis „Warneckii")
Ši dracena dryžuotais lapeliais puikiai susidoros su teršalais, kuriuos išskiria lakai ir aliejiniai dažai. Ji puikiai auga net be tiesioginės saulės šviesos. Šis naminis augalas tikrai atrodo įspūdingai, ypač jei leisite jam užaugti iki jo maksimalaus galimo 3,66 metrų aukščio (Būčiau nieko prieš, jei kaimynų grindyse skylę pramuštų).

Gausialapė žingenė (Aglaonema Crispum „Deborah")
Šis lengvai prižiūrimas augalas gali padėti filtruoti daugelį oro teršalų, o per ilgą laiką padeda pašalinti ir daugiau toksinų. Net gi jei jis auga tokioje vietoje, kurioje mažai šviesos, vis tiek žydi ir užaugina raudonas uogas.

Chamedorėja arba bambuko augalas (Chamaedorea sefritzii)
Dar žinomas kaip nendrinė palmė, šis augalas klesti šešėliuose. Jis dažnai žydi bei užaugina mažas uogas, be to, iš visų išvardintų augalų efektingiausiai filtruoja benzolą ir trichloretileną. bambuką verta pastatyti šalia baldų, nes jie gali išskirti formaldehidus.

Širdies lapų filodendras (Philodendron oxycardium)
Šis vijoklinis augalas nėra pats geriausias pasirinkimas, jei jūs turite vaikų ar naminių gyvūnėlių - jo negalima valgyti, nes yra toksiškas. Tačiau jis atlieka milžinišką darbą šalindamas visų rūšių lakius organinius junginius (LOJ). Filodendrai geriausiai susidoroja su formaldehidais, kuriuos išskiria drožlių plokštės.

Spatifilis arba taikos lelija (Spathiphyllum „Mauna Loa")
Pavėsis ir kassavaitinis laistymas - tik tiek tereikia taikos lelijai, kad ji išgyventų ir žydėtų. Ji atsidūrė NASA sudaryto sąrašo viršuje, nes pašalina visus tris dažniausius lakius organinius junginius (LOJ) - formaldehidus, benzolą ir trichloretileną. Ji gali susidoroti ir su toluenu bei ksilolu.