Kadangi reguliariai į savo elektroninį paštą sulaukiame moterų klausimų ir prašymų patarti dėl kontracepcijos, nutarėme kreiptis į specialistę ir paklausinėti apie mitus ir klaidžiojimus bei karščiausias naujienas iš šios sferos.
Iš tikrųjų mus pribloškia kai kurių skaitytojų klausimai. Įtariame, kad nemaža dalis moterų gyvena pasenusia informacija, nežino naujausių tyrimų duomenų ar tiesiog šventai tiki tuo, ką sako draugės bei giminaitės. Dar įlenda internete į populiarius forumus, prisiskaito neaiškių istorijų ir padaro išvadas apie savo sveikatą iš svetimų patirčių.
Žodžiu, kai gydo Dr. Google, galima savo gyvenimą smarkiai apkartinti. Visuomet vertėtų kreiptis į specialistą. Į moterims rūpimus klausimus sutiko atsakyti ginekologė-akušerė Daiva Keršulytė.
- Kaip rodo apklausos, kontraceptinės tabletės (KT) yra vienas iš populiariausių saugojimosi nuo nėštumo būdų.
- KT tikrai yra populiarios. Pacienčių argumentas vienas - kontraceptinės tabletės joms atrodo patikimesnis, saugesnis apsisaugojimo būdas. Išgėrei tabletę - ir esi užtikrina. Pavyzdžiui, gimdos spiralės daliai moterų nepriimtinos dėl psichologinių problemų: nenori, kad organizme būtų svetimkūnis, kartais baiminasi, jog partneris ją jaus, kad sužalos penį. Tai nėra tiesa, bet moterys pilnos keisčiausių įsitikinimų.
Todėl ir yra tiek įvairių kontracepcijos būdų, kad moterys galėtų pasirinkti, kas joms priimtina ir geriausia sveikatai.
- Palyginti su kitomis apsisaugojimo priemonėmis - kontraceptiniu žiedu, pleistru ar spirale, moterims tabletės ne itin patinka dėl to, kad reikia nepamiršti išgerti.
- Skirtingoms moterims - skirtingos problemos. Kitoms nepatinka, kad pleistras matosi, o žiedas atrodo nepatikimas, galvoja, kas iškris, nusisuks ir neapsaugos.
O dėl tablečių tiesiog reikia išsiugdyti įprotį - čia tas pats, kaip dantis išsivalyti ryte ar nusivalyti makiažą prieš miegą. Elementarūs dalykai. Pagaliau mūsų gyvenime egzistuoja šiuolaikinės priemonės, su išmaniaisiais telefonais galima įsivesti priminimą.
- Kokiu tikslu skiriate pacientei kontraceptinių tablečių? Esu skaičiusi, kad kontraceptikais gydomos tam tikros ligos, tarkim, cistos.
- Kontraceptinės tabletės yra skiriamos dviem tikslais: pirmas - apsaugoti nuo nuo neplanuojamo nėštumo, o antras - išgydyti tam tikrą negalavimą, sutrikimą, ligą, pavyzdžiui, sureguliuoti menstruacijų ciklą, gydyti cistas bei endometriozę, premenstruacinį sindromą (PMS), skausmingas ir gausias mėnesines.
Pacienčių turiu įvairių - atėjusių pasikonsultuoti dėl kontracepcijos būdų ir dėl galimo gydymo. Kadangi kontraceptinės tabletės skiriamos tik išrašant receptą, reikia žinoti tiksliai, ką pacientei paskirti. Tai ne vitaminai. Būtina atsižvelgti ne tik į pacientės pageidavimus, bet ir į jos sveikatą, esamas ligas, kraujospūdį, amžių, svarbu žinoti, ar moteris rūko ir kiek.
- Taigi, ne visoms moterims KT tinka?
- Tikrai ne visoms. Jei buvo išrašyti kontraceptikai, o moteris nuolat jaučia galvos skausmą, maudimą širdies plote, galūnių tirpimą, išsiplečia kojų venos, kontraceptikų vartojimą reikia kuo skubiau nutraukti. Tai susiję su širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. Kraujyje gali atsirasti trombų, o tai padidina pavojingų ligų - insulto, infarkto, taigi ir mirties - tikimybę.
Todėl kontraceptikų skyrimas - atsakinga užduotis. Konsultacijos metu pacientė yra klausinėjama apie šeimos ligas, įdėmiai peržiūrima jos ligos istorija. Kai kontracepcijos priemonė netinka, būtina ieškoti kitų apsisaugojimo būdų.
- Ar visus kontraceptikus organizmas vienodai toleruoja?
Būna, jog geriant tam tikros sudėties kontraceptines tabletes, organizme ima kauptis skysčiai. Todėl moteris jaučiasi išpurtusi, pabrinkusi. Tada, žinoma, reikia keisti kontraceptiką.
Skiriant bent kokios rūšies kontraceptines tabletes, yra trijų mėnesių adaptacijos laikotarpis. Tai reiškia, kad organizmui reikia laiko prisitaikyti. Tų požymių negalima vadinti šalutiniu KT poveikiu, tai yra normali organizmo reakcija: nedidelis pykinimas, krūtų maudimas, patepliojimai, nuotaikų kaita. Tačiau ne visos moterys juos jaučia.
Žodžiu, pacientės pabando, stebi save ir pasako, kaip jaučiasi. Būna, jog moteris tą adaptacijos laikotarpį klaidingai suvokia - kaip šalutinį poveikį ir nusprendžia, kad tabletės netinka. Todėl ir yra konsultacijos, kurių metu paaiškiname pacientei, ko ji gali tikėtis, kas vyksta organizme, kol šis prisitaiko prie hormonų pokyčių.
- Kai kurios moterys mums rašo, kad jų elgesys vartojant kontraceptikus kaip tik pakito į blogąją pusę: kamuoja nuotaikų kaita, kurios nebuvo, lengvutė agresija, aktyvumas.
- Gali taip būti. Bet tada ir sprendžiame, kad šitas kontraceptikas nėra tinkamas. Ieškome kito.
- Ką pasakytumėte lietuvėms kankinėms, kurios gimdydamos renkasi nuskausminamuosius, o štai per mėnesines vaikšto išbalusios, alpsta, negali net atlikti pareigų, atsiprašo iš darbo, tačiau vis tiek kreivai žiūri į galimybę sutvarkyti savijautą kontraceptikais?
- Taip, vienas iš kontraceptikų skyrimo tikslų - ne tik sureguliuoti moters ciklą, bet ir sumažinti kraujavimą, kad mėnesinės nebūtų gausios.
Visokių yra pacienčių. Tai pat nemaža dalis tokių, kaip sakote, kankinių. Jų argumentas paprastas: mano mama taip vargdavo, močiutė, pakentėsiu ir aš. Galima rinktis ir tokį kelią. Tačiau jei niekas nepadeda, nei arbatėlės, nei žolytės, nei poilsis, o iš gyvenimo iškrenta kelios kokybiškos dienos vien dėl to, kad neieškojai išeities, tai kažin ar labai racionalus sprendimas.
- Žolytės - homeopatiniai preparatai?
- Taip. Jos pacientėms atrodo sveikesnis būdas sutvarkyti problemas nei hormonai. Kodėl? Nes hormonus moterys tapatina su nuodais. Tačiau kai paaiškini pacientei, kad ir kiaušidės hormonus gamina, ir skydliaukė, ir kasa, ir antinksčiai, pradeda kitaip žiūrėti ir vertinti. Jei organizmas negamintų hormonų, mes numirtume.
Esmė ta, kad moterų įsitikinumus labai sunku keisti. Geriau bus kankinamos nuotaikų kaitos dėl PMS, per mėnesines plūs kraujais, tačiau siūlomo kontraceptiko, to racionalaus pagalbininko, vis tiek atsisakys.
- Ką patartumėte moterims, kurių informacijos šaltinis - visagalis Google ir įvairiausi populiarūs forumai? Juk dažnai moteris ten padiskutuoja ar prisiskaito asmeninių istorijų ir jau būna „gerai informuota". Arba - „man pasakojo draugė, kaip jos giminaitei blogai buvo". Labai tikėtina, kad ta informacija pasenusi, nebeatitinka tikrovės - juk moksliniai tyrimai sparčiai žengia.
- Aš žvelgčiau į šitą problemą plačiau. Egzistuoja tam tikra kategorija žmonių, užsiimančių gąsdinimu ir neigiamos informacijos sklaida. Užuot papasakoję ar pakomentavę, kaip gražiai nėščioji atrodo, kaip gražiai pagimdė, apipils viską pamazgomis - kaip ta moteris nutuko, kokį neteisingą gimdymo būdą rinkosi ir t.t.
Tas pats pasakytina ir apie kontraceptikus. Skleidžiama negatyvi informacija, bet kai paklausi smulkiau, argumentų pritrūkstama. Nes, pasirodo, taip sakė draugė ar kažkur skaitė. O aš visada patikslinu: „Kur skaitėte? Nurodykite šaltinį, nes ir aš norėčiau paskaityti".
Pagalvokite - rinkoje kontraceptikai yra per 50 metų, iš visų medikamentų jie ištirti geriausiai., Kadangi pasaulyje KT vartoja milijonai moterų, yra sukaupta daug duomenų apie galimus šalutinius poveikius ir rizikas Per pastarąjį dešimtmetį tabletės smarkiai patobulėjo. Štai rinkoje jau įsitvirtina naujausios kartos kontraceptinės tabletės - pirmosios, kurių sudėtyje estradiolio. Šis hormonas yra identiškas kiaušidžių gaminamam hormonui. Taigi, kontracepcija vis pažangesnė, tikslesnė, vystosi natūralumo link. Be to, tabletės dozuojamos taip, kad atkartotų natūralių hormonų pusiausvyrą moters organizme.
Tai ypač svarbu dėl prisitaikymo, toleravimo, dėl mažesnių šalutinių reiškinių. Naujos kartos kontraceptinių tablečių sudėtyje yra hormonų, analogiškų natūraliems, gaminamiems organizmo. Todėl kai pateikiu šitą argumentą, kuris dažnai pacientei būna negirdėtas (nes, kaip sakiau, mažai kalbama apie kontraceptikų naudą, privalumus, daugiau yra jais gąsdinama), ji ima kitaip žiūrėti į šią apsisaugojimo nuo nėštumo ar gydymo alternatyvą.
- Kai ateina pacientė pas jus ir matote, kad ją yra užvaldę populiarūs mitai apie kontraceptinių tablečių žalingą poveikį - moteriai padidėja svoris, plaukuotumas - kokius argumentus jai pateikiate?
- Pasak vieno mano kolegos, egzistuoja draugija, kuri vis dar tiki, kad Žemė yra ne apvali, o plokščia ir stengiasi tai įrodyti. Tačiau puikiai žinome, kokia Žemės forma.
Panašiai yra ir su kontraceptikais. O dėl plaukuotumo, tai netgi atvirkščiai - kai moteris turi padidintą kiekį vyriškų hormonų organizme, problemų su odos spuogais, kontraceptikais galima jai kaip tik padėti.
- O kaip KT veikia kūno svorį?
- Šiuolaikiniai, naujos kartos kontraceptikai svorio neprideda. Nežymūs svyravimai į vieną ar kitą pusę galimi, tačiau ryškaus svorio padidėjimo nefiksuojama.
KT dėl svorio dažniausiai kaltina tos moterys, kurios ir taip linkusios į apkūnumą ar iki kontraceptiko vartojimo buvo nelieknos. Kadangi joms antsvoris yra opi tema, nori suversti kažkam kaltę, todėl ir sako: „Va, esu stora, nes geriu kontraceptikus". Tačiau tai nėra kontraceptiko šalutinis poveikis.
- Ar antsvoris turi įtakos kontraceptikų skyrimui?
- Ne. Jei moters kraujospūdis normalus, jei kojų venos tik paviršiuje išsiplėtusios, tai antsvoris nėra kontraindikacija.