Tikrai nemaniau, kad dirbtinės blakstienos buvo sukurtos beveik prieš 100 metų! Kaip ir nežinojau, kad galime skirti iki 10 MILIJONŲ spalvų... Pateikiu jums 10 įdomių faktų apie akis. Pirmyn!
- Akių spalva priklauso nuo melanino - pigmento, kuris taip pat lemia plaukų bei odos spalvą. Kuo daugiau melanino, tuo tamsesnės žmogaus akys. Ryškiausi tamsiaakiai - nilotai (tautelė Centrinėje ir Vakarų Afrikoje); šviesiaakiai vadinami albinosais - jų akių spalva šviesiai gelsva.
- Priimta manyti, kad daltonikai gali būti tik vyrai. Tačiau nuo šio regėjimo sutrikimo kenčia 8 proc. vyrų ir tik 1 proc. moterų. Tačiau moterys įsimena žymiai daugiau spalvų pavadinimų. Vyras gali net nežinoti, kokia spalva yra indigo ir, pavyzdžiui, fuksijos.
- Gimę kūdikiai būna (sąlyginai) šviesiai pilkų akių; tikra akių spalva išryškėja 1-3 vaiko metais. Akių spalva gali kisti nėštumo metu ar po sunkių traumų. Šviesiausių akių savininkai gyvena visose trijose Baltijos šalyse, šiaurės Lenkijoje, Suomijoje ir Švedijoje. Tamsiaakių kolonijų reiktų ieškoti nuo Turkijos iki Portugalijos. Ypač retos spalvos - žaliomis akimis - gali pasigirti tik 2 proc. pasaulio gyventojų.
- Teoriškai žmogaus akis gali skirti 10 milijonų spalvų ir 500 pilkumo atspalvių. O praktiškai geru rezultatu laikoma, jei žmogus sugeba atskirti bent 150 spalvų ( ir tai - po ilgų treniruočių).
- Galvojote, kad kanopiniai gyvūnai (zebrai, ožiai) tokie flegmatiški dėl svajokliškumo priepuolių? Visai ne! Jų vyzdžiai ypatingi - matymo lauką praplečia iki 240-320 laipsnių. Galima sakyti, kad jie mato viską aplinkui net nepasukdami galvos. Palyginimui - žmogaus akis aprėpia 160-210 laipsnių plotą.
- Pekino šuniukai ir persų katinai - labai mieli gyvūnai. Tačiau jiems retkarčiais iškrenta... akių obuoliai. Žinoma, ne taip baisiai, kaip rodoma animaciniuose filmuose, tačiau vis tiek gana pavojinga.
- Pačiomis prašmatniausiomis blakstienomis apdovanoti kupranugariai - jų blakstienos ne tik ilgiausios gyvūnijos pasaulyje, bet ir auga dviem eilėmis. Jos reikalingos ne dėl grožio, o kad apsaugotų akis nuo saulės ir dulkių. O pirmosios dirbtinės blakstienos buvo sukurtos 1916 metais. Amerikiečių režisierius Davidas Griffithas, filmuodamas juostą „Intolerance", užsigeidė, kad aktorės blakstienos liestų skrostus. Grimuotojos priklijavo plaukų galiukus ant marlės atraižos, ir taip davė pradžią vienam perkamiausių grožio industrijos produktų.
- Geriausiu regėjimu planetoje gali didžiuotis viena vėžių rūšis, kuri mato 5 kartus daugiau nei mes. Tačiau gal ir nereiktų stebėtis: pagrindinis jų maistas - permatomi arba beveik permatomi vandenynų gyviai, kuriuos ne taip paprasta įžiūrėti.
- Ar žinojote, kad kiekvieno žmogaus akyse yra aklosios dėmės? Tai vietos tinklainėje, kurios nejautrios šviesai.
- Ašaros vilgo mūsų akis, tačiau verkiame mes ne taip jau dažnai. Moterys vidutiniškai verkia 47 kartus per metus, o vyrai - 7. Verkiame daugiausia 18-20 val., 77 proc. atvejų - namuose, 40 proc. - vienumoje. 70 proc. tų, kurie apsiverkė viešoje vietoje, net nemėgino to slėpti. Ir džiaugsmingiausia žinia - 88 proc. žmonių paverkę pasijuto žymiai geriau.
Prisijungti prie diskusijos
Rodyti diskusiją