Taigi, mūsų tolimų protėvių laikais medicina ir sveikata buvo neatsiejama nuo šių procedūrų...
Gyvsidabrio naudojimas
Egzistuoja legenda, kad pirmasis Kinijos imperatorius Ši Huangdi, pasitelkęs gyvsidabrį bandė įgyti nemirtingumą ir buvo palaidotas gyvsidabrio pripildytame kape. Tačiau vienintelis dalykas, kurį galėdavo suteikti panašos procedūros – tai lėta ir kankinanti mirtis.
Tabako dūmai
Tuo metu kiekvienas gydytojas be kitų priemonių būtinai turėjo ir vadinamąja tabako klizmą: guminę pypkė ir dumples. Ir tik XVIII a. viduryje mokslininkai įrodė neigiamą nikotino poveikį širdies raumeniui, tad gydytojai liovėsi naudoję tabako klizmas.
Karuselė
Pacientai būdavo uždaromi tamsioje patalpoje, jiems buvo leidžiamas insulinas. Tad besisukanti kėdė palyginus su tokiais metodais yra humaniškumo viršūnė. Ligonis buvo sodinamas ant kėdės ir sukamas, kol prarasdavo sąmonę. Buvo manoma, kad tokiu būdu galima supurtyti smegenis ir taip išvaryti ligą.
Gydymas radžiu
Gydymas dėlėmis
Iš pradžių tai buvo daroma siekiant išvaryti iš kūno nelaimingą piktą dvasią. Tačiau ilgainiui nuleidžiant kraują buvo gydomos praktiškai visos ligos. Buvo manoma, kad nuleidžiant kraują organizme atsikuria skysčių (tikėta, kad jų mūsų kūne keturi: gleivės, geltona ir juoda tulžis bei kraujas) balansas.
Kiek vėliau šiam tikslui imtos naudoti dėlės, o ne skalpelis, kuriuo buvo perpjaunamos venos. Gydymas dėlėmis taikomas ir šiandien, tačiau šiuolaikinė hirudotearpija labai mažai kuo primena viduramžių Kinijos mediciną.
Gydymas morfijumi
Kaukolės trepanacija (atvėrimas)
Trepanacija kaip gydymo metodas buvo žinoma dar nuo mezolito laikų. Tai ko gero viena iš seniausių chirurginių operacijų, kuri buvo taikoma gydant epilepsiją ir galvos skausmą. Ji buvo praktikuojama ir Senovės Graikijoje, ir Senovės Romoje.
Jai taip pat buvo priskiriamos mistiškos ir ritualinės savybės – tikėta, kad taip galima išvaryti piktąsias dvasias, kurios buvo laikomos pagrindiniu ligų šaltiniu. Nedaug kam pavyko išgyventi po tokios egzekucijos. Šiuolaikinėje medicinoje trepanacija taip pat taikoma, tačiau tik kaukolės ir smegenų traumų atveju.
Kanibalizmas
Pavyzdžiui, Senovės Egipte nuo galvos skausmo jums būtų pasiūlę miltelius iš mumijų, o Senovės Romoje nuo epilepsijos priepuolių jums būtų pasiūlę išgerti stiklinę gladiatoriaus kraujo. Ir ši medicinos kryptis egzistavo iki pat XVIII amžiaus!