2015-ųjų populiariausių pasaulio kūno rengybos krypčių dešimtuke būtent ši treniruočių rūšis užėmė pirmąją vietą.
Tad kuo grindžiamas treniruočių su savo svoriu efektyvumas ir ar jos iš tikrųjų gali konkuruoti su treniruokliais?
Norintiems atsikratyti antsvorio bei padailinti figūrą
Anot sveikatingumo eksperto ir Lietuvos sporto universiteto (LSU) docento Ramučio Kairaičio, tiek sportuojant su savo svoriu, tiek naudojant svarmenis galima pasiekti teigiamų rezultatų. Norint išsirinkti sau tinkamesnę treniruočių rūšį visų pirma vertėtų aiškiai įvardinti, kokį tikslą ketinama pasiekti.
Svarmenys arba treniruokliai labai stipriai apkrauna raumenis ir yra nepamainomi norintiems padidinti atskirus raumenis ar tam tikras jų grupes pasirinktinai. Tuo tarpu treniruotės su savo kūno svoriu raumenų masės stipriai nepadidins, tačiau puikiai tiks figūros dailinimui bei nereikalingų kilogramų tirpdymui.
„Paprasčiau tariant, jei norite priaugti masės ir būti panašus į Arnoldą Švarcnegerį – kilnokite svorius, – sakė R. Kairaitis. – Tačiau, jei jūsų tikslas sustiprėti, padailinti kūno linijas, išryškinti raumenis, presą arba numesti nereikalingus kilogramus – treniruotės su savo svoriu kur kas tinkamesnės“.
Vienu metu treniruojamas visas kūnas
Eksperto teigimu, skirtingai nei sportuojant su svarmenimis, kai dažniausiai vienu metu yra stiprinama tik viena raumenų grupė, treniruojantis su savo svoriu iškart gali būti lavinama daug svarbių sveikatai komponentų – širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumas, raumenų ištvermė ir jėga, lankstumas, koordinacija, galingumas, greitis, vikrumas.
„Labai didelis šių treniruočių privalumas, jog kiekvienas gali pasirinkti prioritetu bet kurią iš išvardintų sričių, tačiau lavinant ją dirbs ir visos kitos – juk tarpusavyje jos glaudžiai susiję, - teigė ekspertas. – Dažniausiai treniruotis savo kūno svoriu rekomenduojama siekiant lavinti raumenų jėgą, ištvermę, širdies ir kraujagyslių sistemą bei mažinant antsvorį.
Anot R. Kairaičio, treniruotės su savo kūno svoriu taip pat efektyvios stuburo skausmų prevencijai, nes yra apkraunami stuburą stabilizuojantys raumenys. Be to jos yra funkcionalesnės (atliekami judesiai artimi kasdieninės veiklos judesiams), mažesnis krūvis tenka sąnariams, tad traumų tikimybė daug mažesnė, lyginant su svorių kilnojimu.
Treniruotis gali kiekvienas
Atlikti tokio tipo mankštą gali kiekvienas – tiek turintis širdies problemų 70-metis, tiek 20-ties metų sportininkas. Be to čia nereikalingas ypatingas inventorius, tad sportuoti galima bet kur - kad ir namuose.
„Žinoma, norint pasiekti maksimalių rezultatų bei išvengti įvairių traumų, geriausia pirma pasimokyti atlikti pratimus ir parengti treniruočių programą kartu su specialistu, o vėliau sportuoti galima ir savarankiškai“, - pridūrė R. Kairaitis.