„Sugiharos“ Grožio Terapijos ir Chirurgijos Klinikos gydytoja ginekologė Inesa Žeimė teigia, kad šlapimo nelaikymo problemą turi kas šešta gimdžiusi 30-metė, kas ketvirta gimdžiusi 45 metų moteris ir kas antra 50-metė. Akivaizdu, kad tai nėra vien garbaus amžiaus moterų problema. Beveik trečdalis moterų po gimdymo susiduria su nevalingai pratekančiu šlapimu.
Šlapimo nelaikymas - tai nevalingas įvairaus kiekio šlapimo pratekėjimas. Šia liga moterys serga du kartus dažniau negu vyrai. Visgi toms, kurioms juokiantis iki ašarų ar sportuojant kartais tenka sušlapti ne vietoje, neverta nusiminti – ši problema yra išsprendžiama. Šiuolaikinės technologijos leidžia šlapimo nelaikymą gydyti neinvaziniu lazeriniu būdu. Kalbiname ginekologę Inesą Žeimę.
- Dėl kokių priežasčių atsiranda šlapimo nelaikymas moterims?
- Moterims šlapimo nelaikymas pasireiškia kelis kartus dažniau nei vyrams. Dažniausios priežastys yra susijusios su nėštumu ir gimdymu. Po gimdymo mažojo dubens organų tarpusavio padėtis pakinta, todėl kuo daugiau gimdymų, tuo didesnė tikimybė susidurti su šlapimo nelaikymo problema. Taip pat įtakos turi nutukimas, įvairios ligos, natūralus senėjimas ir genetika.
- Kokio amžiaus moterims tai dažniausia problema, koks amžius jauniausias?
- Pirmieji požymiai gali pasirodyti jau per pirmą nėštumą arba iš karto po gimdymo. Taigi šlapimo nelaikymas paliečia labai jaunas moteris nuo 25-30 metu amžiaus. Žinoma, jauname amžiuje atsistatymas po gimdymo vyksta lengviau ir jei nėra paveldėto jungiamojo audinio silpnumo ar tam tikrų tarpvietę žalojančių gimdymo komplikacijų, šlapimo nelaikymo problemų paprastai neatsiranda. Bet kai gimdoma vyresniame amžiuje, atsistatymas jau ne toks pilnavertis.
- Kokias problemas sukelia šis sutrikimas? Kokios galimos komplikacijos nesigydant?
- Tai sukelia moterims savivertės, nepilnavertiškumo jausmą. O tai atsiliepia šeimos santykiams, seksualiniam gyvenimui, moters libido. Jei problema sunkėja, o su amžiumi silpnėjant jungiamajam audiniui dažniausiai taip ir būna, tai ir problemos gilėja. Todėl šią problemą reikia bandyti spręsti tada, kai tik pradedate pastebėti pirmuosius simptomus. Tai gali padėti išvengti daugelio sveikatos problemų ateityje, kaip dubens organų nusileidimas, sumažėjęs lytinis pasitenkinimas, šlapimo nelaikymas, atsirandantis fizinio krūvio metu ir kt.
- Ar tiesa, kad Kėgelio pratimai gali padėti? Ar būtinai reikalinga operacija?
- Daryti kėgelio pratimus, žinoma, verta kiekvienai moteriai. Tačiau neseniai atliktų tyrimų metu paaiškėjo, kad net atlikdamos pratimus kartu su treneriu, ne visos moterys įtempia tuos raumenis, kuriuos reikia – tai yra dubens. Taip pat svarbus reguliarumas. Jei pratimus atliksite kartais – jokio efekto nebus. Dėl įtempto gyvenimo tempo moterys pamiršta, nespėja, pratimus atlieka netinkamai.
Tačiau net idealiai atliekant pratimus daliai moterų atsiras šlapimo nelaikymas, o daliai - ne. Taip yra todėl, kad šlapimo nelaikymo išsivystymui didele reikšmę turi paveldėtas jungiamojo audinio nepilnavertiškumas. Tada reikia kreiptis į medikus pagalbos dėl lazerinio ar chirurginio gydymo. Tačiau operacija tikrai ne visada yra būtina – esant lengvam ir vidutinio sunkumo šlapimo nelaikymui – pakanka „pasidovanoti“ atstatomąją lazerinę procedūrą.
- Kuo lazerinis šlapimo nelaikymo gydymo būdas pranašesnis už kitus?
- Lazerinis šlapimo nelaikymo gydymas neskausmingas, rezultatai greitai pastebimi, nesukelia diskomforto, tiesiai iš kabineto galima grįžti prie kasdieninių darbų, o jau po savaites turėti lytinius santykius. Tačiau esant pažengusiam šlapimo nelaikymui, reikės griebtis chirurginio gydymo. Lazerio veikimo principas yra be pjūvio sukeliami pokyčiai audiniuose, kurie veda prie visiško pasveikimo arba ryškaus šlapimo nelaikymo simptomu sumažinimo.
Lazeriu paveiktuose audiniuose sutrumpėja jungiamojo audinio molekulės (kolagenas), taip gaunamas pakėlimo, susiaurinimo efektas. Struktūros sutrumpėja, o jų prisitvirtinimo taškai prie kaulų nepakinta. Sutrumpėdamas ir įsitempdamas jungiamasis audinys pakelia virš jos esančią šlapimo pūslę. Taip pat yra suaktyvinamos ląstelės, sintetinančios kolageną, bei sužadinamas naujų kraujagyslių formavimasis, taip sustiprinamas jungiamasis audinys. Šis gydymo būdas labai efektyvus taikant laiku, neužleidžiant ligos.
- Ar visoms moterims tinka tokios operacijos?
- Lazerinis šlapimo nelaikymo gydymas tinka ne visoms moterims. Deja, jis netinka esant didelio laipsnio nutukimui (KMI > 40), sergančioms cukriniu diabetu, daug rūkančioms moterims, nėščiosioms. Taip pat jo negalima taikyti tol, kol neišgydyti ūmūs uždegimai, onkologinės ligos. Visoms kitoms moterims, nepriklausomai nuo amžiaus (25-70 metų) jį galima sėkmingai taikyti.
- Ar šios procedūros skausmingos? Kiek laiko trunka? Koks pooperacinis periodas? Ar užtenka vienos procedūros?
- Lazerinė šlapimo nelaikymo procedūra trunka 15-30 min., yra neskausminga, po procedūros nereikalinga ypatinga priežiūra. Lytiniai santykiai galimi jau po savaites. Tiek pat laiko negalima maudytis vonioje, baseine, ežere ar kitame vandens telkinyje, rekomenduojama nenešioti didesnių nei 5 kg svorių apie 1 mėnesį po procedūros, porą savaičių vengti vidurių užkietėjimo, mėnesį nenaudoti tamponų.
Procedūrų, priklausomai nuo šlapimo nelaikymo sunkumo, reikia 2-4, tačiau dažniausiai pakanka poros kartų ir moteris vėl gali džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu.
- Ar problema išsprendžiama visam laikui, ar po kiek laiko operaciją vėl reikia pakartoti?
- Rekomenduojama lazerinę procedūrą pakartoti po 1,5-2 metų arba vėliau, kai pradeda atsinaujinti simptomai. Mat mums senstant progresuoja ir pokyčiai jungiamajame audinyje.
- Ar dažnai moterys kreipiasi? Ko palinkėtumėte nedrįstančioms gydytis?
- Kasdien sulaukiame vis daugiau pacienčių, kurios nori gyventi kokybiškai, nejausti diskomforto, vėl džiaugtis lytiniu gyvenimu. Palinkėčiau moterims rūpintis savimi, o jeigu susiduriate su nemalonia šlapimo nelaikymo problema, nebijokite kreiptis pagalbos – ji tikrai yra.