Išsitirkite simptomus
Lietuvos mokslų akademijos Alergologijos komisijos pirmininkė bei alergologijos klinikos „Perspektyvos“ direktorė prof. habil. dr. Rūta Dubakienė teigia, kad net 93,3 proc. alerginių susirgimų Lietuvoje sukelia būtent dulkių erkės.
„Nuolat varvanti nosis, nosies niežulys, čiaudulys ar netikėti dusulio priepuoliai – tai pirmieji nemalonūs požymiai, kurie įspėja apie galimai prasidėjusią alerginę reakciją, – sako prof. R. Dubakienė. – Tinkamai neįvertinus šių simptomų ir laiku nesikreipus į medikus, jie gali tapti rimtų alerginių ligų – astmos arba rinito, dar kitaip žinomo kaip alerginė sloga, – priežastimi. Susirgimai bronchine astma dažnėja, šiuo metu ja serga apie 13 proc. vaikų ir suaugusiųjų“.
Rinkitės siurblį, kuris valo
Perkant siurblį, alergiškiems ar vaikus auginantiems žmonėms, dėmesį reikėtų atkreipti į šiuos kriterijus: giluminių kilimo ir kitos tekstilės sluoksnių valymą, namų oro kokybės gerinimą ir įrenginio antgalį.
Daugelis klysta manydami, jog geras dulkių surinkimas priklauso nuo dulkių siurblio galingumo – svarbu ir tai, kiek giliai siurblys išvalo paviršius.
Vienas iš didžiausių namų valymo iššūkių – ištraukti dulkes iš gilesnių kilimų ar baldų sluoksnių. Įprastai valant kilimus ar kitus tekstilinius paviršius, gilesniuose jų sluoksniuose lieka nuo 40 iki 93 proc. gyvų erkių. Ilgainiui negyvų dulkių erkių fragmentai virsta dulkėmis, kurios sklando ore ir dar labiau paaštrina alerginį sudirgimą.
Išsiurbkite siauriausius tarpus
Pačios palankiausios sąlygos dulkių erkėms veistis susidaro lovose, kur nuolat šilta, drėgna ir per ilgą laiką susikaupia tikri maisto lobynai – nutrupėjusių nagų, plaukų, negyvų odos ląstelių liekanos. Todėl daugelis net nesusimąsto, jog čiužinyje, ant kurio miega, jau gyvena keli milijonai parazitų.
Siekiant tinkamai išvalyti čiužinio paviršių, išsiurbti tarpus lovose, reikalingas tinkamas siurblio antgalis, surenkantis net ir pačias smulkiausias dulkių ar kitų nešvarumų daleles nuo skirtingų paviršių bei išvalantis labai siauras ar sunkiai pasiekiamas vietas. Tokiu būdu užkertama galimybė plisti nepageidaujamiems parazitams.
Kitos priemonės, naikinančios alergenus
Plika akimi nematomus parazitus žudančiai veikia skalbimas 60⁰C temperatūros vandenyje arba atvirkščiai – šaldymas.
Lyginimas gali padėti naikinant erkes iš plonų drabužių ar patalynės, tiesioginiai saulės spinduliai yra veiksmingi, jei patalynė ar kilimai juose paliekami ilgesniam laikui. Taip pat bent dalinai erkių kiekį pavyks sumažinti patalynę, pagalves ar čiužinius įvelkant į sintetinius užvalkalus.
„Pasitelkus papildomas priemones ir reguliariai siurbiant paviršius, linkusius kaupti dulkes ir kitus nešvarumus pavyks atsikratyti daugiau kaip 90 proc. dulkių erkių ir sumažinti alerginių susirgimų pavojų. Svarbiausia – nelaukti ir laiku imtis tinkamų veiksmų“, – sako alergologė.