Tai niekis, palyginti su tuo, kokia šarka buvau anksčiau. Pamatau naują išmanųjį telefoną - ir jau noriu. Imu išsimokėtinai ir džiūgauju žaisliuku, kol... vėl parodo naujesnį.
Bet, sakau, taip buvo anksčiau. Paskui jau apsiraminau, pasakiau sau STOP, ir dabar esu budresnė pirkdama, pasveriu, paskaičiuoju ir dar kartą perklausiu savęs: ar tik šito noriu ir ar man reikia?
Kai nusiperki, ko nori, kitą rytą gali pasirodyti, kad to daikto visai ir nereikėjo, kuo puikiausiai galėjai apsieiti ir be jo. Bet jau būna per vėlu... Aš išmokau save stabdyti klausimais bei antru „blaivesniu užėjimu" į parduotuvę (ateinu kitą dieną įsitikinti, ar tikrai noriu, ar tikrai jau toks tas daiktas nuostabus, kad jį pirkčiau). O dar vienas savanoriškas suvaržymas - nebeimu kreditinės kortelės. Savaitės pradžioje nusiimtu pinigų, su kuriais turiu išsiversti, ir viskas. Žinokit, padeda.
Štai keli būdai save sutramdyti nuo spontaniškų (taigi - neapgalvotų ir biudžetą įsiūbuojančių) pirkinių:
1. Nusistatykite laikotarpį
Jei norite kažką nusipirkti, duokite sau laiko. Tarkim, ieškote baltos palaidinės, tai pasakykite, kad nusipirksite per savaitę ar dvi. Kai pamatote, iškart nepirkite, o leiskite minčiai susigulėti ir vėl ją išvilkite į dienos šviesą. Taip leisite nurimti emocijoms, liks tik racionalus pagrindimas.
Kuo daugiau laiko liks apmąstymams, tuo geriau. Būna atvejų, kai vienoje parduotuvėje matyto daikto nenusipirkote, galimybės grįžti atgal nebeturite, tada perkate, kas pakliuvo. Taip negerai. Pirkinys turi atsidurti jūsų krepšyje tik tuomet, kai jo būtinybė jums nekelia abejonių. Ir suteikia pasitenkinimo.
2. Neikite prekintis blogos nuotaikos ir alkana
Dažnai pirkinių terapija gelbėjamės nuo prastos nuotaikos. Nesvarbu, tačiau kažkuo save paguodžiame - šokolado plytele ar nauja batelių pora. Taip atsiranda biudžete skylė.
O jei nueinate į parduotuvę alkana, tai ramiai išleidžiate 50-70 litų, bet jau kitą dieną neturite ką valgyti. Akys nori visko - sūrio užtepėlių, traškučių, bandelių, ką galima bus suvalgyti automobilyje, kol grįšite namo ir paruošite „rimto maisto". Paruošiate rimto, o skrandyje jau būna išbrinkusi gera puselė čiabatos. Tą rimtą maistą padedate į šaldytuvą, o kitą dieną jo jau nenorite. Taip keliauja jis į kitą daiktą, pavadinimu Š, - šiukšliadėžę... O pinigai, išleisti neprotingai, tiesiog tirpte tirpsta. Turite susiimti.
3. Venkite išlaidaujančios draugės
Gali būti taip, kad ji užkrės pirkimo manija. Ji paprašė palaikyti jai kompaniją, nes ieško blakstienų tušo? Tačiau jūs pamatėte, kad yra nuolaida kreminei pudrai. O jūsiškė kaip tik „tuoj tuoj baigsis". Ir perkate, visai nepagalvojusi, kad vasarą jūsų odos atspalvis yra kitoks ir tai, kas tiko žiemą, nebetiks dabar. Štai ir vėl nusiperkate tai, ko jums visai nereikėjo.
Jei jūsų ir draugės požiūris į pinigus skiriasi, geriau į parduotuves eikite viena.
4. Nustatykite sumą „atsitiktinėms smulkmenoms"
Kad išvengtumėte nenumatyto brangaus pirkinio, geriau pirkimo maniją patenkinkite pirkdamos nebrangius. Aš puikiai šį jausmą patenkinu, besibastydama po blusturgius ir dėvėtų drabužių parduotuves. Nusiperku, patenkinu savo moterišką aistrą, ir to pakanka.
Be to, atradau tokio šopingo privalumų. Kai įpranti pigiai prasikošti po parduotuves ir taip susikurti savo unikalių stiliuką, tai brangios prekės net ima nebedominti. Gaila tiek babkių skudurams! Jau geriau kur nors pakeliauti. Arba savaitgalį praleisti Druskininkuose.
Mano suma mėnesiui - iki 100 Lt „visokiems niekučiams". Paprastai slampinėjimo dienas renkuosi po algos, kad nusipirkčiau „kažką gražaus" ir nejausčiau skurdinanti savo biudžetą. Padeda.
5. Pirkite tai, ką galima grąžinti
Jei jau esate tokie pirkimo maniakė, tai pirkite tai, ką galėtumėte po kelių dienų gražinti. Paprastai po paros protas grįžta...
6. Nepasiduokite nuolaidų gundymams
Labai lengva pakliūti į pirkimo spąstus, kai matote, kad prekė nukainota 2-3 kartus. Geriausias būdas neišlaidauti akcijų ir nuolaidų karštinėse - išvis nepirkti. Arba pirkti tik tai, „kas nematoma", tarkim, patalynę, buities reikmenis, sanitarines bei higienos prekes. Nes nusipirksite drabužį, batelius - kam jums jo reikės kitą sezoną, kai jie bus nemadingi? O unitazo valiklis visuomet pravers.
7. "Dirbtinės" kliūtys
Geriausia dieta - tuščias šaldytuvas, o geriausias vaistas nuo pirkimo - tuščia piniginė. Tad palikusios namie kreditinę kortelę, apsaugosite save nuo pagundos išmesti pinigų „be jokio reikalo".