Burnos chirurgas Eugenijus Čiuplevičius pasakoja apie rūpinimąsi protiniais dantukais.
Protinių dantų problemos – nesuskaičiuojamos ant rankų pirštų
Protiniai dantys dygsta nuo 15–16 iki 21–24 metų. „Dėl to jie ir vadinasi protiniais, tokiu metu visi kažkiek protingėjame“, – šypsosi medikas. Protiniai dantys yra vadinamoji rudimentinė liekana – daug ankstesniais amžiais šie dantys buvo reikalingi dėl mitybos įpročių bei maisto kokybės. Žmonėms reikėjo stipresnių žandikaulių.
Protinių dantų problemos yra įvairios. Pradedant nuo to, kad dygimo periodu jiems gali neužtekti vietos žandikaulyje, tai gali daryti įtaką sąkandžiui, iškreipti dantų lanką ir baigiant tuo, kad, priklausomai nuo protinių dantų padėties (taisyklingos arba ne), gali daryti įtaką antrų krūminių dantų šaknies nutirpimui ar karieso atsiradimui.
„Išdygusiems protiniams dantims dažnai pasitaiko karieso problemų, nes žmonėms pakankamai sunku juos kokybiškai išsivalyti. Neretai žmonėms nemalonu taip giliai į burną kišti dantų šepetuką, todėl šių dantų higiena dažnai būna prastesnė nei gretimų dantų“, – sako burnos chirurgas.
Dantenų uždegimas – dažnas protinių dantų palydovas
Dažną žmogų kamuoja dantenų uždegimai, nes išdygę protiniai dantys neretai būna žemiau viso dantų lanko ir juos dengia dantenų gobtuvas. Po juo renkasi maisto apnašos bei likučiai, tai išprovokuoja protinio danties kariesą ir dantenos uždegimą, pasireiškiantį nemaloniu skausmu ir diskomfortu.
„Ši problema dažniausia su apatiniais protiniais dantimis. Viršutiniai dantys dažnai išdygsta skruostinėje pozicijoje – pakrypę į šoną ir kramtymo metu dažnai traumuojamas skruostas ar ant apatinio protinio danties esanti dantena. Tai išprovokuoja nuolatinį dantenos uždegimą ir dėl to žmogui darosi sunku sukąsti dantis“, – pasakoja gydytojas.
Protinių dantų problemų sprendimas – chirurginis
Vokietijoje yra taikoma prevencija, kuomet paaugliams daroma panoraminė rentgeno nuotrauka ir odontologas mato, ar vaikas gali vėliau turėti bėdų, ar protinių dantų užuomazgų nėra visai. „Lietuvoje tokia prevencija nėra taikoma, tačiau šešiolikmečiams rekomenduočiau pasidaryti tokią nuotrauką ir pasikonsultuoti su odontologu, ar kažkokia rizika yra“, – sako E. Čiuplevičius.
Visų protinių dantų problemos kyla dėl to, kad maži vaikai negauna pakankamo kiekio kieto maisto. „Tik valgant kietą maistą žandikauliai gauna signalą, kad turi vystytis. Kuomet maži vaikai, paaugliai negauna pakankamai kieto maisto, sutrinka žandikaulio vystymasis ir atsiranda vietos stoka protiniams dantims. Tėvai turėtų skatinti tą mechanizmą pasirūpindami kūdikių graužtukais ir kramtukais“, – teigia medikas.
Protinių dantų problemos sprendžiamos chirurginiu būdu: arba dygimo metu yra pašalinamas dantenos perteklius, arba pats dantukas. Jei protiniai dantys yra funkcionalūs, nekelia problemų, auga dantų lanke – viskas gerai, tačiau jei atsiranda bent viena aukščiau aprašyta problema, reikėtų ją spręsti ankstyvoje stadijoje. „Užbėgti blogai situacijai už akių yra gerai. Pačiam gydytojui yra žymiai paprasčiau atlikti darbą. Kai nėra ūmios reakcijos ar uždegimo, gijimo procesas yra sklandesnis, mažėja komplikacijų rizika“, – sako burnos chirurgas.