12
Kitas

Įdomūs faktai

Tai – visai ne burtai ir ne magija. Paprasčiausiai prisistatydamas naujiems pažįstamiems ir ištardamas savo vardą, žmogus iš karto formuoja nebesugrąžinamą pirmąjį įspūdį. Taigi vardas prisideda prie socialinių santykių kūrimo, be to, jis lemia ir paties vardo savininko požiūrį į save.

Mergaitiški ir berniukiški vardai

Tyrimais nustatyta, kad berniukai, kuriems duodami tradiciškai mergaitėms suteikiami vardai, pavyzdžiui, Renatas arba Austėjus, yra labiau linkę demonstruoti netinkamą elgesį, lyginant su jų bendraamžiais, pavadintais tradiciniais berniukiškais vardais.

Pastebėta, kad nors pradinėse klasėse skirtumai dar nėra ryškūs, maždaug nuo šeštos klasės mergaitiškų vardų savininkams staiga ima reikštis nemenkos disciplinos problemos. Šie sunkumai tampa itin aštrūs, jei klasėje yra mergaitė su tokiu pat vardu, pavyzdžiui, Renata arba Austėja.

Greičiausiai tai susiję su savimonės problemomis bei klasiokų patyčiomis, kurioms sukelti kartais užtenka vien mergaitiškai skambančio vardo. Kalbant apie mergaitėms suteikiamus berniukiškus vardus, pastebima panaši situacija. Kai kurie vardai, pavyzdžiui, Ieva arba Izabelė, yra tokie mergaitiški, kad jų skambesys iš karto asocijuojasi su moteriška lytimi, o kiti, pavyzdžiui, Jonė arba Dominyka, pakeitus kelias raides galūnėje gali būti skiriami ir berniukams.

Be to, Jonų ir Dominykų berniukų yra daugiau, nei Jonių ir Dominykų mergaičių. Tyrimais nustatyta, kad grynai mergaitiškus vardus gavusios merginos, besirinkdamos studijas universitete, yra labiau linkusios stoti į humanitarinių mokslų specialybes, o merginos su berniukiškais vardais renkasi matematikos ir kitų tiksliųjų mokslų studijas.

Negalima vienareikšmiškai teigti, kad vien vardas savaime lemia merginų polinkį tam tikriems mokslams – gali būti, kad tiesiog tėvai, duodami pakankamai berniukišką vardą savo dukrai, su ja elgiasi ir ją auklėja skirtingai, nei su jaunesniąja jos sesute mergaitišku vardu. Taigi tėvų požiūris ir elgesys taip pat suformuoja labiau berniukišką pirmosios dukros charakterį ir polinkius.

Socioekonominis statusas ir lūkesčiai

Lygiai taip pat, kaip žmogaus kalbos akcentas arba drabužiai gali šį bei tą pasakyti apie jo kilmę bei šaknis, tą gali padaryti ir vardas. Žinoma, kaip ir bet kuris išorinis veiksnys, vardas gali būti apgaulingas!

JAV Ilinojaus universiteto mokslininkas išanalizavo milijonus vardų ir, atlikus statistinius tyrimus, paaiškėjo, kad pagal vardą galima nuspėti, ar asmuo priklauso žemam socioekoniminiam statusui, ar ne.

Prastą išsilavinimą turintys tėvai yra linkę savo vaikams duoti pakankamai panašius vardus, o su tokiais vaikais mokykloje nori nenori elgiamasi skirtingai, jiems blogiau sekasi mokslai ir jų elgesys dažniau būna problematiškas. Todėl jei esate gerai išsilavinę aukštesniojo sluoksnio tėvai, geriau neduokite savo vaikui vardo, kurį paprastai išrenka žemesniojo sluoksnio tėvai.

Kitaip nesistebėkite, jog aplinkos lūkesčiai dėl jūsų atžalos bus mažesni, nei tikitės. Nors suaugusieji, pavyzdžiui, mokytojai, teigia, kad su visais vaikais klasėje elgiasi kaip su lygiais, ne vieno tyrimo rezultatai rodo, kad žmogiškojo subjektyvumo faktoriaus išvengti labai sunku. Jis vaidina svarbią rolę ir nuo jo niekur nepabėgsi. O vaikai, būdami nepaprastai lankstūs, dažniausiai pildo suaugusiųjų lūkesčius – jei tikimasi, kad jie elgsis ir mokysis gerai, jie taip ir stengiasi daryti. O jei iš anksto manoma, kad iš jų nieko gero negalima laukti, nenuostabu, jog nieko ir nesulaukiama. Taip susidaro užburtas ratas, kurį pradėjo... tėvai, duodami prastos reputacijos vardą!

Pasitikėjimas savimi

Nesvarbu, ar jūsų vardas skamba taip, lyg priklausytumėte aukštuomenei, ar ne, – jei jis paprasčiausiai jums nepatinka, kris ir jūsų pasitikėjimas savimi. Mokslinių tyrimų rezultatai rodo stiprų ryšį tarp to, ar žmogui patinka jo vardas ir jo pasitikėjimo savimi. Ši koreliacija tokia tampri, kad dažniausiai net nereikia atlikti ilgų psichologinių pasitikėjimo savimi testų su šimtais klausimų.

Užtenka vieno – paklausti, ar žmogui patinka raidės, iš kurių susidėlioja jo vardas. Pasitikintys savimi žmonės dažniausiai nurodo pirmąją savo vardo raidę kaip pačią gražiausią ir mėgstamiausią iš visos abėcėlės.

Dažnai pasitaikantys ir neįprasti vardai

Kai ateina laikas rinkti naujagimiui ar būsimam kūdikiui vardą, tėvai paprastai susiskirsto į dvi stovyklas – vieni nori rasti kuo retesnį vardą, kiti siekia, kad vardas skambėtų įprastai. Tokiu būdu jie nemažai prisideda prie būsimo savo vaiko likimo.

Jei tėvai renkasi iš penkių dažniausiai tuo metu kūdikiams duodamų vardų, didelio skirtumo, ką jie pasirinks, atžalos gyvenimui neturės. Tačiau jei bus duotas labai neįprastas vardas, tai nemaža dalimi nulems jo likimą. Žinoma, daug priklauso ir nuo požiūrio į būsimą vaiką – tėvai, duodantys retus vardus, dažniausiai renkasi ir išskirtinį auklėjimo būdą, taigi iš esmės jų atžala bus kitokia ir išsiskirs iš minios ne tik vardu, bet ir savitu charakteriu.

12
Kitas

Įdomūs faktai