Pirmoji prevencinė priemonė yra nelabai maloni, bet labai informatyvi procedūra – kolonoskopija. Ją profilaktiškai yra svarbu atlikti nuo 50 metų.

Jei jums daugiau nei 50 metų ir jums neseniai atliktos kolonoskopijos metu nebuvo atrasta jokių pakitimų, jūs galite lengviau atsipūsti, tačiau jokiu būdu neapsileisti.

Jei kasdien laikysitės toliau nurodytų sveiko gyvenimo įpročių, jūs išlaikysite ne tik sveiką žarnyną, bet ir stiprų kūną.

Judėkite. Žarnyno vėžio riziką mažina optimalaus kūno svorio išlaikymas ir reguliarus aktyvus judėjimas. Per dieną jums reikėtų nueiti apie 10 tūkst. žingsnių arba vidutiniu greičiu pasivaikščioti apie 30 min. (kol išpils prakaitas ir suaktyvės jūsų širdies darbas). Pradžioje užsibrėžkite laikytis tokio režimo bent 5 dienas per savaitę. Jeigu šiuo metu jums ir tai yra per didelis iššūkis, nesijaudinkite ir pradėkite keisti savo įpročius po truputį. Stenkitės kiekvieną dieną pajudėti vis daugiau ir daugiau.

Gausiai vartokite vaisių, daržovių ir viso grūdo produktų. Yra nustatyta, kad šie maisto produktai (ypač ryškių spalvų) padeda sumažinti riziką susirgti žarnyno vėžiu. Kai kurie moksliniai tyrimai teigia, kad žarnyną ypač palankiai veikia ląsteliena, kurios yra gausu šiuose produktuose.

Įdomu, kad šios maistinės medžiagos papildai nėra tokie efektyvūs, kaip grynas maisto produktas. Taigi vietoj tabletės rinkitės sveiką, daug skaidulinių medžiagų turintį maistą. Ir dar - nepamirškite gerti daugiau vandens, ypač jei vartojate daugiau skaidulinio maisto.

Vartokite maistą, kuriame gausu gerųjų bakterijų. Jogurte ir kituose fermentuotuose maisto produktuose (kefyre, sojų pastoje, raugintuose kopūstuose, agurkuose ir pan.) jų yra gausu.

Venkite sočiųjų riebalų ir druskos. Mažiau vartokite raudonosios mėsos bei keptų, rūkytų ar sūdytų mėsos produktų. Sočiųjų riebalų yra gausu ir sūryje, picoje ir pan. Mėsos produktus pakeiskite omega-3 riebiosiomis rūgštimis, kurių gausu riebioje žuvyje.

Saikingai vartokite alkoholį. Moksliniai tyrimai patvirtino, kad per didelis alkoholio vartojimas per dieną (pvz., trys ar daugiau bokalų alaus per dieną) gali neigiamai paveikti daugelio žarnyną saugančių maistingųjų medžiagų įsisavinimą.

Venkite visų rūšių tabako.Tabakas yra kenksmingas ne tik kitiems organams. Moksliniais tyrimais buvo nustatyta, kad tabakas labai ženkliai padidina žarnyno vėžio riziką. Pagal Nacionalinio vėžio instituto (JAV) duomenis, 12 procentų mirčių nuo žarnyno vėžio atvejų buvo tiesiogiai susiję su tabako vartojimu.