Jei taip nutiko, tai gali turėti ilgalaikių pasekmių. Bet kokie nudegimai saulėje pažeidžia odos ląstelių DNR, o tai sukelia mutacijas, galinčias nulemti odos vėžį, sako Bostono medicinos centro dermatologinės chirurgijos direktorė Kevitha Reddy.

Taigi labai svarbu tinkamai naudoti apsauginį kremą nuo saulės. Tačiau jei vis dėlto nusvilote, kaip sumažinti skausmą? Štai keli patarimai, padėsiantys nuraminti nudegusią odą ir sumažinti nudegimo skausmą, rašo menshealth.com. Tikėkimės, kad šių patarimų jums prireiks tik vieną kartą.

1. Eikite į vidų arba ieškokite pavėsio

Jei esate lauke ir pajutote, kad jūsų oda tampa karšta ir skausminga, tarsi deganti, ir pradeda raudonuoti, tai ženklas, kad eitumėte į vidų.

Jei nuo šio momento vis tiek liksite lauke, jūsų nudegimai tik sunkės, nes jūsų oda gaus dar daugiau ultravioletinių (UV) spindulių, pažymi K. Reddy.

Jei neturite galimybės pasislėpti viduje, pasistenkite bent jau rasti šešėlį. Tuomet pasitepkite – ar pasitepkite papildomai – kremu nuo saulės, kurio SPF siekia bent 30.

„Pasitepti kremu nuo saulės labai svarbu, nes net pasitraukus į šešėlį, vis tiek gausite šiek tiek UV spindulių“, – teigė gydytoja.

Anot Amerikos dermatologijos akademijos, kremas nuo saulės įsigeria ir pradeda veikti maždaug po 15 minučių, todėl jei turite toliau būti saulėje, pasistenkite palaukti šešėlyje bent šį rekomenduojamą laiką. Atsigerkite vandens, kad jūsų organizmas gautų skysčių. Jei net atsigėrę jaučiatės perkaitę, užsidėkite ant galvos ir ant nudegusios vietos šaltu vandeniu sudrėkintą rankšluostį.

2. Šokite į dušą arba vonią

Sklando mitas, jog karštas dušas gali numalšinti nudegimų skausmą. Tačiau taip tikrai nedarykite! Atvirkščiai, jums reikėtų vėsaus dušo arba vonios.

„Vėsus vanduo sumažins kraujotakos perteklių odoje, o tai savo ruožtu numalšins uždegimą bei paraudimą“, – teigė K. Reddy.

Jei nudegėte tik nedidelį odos plotą, pavyzdžiui, pečius ar veidą, jums gali padėti vėsūs kompresai. Tik venkite tiesiai ant nudegimo vietos dėti ledą, nes jis pernelyg dirgins odą ar net ją nušaldys.

Jei galite kontroliuoti dušo srovę, tuomet rinkitės silpnesnę: stipri srovė ne tik dirgins odą, bet ir gali priversti susprogti potencialias pūsleles, o tai padidins infekcijos pavojų, sakė asistuojantis dermatologijos profesorius Filameras Kabigtingas iš Kolumbijos universiteto medicinos centro.

Kol sugis nudegimai, visą laiką turėtumėte praustis po vėsiu, nestiprios srovės dušu ar – geriausia - pasinerti į vėsią vonią.

Į vonią galite įberti kelis šaukštelius valgomosios sodos – ji padės greičiau užgyti nudegimams. Tačiau vonioje su soda negulėkite ilgiau kaip 20 minučių. Jei būsite ilgiau, soda pradės džiovinti jūsų odą, o tai dar labiau padidins jos dirglumą.

3. Storai patepkite odą kremu

Kai išlįsite iš dušo, lengvai nusausinkite odą rankšluosčiu, jį priglausdami, o ne juo trindami.

Tuomet, kol dar oda yra lengvai drėgna, ištepkite ją kremu su raminančiu ingredientu, pavyzdžiui, soja ar alaviju, pataria K. Reddy.

Drėkinimas yra labai svarbus – nudegimai saulėje išdžiovina odą, pažeisdami jos paviršinį sluoksnį, todėl jis itin sparčiai netenka drėgmės, priduria ji.

Anksčiau paminėti produktai rehidratuoja odą, todėl sumažėja peršėjimas ir tempimas.

Tikrai skausmingoms vietoms Amerikos dermatologų akademija pataria naudoti kremą su hidrokortizonu – jis malšina niežėjimą, paraudimą ir tinimą.

Venkite kremų bei losjonų su tokiais ingredientais kaip benzokainas (ar kitų medžiagų, kurios baigiasi galūne „-kainas“) – jie gali dirginti nudegusią odą ar sukelti alerginę reakciją.

4. Praverkite savo vaistų dėžutę

Jei nudegusią odą labai skauda, išgerkite kokių nors nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, pavyzdžiui, aspirino ar ibuprofeno.

Šie vaistai kovoja su uždegimu, šiek tiek numalšina paraudimą bei tinimą, todėl jūs pasijusite geriau.

5. Būkite kantrūs

Kitomis dienomis toliau drėkinkite odą – reguliariai tepkite ją kremu. Ji sugis, tik jums prireiks kelių dienų kantrybės ir šešėlio.

Taip pat stenkitės gerti daug vandens – jis drėkins jūsų odą iš vidaus, pažymi K. Reddy. Galite ir toliau vartoti aspiriną ar ibuprofeną, kol praeis skausmas.

6. Nedraskykite ir nedirginkite odos

Kol nudegusi oda gyja – o tai gali užtrukti maždaug savaitę – stenkitės nedaryti nieko, kas ją dar labiau dirgintų. Nesusigundykite vaduotis nuo besilupančios odos ar badyti pūsleles, kad ir kaip norėtųsi tai padaryti. „Jei nudegėte odą ir po kurio laiko ji pradėjo luptis, nešveiskite jos. Venkite agresyvių šveitiklių, frotinių audinių ar šiurkščių plaušinių“, - įspėjo dermatologė ir televizijos šou „The Doctors“ viena iš vedėjų Sonia Batra.

„Nors ir labai sunku, stenkitės nedraskyti ir nekasyti nudegusio odos ploto. Tai darydami, galite įnešti bakterijų ir sukelti infekciją“, – teigė ji.

Kalbant apie audinius, itin jautriai, saulės nusvilintai odai geriausia bičiulė yra medvilnė – ir kuo švelnesnė, tuo geriau, priduria F. Kabigtingas. Ir, žinoma, venkite saulės. Nudegusi oda jau yra pažeista, todėl ji tampa dar imlesnė tolesniems nudegimams.

Jei odos būklė po savaitės nepagerėja, jeigu jus tebekankina skausmas ir pūslės, prasidėjo karščiavimas, šaltkrėtis ir pykinimas, kreipkitės skubios pagalbos, teigia K. Reddy. Tai ženklas, kad nudegėte itin stipriai, todėl jums gali prireikti žaizdų sutvarstymo ir rimtesnio gydymo priešuždegiminiais vaistais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (19)