Jis gali varginti dėl įvairiausių priežasčių – skuboto valgymo, kai nuryjama per daug oro, didelio patiriamo streso, kalbėjimo valgant, tam tikro maisto, laktozės netoleravimo, kai kurių ūminių ar lėtinių ligų bei vartojamų vaistų. Vis dėlto viena dažniausių pilvo pūtimo priežasčių yra tam tikro maisto valgymas – ir tai tikrai nėra vien kopūstai, žirniai ir pupelės, kaip dauguma mano. Pateikiame 7 produktus, kurių geriau vengti, jei Jums dažnai pučia pilvą.
1) Obuoliai – tai puikus vitaminų ir maistinių skaidulų šaltinis, tačiau būtent obuoliai yra vieni dažniausių pilvo pūtimo kaltininkų. Pilvą nuo obuolių pūs ne taip intensyviai, jei per dieną apsiribosite daugiausiai 2 vienetais nedidelių ir gerai prinokusių obuolių iš patikimų augintojų. Geriausia obuolius valgyti be odelės. Kitas puikus būdas – valgyti keptus obuolius. Orkaitėje kepti obuoliai, pagardinti medumi ir cinamonu, yra ne tik puikus desertas, bet ir virškinimą netgi pagerinti galintis patiekalas. Toks sveikas skanėstas turi daug pektinų, kurie veikia kaip žarnyną valančios medžiagos, o cinamonas padeda gerinti virškinimo procesus.
2) Kriaušės – vieni asmenys gali gyventi ir be kriaušių, kiti, priešingai, jas taip mėgsta, kad neįsivaizduoja savo kasdienybės be kelių saldžių vaisių. Tai taip pat vienas dažniausiai pilvo pūtimą paskatinančių vaisių, kurių geriau vengti arba bent jau sumažinti jų kiekį iki vienos kriaušės per dieną. Geriau rinktis išnokusius vaisius ir valgyti juos be odelių. Kepta kriaušė – puikus paukštienos garnyras, kuris pilvo neturėtų pūsti taip intensyviai kaip termiškai neapdorota kriaušė.
3) Slyvos – šie kaulavaisiai taip pat pasižymi gana ryškia pilvo pūtimo tikimybe. Žinoma, labai svarbu, kiek asmuo jų suvalgo. Nuo kelių slyvų tikriausiai nieko neatsitiks, tačiau didesnis jų kiekis gali sukelti skausmingą pilvo pūtimą. Geriausia slyvas valgyti be odelės, rinktis tik gerai išnokusius kaulavaisius ir akylai stebėti, kaip į jas reaguoja žarnynas.
4) Brokoliai – brokoliai dažnai priskiriami supermaistui, tačiau jie irgi gali pūsti pilvą. Brokolius labai svarbu gerai nuplauti. Geriausia juos bent trumpai apdoroti garais, kad išliktų visos naudingiausios medžiagos, tačiau tuo pačiu jie būtų lengviau virškinami. Brokolių nereikėtų atsisakyti, ypač jei juos labai mėgstate, tačiau nereikėtų vienu kartu suvalgyti kelių brokolių – pakaks kelių garintų žiedynų, kurie yra puikus vitaminų ir mineralų bei skaidulų šaltinis.
5) Šviežias pienas – pasirodo, kad šviežiame piene ir jo produktuose esančios laktozės netoleruoti gali net kas trečias lietuvis. Galbūt Jūs esate vienas iš jų ir net nežinote, kad skausmingas pilvo pūtimas, pilvo raižymas, viduriavimas ir net galvos skausmas gali atsirasti būtent dėl įgimto ar įgyto fermento laktazės trūkumo? Vietoje šviežio pieno geriau rinkitės raugintus produktus, o jei neįsivaizduojate kavos be pieno, tuomet išmėginkite tuos pieno produktus, iš kurių pašalinta didžioji dalis laktoze vadinamo pieno cukraus. Pakeisti karvės ar ožkos pieną gali ir augaliniai gėrimai, kurių dabar apstu įvairiose prekybos vietose.Orkaitėje kepti obuoliai, pagardinti medumi ir cinamonu, yra ne tik puikus desertas, bet ir virškinimą netgi pagerinti galintis patiekalas. Toks sveikas skanėstas turi daug pektinų, kurie veikia kaip žarnyną valančios medžiagos, o cinamonas padeda gerinti virškinimo procesus.
6) Šviežia duona – ar kada pagalvote, kad pilvą pūsti gali ir nuo šviežių miltinių kepinių? Taip taip, mieliniai kepiniai ir daug glitimo turintys produktai taip pat gali sukelti pilvo pūtimą. Stenkitės jų bent kuriam laikui atsisakyti ir stebėkite savo savijautą. Geriau rinkitės pilno grūdo produktus, o sveikesnę duoną galite pamėginti išsikepti ir patys – juk pirktoje gali būti itin daug paslėpto cukraus, kuris taip pat linkęs sukelti skausmingus meteorizmo epizodus.
7) Kramtomoji guma – nors pačios kramtomosios gumos nenuryjate, jos kramtymo procesas gali labai paskatinta didesnių, nei įprasta, oro kiekių nurijimą. Kramtomosios gumos geriau vengti dirgliosios žarnos sindromu sergantiems pacientams, nes būtent ji gali prisidėti prie skausmingų ir nemalonių ligos paūmėjimų.