Vaistažolės labai naudingos mūsų kvėpavimo sistemai. Jos skatina atsikosėjimą ir pradeda atsikratyti gleivių. Jos ramina nosies kanalus, padeda atpalaiduoti raumenis netoli viršutinių kvėpavimo takų. Be to, tai puikus antioksidantų šaltinis, padedantis sumažinti oksidacinį paraudimą ir pažeidimus.
Builinis smikmykas
Lotyniškas builinio smikmyko pavadinimas – Ligusticum porteri. Jo šaknis nuo seno naudojama kvėpavimo takų profilaktikai ir gydymui. Augalo šaknyje esantis kamparas yra vienas vertingiausių elementų kalbant apie kvėpavimo takų sveikatą.
Čiobrelis
Čiobrelis yra labai galingas ginklas kovojant su sekreto susikaupimu bronchuose. Čiobrelyje esantys antiseptiniai eteriniai aliejai pasižymi priešgrybelinėmis ir antibiotinėmis savybėms. Čiobrelių arbata gali sunaikinti ir atbaidyti virusus bei bakterijas. Nesvarbu kokia jūsų infekcijos kilmė, čiobrelių arbata tikrai padės. Čiobrelis naudojamas plaučių ligoms gydyti nuo antikos laikų, tad ir šiandien jis plačiai naudojamas bakterinės plaučių infekcijos sukeltų pneumonijų ir kvėpavimo takų infekcijoms gydyti.
Saldymedžio šaknis
Vienas iš plačiausiai naudojamų vaistažolių pasaulyje – saldymedis. Tradicinėje kinų medicinoje ji naudojama dažniau nei bet kuri kita žolelė, kadangi manoma, kad ji suderina visų kitų vaistažolių veikimą. Saldymedis pasižymi raminamuoju poveikiu, atpalaiduoja gerklės, taip pat plaučių ir skrandžio gleivinę, tuo pat metu ją valo ir stiprina bendrą organizmo imunitetą.
Šalavijas
Šalavijo lapai pasižymi stipriu aromatu, kurį sukelia šioje vaistažolėje esantys eteriniai aliejai. Būtent jie yra šalavijo arbatos naudos šaltinis gydant kvėpavimo takų ir plaučių ligas. Šalavijuje esantis kamparas, terpenai, tujonas padeda atsikratyti sinusito ir plaučių ligų, o šalavijų arbata – tradicinis vaistas nuo kosulio ir gerklės skausmo. Taip pat šalavijų arbatą galima naudoti inhaliacijoms.
Plautė
Plautės lotiniškas pavadinimas yra Pulmanoria, kilęs iš žodžio „Pulmon“, kuris reiškia plaučius. Jis net iš išvaizdos primena plaučių audinį. Augalas vartojamas plaučių ligoms gydyti jau nuo septyniolikto amžiaus. Taip pat pastebėta, kad plautė puikiai tinka kvėpavimo takų ir plaučių ligų prevencijai.
Nors raudonėlyje gausu imuninei sistemai būtinų maistinių medžiagų ir vitaminų, tačiau jame esantis karvakrolis ir rozmarininė rūgštis yra natūralūs histamino redukatoriai, mažinantys gleivinės paburkimą, dėl to teigiamai veikia kvėpavimo taktus ir mažina nosies užsikimšimą. Raudonėlių aliejus veiksmingai kovoja su auksinio stafilokoko (lot. Staphylococcus aureus) bakterija daug efektyviau nei bet kokie antibiotikai.
Pipirmėtė
Pipirmėčių aliejus ir pati pipirmėtė turi mentolio. Šis raminančiu poveikiu pasižymintis elementas lengvina kvėpavimą, atpalaiduoja kvėpavimo takų raumenis. Džiovinta pipirmėtė taip pat turi daug naudingų savybių. Pipirmėčių aliejuje gausu papildomų junginių, tokių kaip kariofilenas, limonenas, pulegonas ir pinenas. Mentolis fantastiškai kovoja su gleivinės paburkimu, pasižymi antihistamininiu poveikiu.
Eukaliptas
Eukaliptas yra daugelio sirupų nuo kosulio ir pastilių ingredientas, kurio veiksmingumą lemia jame esantis cineolis. Cineolis turi daug privalumų – kovoja su kongestija, ramina sudirgusius sinusus, skatina atsikosėjimą ir gali palengvinti kosulį. Dar daugiau, jis palaiko imuninę sistemą sergant peršalimo ir kitomis ligomis, mat eukalipte gausu antioksidantų.
Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!