Kaip rašoma portale health.com, apendicito gydymas ne visada atrodo kaip filmuose – kur veikėjas skubiai vežamas į operacinę. Operuojama dažnai, vis tik nekomplikuotais atvejais gali būti skiriamas gydymas vien medikamentais.

Iš tiesų daugėja apendicito gydymo antibiotikais šalininkų, skelbia JAV Nacionalinis diabeto, virškinimo ir inkstų ligų gydymo institutas.

Pirmiausia patartina įgyti šiek tiek anatomijos žinių: apendiksas yra piršto dydžio aklosios žarnos kirmėlinė atauga. Ilgai manyta, kad tai – žmogaus evoliucijos atgyvena, kuri praktiškai nėra reikalinga. Bet pastaraisiais metais iškelta teorija, kad apendiksas padeda atkurti žarnyno mikrobiomą po diarėjos, 2013 m. skelbta žurnale „World Journal of Gastroenterology“.

Mokslininkai galutinai nėra atsakę į klausimą, kokią funkciją atlieka apendiksas, šiaip ar taip, chirurginis jo pašalinimas neturi žalos organizmui.

Apendicito (apendikso uždegimo) atveju dažniausiai jaučiamas stiprus pilvo skausmas. Labai dažna apendicito priežastis – apendikso persipildymas, užsikimšimas, pvz., užkietėjus viduriams, ar dėl kitų priežasčių, skelbia „Mayo“ klinikos gydytojai. Kad ir kokia būtų priežastis, bakterijos ima daugintis ir prasideda apendikso uždegimas, atauga prisipildo pūlių ir gali trūkti, jei nebus gydoma.

Apendicitas gali prasidėti bet kam, vis tik dažniausiai jis pasitaiko vaikams ir suaugusiems – nuo 10 iki 30 m. amžiaus, rodo JAV Nacionalinės bibliotekos duomenys.

Apendicitas

Apendicito gydymas neoperuojant

Apendicitas ne visada gydomas, jį išoperuojant. Iš tiesų suaugusiems žmonėms laiku skyrus gydymą antibiotikais, operaciją gali pavykti atidėti, o galbūt jos apskritai nebeprireiks.

2020 m. Amerikos chirurgų asociacijos skelbtose rekomendacijose rašyta, kad šiuo metu „yra pagrįstu įrodymų, jog daugumai pacientų apendicitą galima išgydyti antibiotikais, užuot operavus“.

Ši išvada grįsta didelės apimties tyrimo duomenimis. Leidinyje „New England Journal of Medicine“ buvo parašyta lyginamoji studija, kurios autoriai lygino apendicito gydymo antibiotikais ir apendektomijos (operavimo) rezultatus. Tyrėjų teigimu, daliai pacientų antibiotikų skyrimas yra lygiai taip veiksmingas, kaip daliai žmonių būna veiksminga operacija. Tyrimo duomenimis, 7-iems iš 10 žmonių pavyko mažiausiai trims mėnesiams atidėti operaciją, iš pradžių skyrus antibiotikų. Tyrime taip pat pabrėžiama, kad medikai turi apsvarstyti galimas rizikas pacientams, prieš skirdami vienokį ar kitokį gydymą.

Kitaip tariant, daliai pacientų antibiotikai gali būti tinkamiausias gydymo būdas, bent jau trumpalaikėje perspektyvoje. Tai ypač pasakytina apie pacientus su vidutinio ūmumo apendicitu. Dalis tyrime dalyvavusių pacientų bus toliau stebimi medikų.

Ar pacientui galima skirti vien gydymą antibiotikais, priklauso nuo paciento ir gydytojo nuomonės, taip pat ir nuo būklės sudėtingumo.

Davido Geffeno medicino mokyklos Skubiosios chirurgijos profesorius, gydytojas Davidas Talanas teigia, kad 80 proc. apendicito atvejų nėra sudėtingi. „Aštrų pilvo skausmą patiriantys pacientai turėtų nedelsdami kreiptis į medikus, kita vertus, daugeliui žmonių, kuriems diagnozuoja apendicitą, tai būna nekomplikuoti atvejai, nereikalaujantys skubios operacijos“, – teigė jis. Tokiems pacientams skyrus antibiotikų, atsiranda laiko nuspręsti – ar rinktis operaciją, ar toliau tęsti apendicito gydymą antibiotikais.

Apendicito gydymas operuojant

Ne vieną dešimtmetį operacija buvo standartinis apendicito gydymas. Yra du chirurginiai variantai:

1. Laparotomija

Tai dar vadinama atvira apendektomija, kurios metu chirurgas atlieka pjūvį dešinėje pilvo pusėje ir pašalina apendiksą.

2. Laparoskopinė apendicito operacija

Šios procedūros metu padaromi keli nedideli pjūviai, per kuriuos chirurgas įveda optinį prietaisą su apšvietimu ir specialius chirurginius instrumentus šalinti apendicitui.

Lyginant šiuos du operavimo būdus, padaryta išvada, kad po laparoskopinės apendicito operacijos sveikstant jaučiama mažiau skausmo, mažesnė infekcijų rizika, trumpiau reikia gulėti ligoninėje, greičiau pasveikstama. Minusas – suaugusiems dažniau susidaro pūlinių pilve; vaikams tokios rizikos nepastebėta.

Tiesa, ši operacija ne visada tinkamiausia – jei apendicitas trūksta, chirurgui gali prireikti atviros operacijos, kad išvalytų pilvo ertmę. Kartais pūlinių valymo procedūra atliekama prieš operaciją. Kai infekcija išvaloma, po kelių savaičių galima operuoti.

Jei pajutote apendicito požymį – aštrų skausmą dešinėje pilvo pusėje, nedelsdami kreipkitės į medikus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją