Karalienė dilgėlė
Vienas karaliaujančių vertingųjų pavasarinių augalų – didžioji dilgėlė. Šis daugiametis augalas, savaime plintantis ir dažniausiai randamas patvoriuose, soduose, miškuose, nuo seno žinomas ir naudotas tiek organizmui stiprinti, tiek ne vienai ligai gydyti.
Piktžole laikoma dilgėlė ypač praturtinta vitaminu C – jo yra 5 kartus daugiau nei citrinoje ir 10 kartų daugiau nei obuolyje. Augalas gausus ir vitaminų K, B2, geležies, vario, mangano. Vaistinių savybių turi tiek dilgėlių lapai, tiek šaknys bei sėklos. Tik nepamirškte dilgynes rinkti su pirštine, o prieš vartojimą nuplikyti karštu vandeniu.
Šio augalo ypač patariama vartoti sergant anemija. Dilgėlės padeda stiprinti kraują, normalizuoti menstruacijų ciklą, mažina kraujavimą per mėnesines. Taip pat – gerina medžiagų apykaitą ir šalina skysčių perteklių, naudingos sergant inkstų ir šlapimo takų ligomis.
Tačiau verta žinoti, jog švieži dilgėlių lapeliai turi kraują tirštinančių savybių, o sudžiovinti – beveik dvigubai lėtina kraujo krešėjimą. Dilgėlėmis nereikėtų piktnaudžiauti nėščiosioms, turintiems venų varikozę ir polinkį į kraujo trombų susidarymą.
Gydanti kiaulpienės šaknis
Dėl minėtųjų priežasčių dilgynes tinka vartoti kartu su kiaulpienių lapeliais, kadangi šie, atvirkščiai, – skystina kraują. Taip pat šis augalas papildys gausybę pavasarį taip stokojamų elementų – vitaminais A, B, E, C, geležimi, kaliu, natriu, manganu ir kt.
Pavasarį itin verta išsikasti kiaulpienių šaknų. Jos valo organizmą, gerina miego kokybę, skatina medžiagų apykaitą. Šios augalo dalies savybės padės gydant ne vieną negalavimą – hemorojų, egzemą, šunvotes, dažnai pasitaikantį krūtimi maitinančioms moterims mastitą, sumažins kraujavimą per menstruacijas. Taip pat – suaktyvins kasos, kepenų fermentų veiklą, paskatins tulžies nutekėjimą.
Varginant menopauzės karščio bangoms veiksmingas lygių dalių su gervuogių ir šalavijų lapais mišinys. Be to, dėl augale esančio inulino ir cukraus kiekį kraujyje mažinančių savybių kiaulpienė ypač tinka diabetikams.
Sudžiovinę augalo šaknį galite susimalti miltelių arba pasigaminti gydomųjų ekstraktų, antpilų, ištraukų.
Verta žinoti
Beržų pumpurai padės numalšinti skausmą, turi baktericidinių, uždegimą slopinančių savybių. Taip pat – pašalinti druskų sankaupas, sumažinti patinimus, skatina prakaitavimą.
Gysločių lapai taip pat padės sumažinti uždegimą bei spazmus, turi kraują stabdančių, dezinfekuojančių savybių, pagerina virškinimą.
Apynių spurgai skatina šlapimo išsiskyrimą, valo kraują, turi raminantį poveikį, padeda nuo nemigos. Šis augalas nerekomenduojamas maitinančioms moterims, kadangi mažina pieno išsiskyrimą.
Prieš pradedant ilgesnį gydymosi žolelėmis kursą visada verta pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku.