Apie silikonus galima rasti daug informacijos, kuri ne visada paaiškinama teisingai. Internete daug prieštaringų nuomonių apie produktus su silikonais. Vieni linkę juos „užstoti“, teigdami, kad silikonai turi daug naudingų savybių, tokių kaip: lengvina produkto pasiskirstymą ant odos ir plaukų, padaro plaukus švelnesnius ir lygesnius, suteikia plaukams žvilgesio, lengvina šukavimą, sudaro apsauginę plėvelę, kuri padeda apsaugoti nuo karščio, drėgmės netekimo, ir pan.

Kiti siūlo vengti produktų su silikonais, nes jie yra nesaugūs aplinkai, sintetiniai, nesuyrantys ingredientai, galintys sukelti spuogų atsiradimą ant odos, plaukų galiukų lūžinėjimą, juos sunku pašalinti nuo odos ir plaukų. Dėl šių priežasčių daugelis vartotojų vengia naudoti produktus, kuriuose yra silikonų, rašoma atsiųstame pranešime spaudai. Šįsyk paaiškinti, kaip yra iš tikrųjų ir padėti išsklaidyti visus mitus, paprašėme chemikės Viktorijos Liutkutės.

Kas yra silikonai?

Silikonai yra polimerai, gaunami iš silicio dioksido (smėlio sudedamoji dalis). Kosmetikos produktų sudėtyse juos gana lengva atpažinti, nes jų galūnės dažnai baigiasi „-cone“ arba „-siloxane“ (Amodimethicone, Cyclomethicone, Cyclohexasiloxane, Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Phenyl Trimethicone). Nors jie gaunami iš natūralaus šaltinio, tačiau gamybos metu apdorojami įvairiais cheminiais procesais, todėl negali būti vadinami natūraliais ir yra klasifikuojami kaip sintetiniai produktai. Dėl įgimto slidumo, atsparumo karščiui bei sandarumo, jie plačiai naudojami medicinoje, maisto gaminimo reikmenyse, sandarikliuose, klijuose, šilumos bei elektros izoliacijoje.

Dabar daugeliui turbūt kyla klausimas: kodėl aš turėčiau naudoti ingredientą, esantį krūtų implantuose ar vonios vamzdžiuose? Pasak V. Liutkutės, slidumas, sandarinimas, ir atsparumas karščiui gali būti itin naudingi, kai norima apsaugoti savo plaukus. Štai kodėl silikonai yra labai populiarūs plaukų priežiūros priemonėse, ypač skirtose apsaugoti, kondicionuoti, bei regeneruoti.

„Pagrindinė silikonų funkcija plaukų priežiūros priemonėse yra padengti plaukus vandeniui atsparia plėvele, kuri apsaugo nuo natūralaus plaukų drėgmės praradimo (taip pat apsaugo ir nuo plaukų išsausėjimo), tuo pačiu neleisdama prasiskverbti drėgmei į plauką (tai ypač gerai nuo drėgmės linkusiems garbanotis plaukams), – sako specialistė. – Be to ši plėvelė taip pat veikia kaip lubrikantas, todėl plaukai tampa švelnūs, lygūs, ir minkšti, palengvinamas plaukų šukavimas ir suteikiamas švytėjimo efektas. Galiausiai ši plėvelė apsaugo nuo karščio, naudojant karštas plaukų formavimo priemones, tokias kaip plaukų džiovintuvas, plaukų tiesinimo ar garbanojimo prietaisai.“

Viktorija Liutkutė

7 geriausiai žinomi teiginiai apie silikonus – mitas ar tiesa?

1. Silikonai yra naftos produktai

Netiesa. Dažnai klaidingai manoma, kad silikonai yra gaunami iš naftos produktų. Kaip jau minėta anksčiau silikonai yra gaunami iš silicio dioksido, kuris yra sudarytas iš dviejų gausiausių žemės elementų – deguonies ir silicio. Silikonai taip pat negali būti laikomi mikroplastikais – tai maži plastiko gabaliukai, kurie patekę į jūras ir vandenynus gali pakenkti gyvūnijai bei augmenijai.

2. Silikonai yra nenatūralūs, o sintetiniai junginiai

Tiesa. Silikonai yra sintetiniai junginiai. Galbūt dėl to, kad jie nėra natūralūs, o labai populiarūs, todėl tai ir yra pagrindinė priežastis kodėl sklando tiek daug mitų apie juos. „Mes, žmonės, visada linkę galvoti, kad natūralu reiškia geriau, saugiau, ekologiškiau ir pan. Bet ne visada tai yra tiesa. Natūralu ne visada reiškia, kad saugiau, o sintetinis, kad pavojingesnis mums ar aplinkai. Grožio produktuose natūralūs augalų ekstraktai ar kvapų sudedamosios dalys gali būti labai dirginančios ir sukelti alerginių reakcijų. O kai kurie natūralūs produktai kaip palmių aliejus, dramblio kaulas, ryklio pelekas gali turėti neįtikėtinai daug žalos gamtai, – teigia V. Liutkutė.“

3. Silikonai netinka jautriai odai

Netiesa. Galima sakyti net atvirkščiai. Silikonai dažnai naudojami medicinoje, nes jie yra inertiški, hipoalergiški ir nedirginantys. Alergijos silikonams yra labai retos, o dimetikonas (angl. Dimethicone) netgi yra įtrauktas į FDA (U.S. Food and Drug Administration) patvirtintą odos apsaugą (ir veiksmingai naudojamas produktuose, norint sumažinti odos dirginimą).

4. Silikonai sutrikdo maistinių medžiagų ir deguonies pasisavinimą, sulaiko besikaupiančius nešvarumus ir bakterijos. Ilgainiui naudojant produktus, turinčius silikono, sutrinka drėkinimo procesai, plaukas išsausėja negrįžtamai. Plaukai ima lūžinėti, skilinėti galiukai, veltis ir pūstis

Netiesa. Pasak V. Liutkutės, nors silikonai ir padengia plauką plėvele, kuri sulaiko drėgmę, apsaugo nuo karščio ir kt., tačiau plaunant plaukus jie yra nuplaunami ir nesusikaupia toks sluoksnis, kad pastoviai galėtų kauptis nešvarumai, bakterijos ir pan., dėl kurių plaukas negrįžtamai išsausėtų.

„Lengviausias būdas pašalinti silikonų, tuo pačiu ir kitų susikaupusių nešvarumų likučius, naudojant valomuosius šampūnus. Tačiau juos rekomenduojama naudoti ne dažniau kaip kelis kartus per mėnesį. Taip pat galima naudoti ir įprastus kasdienius šampūnus. Jų poveikis priklausys nuo šampūne naudojamų PAM (paviršiaus aktyvios medžiagos, kurios padeda pašalinti susikaupusius nešvarumus, tuo pačiu ir užsilikusius silikonus nuo plaukų) yra įdėtos į šampūno sudėtį. Šampūnai, kuriuose naudojams stripresnės PAM (sodium laureth sulfate, sodium lauryl sulfate, sodium coco sulfate) silikonus pašalins lengviau, o tie, kuriuose naudojamos švelnesnės PAM (coco glucoside, cocamidopropyl betaine, sodium cocoyl isethionate) šiek tiek sunkiau, – teigia specialistė.“

5. Silikonai ardo ozono sluoksnį

Netiesa. Ozono sluoksnį ardo cheminių medžiagų grupė – chlorfluorangliavandeniliai (CFC). Silikonuose nėra chloro ir tai reiškia, kad jie negali prisidėti prie šio žalingo efekto.

6. Silikonai veiksmingi naudojant pastoviai. Nebenaudojant kosmetikos su silikonais išryškėja jų daroma žala: plaukai pradeda labai veltis, pūstis šiauštis ir tikrai neprimena sveikų plaukų

Iš dalies tiesa, iš dalies ne. „Silikonai duoda momentinį efektą ir jų nauda matoma juos naudojant. Bet negalima sakyti, kad nustojus juos naudoti išryškėja jų daroma žala. Tiesiog nustojus juos naudoti, nebegauname tų funkcijų, kurias silikonai suteikia, – įžvalgomis dalinasi chemikė V. Liutkutė.“

7. Silikonai kaupiasi ant plaukų ir juos sunku pašalinti. Dėl silikono pertekliaus plaukai ima lūžinėti, skilinėti galiukai

Iš dalies tiesa, iš dalies ne. „Taip, jie kaupiasi ant plaukų, bet ne taip stipriai, kad plaukai neatlaikytų ir pradėtų lūžinėti. Kaip ir minėjau anksčiau, tiek silikonų, tiek kitų susikaupusių nešvarumų likučius galima pašalinti naudojant valomuosius šampūnus. Tačiau jeigu naudojate daug silikono turinčių produktų (ypač dimetikono), gali tekti plovimą pakartoti. Ir jeigu vis dėlto bijote silikonų kaupimosi ant plauko, ieškokite produktų su lengvesniais silikonais (ciklometikonas, dimetikono kopoliolis), jie suteiks švelnų kondicionavimo ir blizgesio efektą, bet nesikaups ant plauko, – patikina chemikė.“

Dažniausiai plaukų priežiūros priemonėse naudojami silikonai

Kritiškai apžvelkime dažniausiai naudojamus silikonus, kurie pasižymi skirtingomis savybėmis. Visi žemiau išvardinti silikonai yra didelės molekulinės masės junginiai ir pro odą prasiskverbti negali, todėl yra saugūs naudoti, – teigia V. Liutkutė. Vieni populiariausių yra šie:

1. Ciklometikonas (angl. Cyclomethicone) – tai vienas dažniausiai naudojamų silikonų plaukų priežiūros priemonėse. Šis silikonas yra lakus, o tai reiškia, kad jis greitai nugaruoja nuo plaukų ir ant jų nesikaupia. Plaukams jis suteikia švelnumo, glotnumo pojūtį, plaukai tampa itin švelnūs, slidūs, lengvai šukuojami. Jis naudojamas ir nuplaunamuose, ir nenuplaunamuose priemonėse.

2. Dimetikono kopoliolis (angl. Dimethicone Copolyol) – tai vandenyje tirpus, lengvas silikonas, kuris labai mažai kaupiasi ant plauko. Jis labai dažnai naudojamas kondicionuojančiuose šampūnuose.

3. Amodimetikonas (angl. Amodimethicone) (arba silikonai, kurių pavadinimuose yra „amo“, „amine“, „amino“) yra kitokio tipo silikonas, kuris yra chemiškai modifikuotas, kad geriau „priliptų“ prie jūsų plaukų. Tai reiškia, kad jis yra puikus plaukų kondicionierius, bet gali kauptis ant plaukų.

4. Dimetikonas (angl. Dimethicone) kartais dar vadinamas „silikono aliejumi“. Dimetikonas padengia plaukus, suteikdamas jiems blizgesį ir kondicionavimo efektą. Kadangi jis yra netirpus vandenyje, jį sunkiau pašalinti ir gali kauptis ant plaukų. Jis dažnai naudojamas plaukų serumuose ir nenuplaunamuose plaukų priežiūros produktuose.

5. Ciklopentasiloksanas (angl. Cyclopentasiloxane) – itin plačiai kosmetikoje naudojamas silikonas dėl to, kad neįsigeria į odą, o nuo jos nugaruoja. Turi lubrikacinių savybių, sudaro apsauginę plėvelę, barjerą tarp plauko ir aplinkos. Todėl gali apsaugoti plauką nuo lūžinėjimo, karščio bei palengvinti plaukų šukavimą. Tačiau pagal Europos Komisijos patvirtintus dokumentus yra ribojama ingrediento koncentracija (negali viršyti 0.1 proc.) nuplaunamuose produktuose (šampūnuose, nuplaunamuose kondicionieriuose ir kt.) dėl galimos žalos vandens organizmams, patenkant į kanalizaciją ir po to į platesnius vandenis.

6. Ciklotetrasiloksanas (angl. Cyclotetrasiloxane) – šis ingredientas kosmetikos produktuose naudojamas kaip plaukus kondicionauojantis, šukavimą palengvinantis ingredientas (funkcijos labai panašios kaip Ciklopentasiloksano). Kaip ir Ciklopentasiloksanui, taip pat ir Ciklotetrasiloksanui, Europos Komisija įvedė draudimą naudoti jį nuplaunamuose produktuose, jeigu jo koncentracija viršyja 0.1 proc., dėl galimo poveikio vandens organizmams.

7. Polisilikonas-15 (angl. Polysillicone-15) – yra saugus naudoti (leidžiamomis koncentracijomis) silikonas, UV-B filtras. Jis taip pat kondicionuoja plaukus bei odą, padeda apsaugoti nuo spalvos išblukimo.

8. Feniltrimetikonas (angl. Phenyl Trimethicone) – plaukų priežiūros produktuose naudojamas tam, kad padėtų suteiktį plaukams spindesį. Taip pat nepalieka riebumo ir lipnumo jausmo, pasižymi geromis antistatinėmis savybėmis, suteikia plaukams minkštumą bei lengvesnį jų valdymą.

9. Cikloheksasiloksanas (angl. Cyclohexasiloxane) – suteikia odai ir plaukams šilkinį pojūtį, pagerina produkto pasiskirstymą, nepalieka riebumo ar lipnumo pojūčio.

Apibendrinant įdomų pokalbį su chemike Viktorija Liutkute, galima teigti, kad silikonai plaukų priežiūros priemonėse yra naudojami sąmoningai siekiant padengti plauką apsaugine plėvele, kuri apjungiant kitus svarbius ingredientus apsaugo nuo karščio, plaukų džiovinimo, plaukų lūžinėjimo ir galiukų skilinėjimo, palengvina plaukų iššukavimą, lengvai pasiskirsto bei įsigeria, nesuteikia lipnumo jausmo, to pasekoje plaukai įgauna žvilgesio, juos malonu liesti, lengva ir saugu formuoti.

Kaip teigia chemikė, nei viena iki šiol sukurta silikonų alternatyva nesugeba pasiekti tokių gerų rezultatų. „Galiu drąsiai sakyti, kad tos dozės ingredientų, kurias gauname su  kosmetika, daro kur kas mažesnį poveikį nei maistas, – sako pašnekovė. – Todėl tai, ką dedame į burną, turėtume analizuoti kur kas atidžiau nei tai, ką tepame ant kūno.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)