Kaip išsirinkti šviežią brokolį?
Brokolis (lot. Brassica oleracea) priklauso bastutinių (Brassicaceae) šeimai. Tai viena iš kopūstų atmainų. Brokolis yra tamsiai žalios spalvos daržovė su stiebu, žiedkočiais ir pumpurais. Valgomi būtent žiedkočiai ir pumpurai, o pati koto apačia valgiui per kieta, todėl ji išmetama (galima kompostuoti). Brokoliai sveria apie 200-300 gramų. Šviežias, maistui tinkamas brokolis yra tamsiai žalios spalvos. Pastovėjusio brokolio pumpurai įgauna gelsvą ir (arba) rusvą spalvą, atrodo, tarsi brokolis būtų „nužydėjęs“ – toks brokolis maistui nebetinkamas. Renkantis brokolį reikėtų apžiūrėti, ar nesuspausti jo pumpurai, nenulūžę žiedkočiai, ar nepažeistas kamienas, ar nenubyrėję žiedeliai. Šviežias brokolis turi švelnų, šiek tiek salsvą, jam būdingą skonį. Pasenęs brokolis apkarsta ir praranda traškumą.
Kuo naudingi brokoliai?
Brokolių nauda organizmui – iš tiesų didelė. Brokoliuose daug tirpios ir netirpios ląstelienos, todėl jie labai tinkami norint išvengti vidurių užkietėjimo ir siekiant pagerinti virškinimo veiklą. Žinoma, nereikėtų brokolių padauginti – juk tai kopūstinė daržovė, tad per didelis jos kiekis gali sukelti nemalonų diskomfortą, pilvo pūtimą, tačiau šiek tiek termiškai apdorotai daržovei ši savybė nėra labai būdinga. Brokoliuose daug vitamino C – būtent dėl jo reikėtų brokolių nepervirti (virti reikėtų ne ilgiau kaip tris minutes, kad jie šiek tiek suminkštėtų ir įgautų švelnų skonį). Brokoliuose yra beta karoteno (vitamino A provitamino), geležies, vitamino K, B grupei priklausančių vitaminų, cinko, seleno, fosforo, flavonoidų ir kitų naudingų medžiagų.
Kokiu poveikiu pasižymi brokoliai?
Brokoliuose labai mažai natrio, todėl jis tinkamas arterine hipertenzija ir inkstų ligomis sergantiems pacientams. Beje, brokoliai išsiskiria savyje turimu kalcio kiekiu – jo net penkis kartus daugiau nei žiediniuose kopūstuose, tad tai puikus šio naudingo mineralo, kuris būtinas kaulams, dantims ir raumenims, šaltinis. Brokoliai padeda stiprinti organizmo imuninę sistemą ir širdį bei kraujagysles, pagerinti kraujo sudėtį, puoselėti grožį, išsaugoti sveiką regėjimą, padėti kovoti su vėžiniais susirgimais, menstruaciniais negalavimais ir t.t. Brokoliams būdinga švelni tekstūra, todėl jie labai tinkami sergantiems ir sveikstantiems pacientams, kuriems gali būti sunku sukramtyti maistą. Kadangi brokoliuose nedaug angliavandenių, jie rekomenduojami ir cukriniu diabetu sergantiems pacientams (tarkime, garnyrui daug naudingiau rinktis brokolius nei bulves). 100 gramų brokolių yra tik iki 40 kcal, iki 4 g baltymų, iki 6 gramų angliavandenių, iki 3-4 gramų ląstelienos ir iki pusės gramo riebalų. Žinoma, maistinė sudėtis gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo kai kurių savybių.
Kaip paruošti brokolius?
Brokolių negalima ilgai plauti ir virti, nes tuomet prarandama daug vertingų medžiagų. Geriausia brokolius ruošti garuose. Jei brokoliai verdami, jų nereikėtų virti ilgiau kaip 3 minutes. Brokolis turi išlikti traškus – taip jis išsaugos geriausias savo skonines savybes ir maistinę vertę. Brokolio skonis labai švelnus, tad jo nereikėtų užgožti prieskoniais. Brokolį galima valgyti ir žalią arba švelniai nuplikytą karštu vandeniu. Maži žali žiedeliai gali būti dedami į salotas ar omletą. Garuose virti ar apvirti brokoliai – puikus garnyras prie žuvies ir mėsos patiekalų. Žinoma, tai gali būti labai naudingas ir maistingas užkandis. Labai skani trinta brokolių sriuba. Brokoliai yra puiki troškinių ir apkepų sudėtinė dalis. Jais gali būti gardinami makaronų patiekalai. Skanu brokolius tiesiog apkepti sūriu. Tad kartais tereikia tik šiek tiek išradingumo ir šis puikus supermaistas gali atsidurti kasdieniame maisto racione.