Naujausi tyrimai rodo, kad Viduržemio dietos nauda slypi pomidoruose ir jų komponente likopene, kuris pagerina kraujagyslių funkcijas.
JAV kas 33 sekundes ištinka mirtis nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Pacientų kraujagyslių endotelio (vidinio kraujagyslių sluoksnio) disfunkcija skatina aterosklerozės vystymąsi, arterijų susiaurėjimą, rezistentiškumą, padidėjusią infarkto ir insulto riziką.
Nors mirčių nuo ŠKL augimo problema yra globalinė, mokslininkai pastebėjo, kad regionuose, kuriuose laikomasi vadinamosios Viduržemio dietos, mirtingumas nuo ŠKL yra mažesnis.
Viduržemio dietą sudaro augalinis maistas: vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai, ankštinės kultūros ir riešutai. Joje ribojama raudona mėsa, tačiau mažiausiai du kartus savaitėje vartojama žuvis ir paukštiena, o sviestas keičiamas alyvuogių aliejumi. Dietos nauda sergantiems ŠKL paaiškinama gausiu pomidorų bei jame esančio likopeno vartojimu.
Likopenas yra dešimt kartų stipresnis antioksidantas nei vitaminas E. Jis iki 53 proc. normalizuoja kraujagyslių endotelio funkciją, o kartu kraujagyslių reakciją į acetilcholiną. Likopenas stimuliuoja azoto oksido išskyrimą ir sukelia kraujagyslių dilataciją (išsiplėtimą), tačiau neturi jokio efekto kraujospūdžiui ar lipidų kiekiui kraujyje.
Likopenas randamas arbūzuose, raudonuose greipfrutuose, tačiau pomidoruose ir jų produktuose – kečupe ar pomidorų tyrėje – jo koncentracija didžiausia. Nors pomidorai negali pakeisti būtinų medikamentų, tačiau gali būti naudingas papildas pacientams, sergantiems ŠKL.
Pasak mokslininkų, 25 mg kasdieninė likopeno dozė gali sumažinti ir krūties vėžio riziką.