Diagnozuota beveik atsitiktinai
„Taigi, mano istorija prasidėjo prieš dvidešimt metų, – prisimena Anastasija. – Man buvo 13 metų, kai banalios fizinės apžiūros metu man buvo diagnozuota skoliozė, jau gana reikšminga ir matoma iš išorės. Negaliu tiksliai pasakyti, koks tuo momentu buvo kreivumo kampas, bet liga progresavo ir gana greitai. Beje, visada buvau liekna ir nelabai sportiška mergina.“
Iškart jai paskyrė konservatyvų gydymą: masažas, manualinė terapija, fizioterapija, mankšta 3 kartus per savaitę. „Be to, namuose pati du kartus per dieną, ryte ir vakare dariau pratimus, – vardija ji. – Praėjus trims mėnesiams su tėvais apsilankėme pas ortopedą. Po rentgeno ir gydytojo apžiūros verdiktas nuvylė – iškrypimo kampas didėja.“
Buvo aišku, kad skoliozė progresuoja. Tapo pastebimas merginos pečių aukščio skirtumas, liemuo buvo tarsi nutemptas žemyn, o kojos, atvirkščiai, atrodė nenatūraliai ilgos. Pradėjo ryškėti gana matoma kupra.
Gydytoja atsargiai žadėjo, kad progresavimas turėtų sustoti, kai kūnas subręs ir prasidės reguliarios mėnesinės. Bet štai paradoksas: kai Anastasijai jos prasidėjo, stuburo kreivės kampas iškart padidėjo beveik 8 laipsniais.
Nuspręsta operuoti
„15 metų sukaktį sutikau turėdama 58 laipsniais iškrypusį stuburą, 4 laipsnio skoliozę ir visą tuntą kompleksų, – prisimena moteris, – todėl mane stebėjęs ortopedas nusprendė atlikti operaciją. Tėvai iškart sutiko, nes nebuvo ko laukti, mat jau grėsė ir vidaus organų suspaudimas, kvėpavimo, širdies problemos ir t.t.“
Gydytojai nusprendė atlikti chirurginę intervenciją suliejimo metodu, kai ant stuburo uždedama ir prie slankstelių kabliukais pritvirtinama speciali metalinė konstrukcija. Gretimi slanksteliai tokiu būdu nelanksčiai sutvirtinami tarpusavyje, ir dalis stuburo gali būti visiškai imobilizuota.
Operacija truko 4,5 val. „Tam tikra prasme ant mano stuburo, pradedant nuo apatinio kaklo slankstelio ir siekiant beveik iki paskutinio juosmens slankstelio, buvo uždėtas karkasas su kabliukais, – pasakoja Anastasija. – Tad nugara mobili išliko poroje apatinių juosmens slankstelių, kurie gali sulenkti ir atlenkti nugarą. Likusi stuburo dalis buvo nelanksti.“
Pusę metų nesėdėjo
Pooperacinis laikotarpis buvo sunkus. „Pirmomis dienomis po operacijos gėriau stiprius nuskausminamuosius, nes skausmas tikrai neįtikėtinas, – sako pašnekovė. – Pirmąsias keturias dienas tiesiog gulėjau ant nugaros. Vėliau buvo leidžiama kelioms minutėms atsistoti keturiomis lovoje. Dar po kelių dienų galėjau atsistoti ant kojų šalia lovos. Tada pradėjau po porą metrų vaikščioti mažais žingsneliais su atrama.“
Visą reabilitacijos laiką Anastasijai reikėjo pagalbos. „Teko prisitaikyti prie daugelio dalykų: pavyzdžiui, valgyti, tėvai man statė taburetę ant stalo, maistą dėjo ant taburetės, ir taip atsistojusi valgiau. Reikėjo pagalbos net aunantis batus, rišantis raištelius, prausiantis ir rengiantis. Po šešių mėnesių galėjau sėdėti keletą minučių per dieną, pamažu didinant trukmę. Bet be apribojimų sėdėti pradėjau tik po metų“, – pasakoja šiuo metu iš namų dirbanti, neseniai ant stuburo operacijos rando tatuiruotę pasidariusi Anastasija.
Specialisto interviu
Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Viltė Štrapenskaitė.
‑ Dėl kokių priežasčių vaikams atsiranda skoliozė?
‑ Tiksli skoliozės kilmės priežastis iki šiol nėra aiški. Šiuo metu žinoma, kad didelę įtaką turi genetiniai veiksniai ir vertikali žmogaus laikysena. Būtent dėl jos kylančios biomechanikos problemos brendimo metu gali išprovokuoti skoliozę. Jautrūs, besiformuojantys paauglio stuburo slanksteliai gali tapti mažiau atsparūs rotacijai. Vėlesnė skoliozės eiga jau siejama su pakitusiu stuburo slanksteliams tenkančios apkrovos pasiskirstymu.
Kadangi negalime pašalinti ligos atsiradimo priežasčių, pagrindinis mūsų tikslas – kasdien prižiūrėti savo kūną ir reguliariai lankytis pas specialistą, kuris įvertins laikyseną ir laiku galės pastebėti atsiradusius pakitimus. Svarbu suprasti, kad ši liga yra linkusi progresuoti, todėl itin svarbu kuo anksčiau pradėti gydymą.
Didžiausias skoliozės progresavimas pastebimas augimo spurto metu – kai augimo greitis yra daugiau kaip du centimetrai per metus. Pastebėta, kad mergaitėms didelę įtaką daro ir prasidedančios menstruacijos: metai iki ir po jų – laikotarpis, kai liga gali suintensyvėti. Svarbus veiksnys yra kaulinė branda, kurią nustato gydytojas. Kuo kaulinė branda mažesnė ir paauglys jaunesnis, tuo kreivė gali turėti didesnę progresiją.
Skoliozė dažniau pasitaiko mergaitėms nei berniukams. Įtariama, kad ši liga susijusi su X chromosoma, nustatančia moteriškąją lytį. Prie to prisideda ir ankstesnis, intensyvesnis mergaičių krūtinės ląstos augimas bei mažesni ir plonesni nei berniukų krūtinės slanksteliai.
‑ Ar įmanoma skoliozę pagydyti neoperaciniais būdais?
‑ Diagnozavus skoliozę, pagrindinis tikslas yra sustabdyti arba sumažinti jos progresavimą ir išvengti operacijos. Vienas efektyviausių ir moksliškai įrodytų gydymo būdų yra metodas „Schroth“. Tai gydymas specifiniais pratimais, pridedant korekcinį kvėpavimą bei laikysenos korekcijas pagal esamą stuburo iškrypimą.
Jo metu deformacija yra veikiama visose plokštumose nukrypimo į šoną, slankstelių rotacijos ir stuburo linkių korekcija. Dažnu atveju, taikant šį metodą, pavyksta net ir sumažinti iškrypimo laipsnį. Žinoma, visa tai yra individualu ir priklauso nuo amžiaus, kaulinės brandos, iškrypimo laipsnio. Šią metodiką taiko ne visi specialistai, todėl svarbu pasirinkti tokį kineziterapeutą, kuris žinotų, ką ir kaip daro.
Geriausių gydymo rezultatų galima tikėtis, kai pacientas yra jaunas, o kaulėjimo branda nedidelė ir iškrypimas dar mažas. Ne ką mažiau svarbu ne tik pasirinkti profesionalų specialistą, bet ir pačiam pacientui įdėti nemažai darbo.
Dažnas tikisi gauti stebuklingą tabletę ir pamažu pasveikti. Tačiau vaistai skiriami tik itin išskirtiniais atvejais, kai pacientą kamuoja itin stiprūs skausmai – tad svarbu nusiteikti darbui. Įprastai namuose savarankiškai tenka atlikti paskirtus pratimus bent 5 dienas per savaitę, pakeisti tam tikrus judesio modelius bei į kasdienines veiklas įtraukti laikysenos korekcijas. Net ir sėkmės atveju svarbu nepamiršti to, ką išmokote su kineziterapeutu. Kad deformacija neatsinaujintų, rekomenduojama ir toliau rūpintis kūnu.
Jeigu skoliozė yra pasiekusi 45–50 laipsnių pagal Cobb kampą, kreivė nesustoja progresuoti arba pacientas patiria didelius skausmus ar sveikatos problemų, rekomenduojama atlikti operaciją.