Skaito lietuviškai


Vieną savaitę per mėnesį Palangoje pacientus priimantis dietologas jau skaito, supranta ir retkarčiais net pajuokauja lietuviškai.

Kostiumą vilkintis L.Chazanas atrodo nepriekaištingai. Skambinti pianinu, žaisti pokerį ir pasakoti apie pokalbius iki ryto su jaunystės draugais jam labai tinka. Tačiau nestebina ir jo atvirumas apie vakarus bei naktis, kurias jis nesiskutęs praleidžia prie kompiuterio internete žaisdamas šachmatais. Tokiomis naktimis L.Chazanas tikrai nevilki kostiumo. Mankštinant protą virtualioje šachmatų partijoje elegancija jam visai nereikalinga.

Gydytojas spinduliuoja pasitikėjimu savimi. Garsėjantis charizmatiškumu L.Chazanas iš tokio komplimento juokiasi.

„Na, kas ta mistiška charizma? Nesuprantu. Jei po vizito pas kirpėją dešimt moterų atrodo puikiai, koks yra kirpėjas – charizmatiškas ar profesionalas? – linksmai paklausė L.Chazanas. - Jei ir turiu charizmą, ji sulipdyta iš sėkmingų mano pacientų istorijų.“

„Matydami keturiasdešimčia, šešiasdešimčia kilogramų sulieknėjusius pažįstamus, žmonės norom nenorom man priskiria ypatingų gebėjimų, o aš tik dirbu savo darbą“, - šypsojosi įžymusis dietologas.

Išgarsino pacientai

L.Chazaną labiausiai išgarsino ponios Laimos Mertinienės sulieknėjimo istorija. Per keletą mėnesių 70 kilogramų atsikračiusi ir įspūdingai pasikeitusi buvusio premjero Algirdo Brazausko dukra dietologui tapo geriausia reklama.

Klaipėdoje ne mažiau kalbų bei nuostabos sukėlė, kai bendrovės „Nesė“ Lošimų skyriaus vadovas Alvidas Paulikas per šešis mėnesius atsikratė kone 60 kg svorio. Anksčiau 150 kilogramų svėręs 34 metų vyras pavasarį neįtikimai pasikeitė ir iki šiol nepriaugo nė gramo.

Vieno regioninio dienraščio žurnalistė, pasiryžusi dalyvauti lieknėjimo eksperimente pagal L.Chazano metodiką, nuo balandžio atsikratė kone 25 kilogramų antsvorio.

Sistema paprasta, bet griežta

Pats įžymybe tapęs latvių dietologas tikina, kad jo dietų sėkmės paslaptis - aiški sistema, kurios turi laikytis pacientai.

„Prisiminkite, kokia sistema buvo bankuose, ligoninėse, restoranuose prieš penkiolika metų ir kokia yra dabar. Yra skirtumas? Juk dabar daug kas paprasčiau, - sakė jis. - Aš ir siūlau aiškią, konkrečią ir veiksmingą mitybos sistemą.“

„Žmonės storėja vien dėl to, kad nežino, kaip maitintis. Aš suteikiu jiems žinių ir aiškų planą, kaip pasiekti užsibrėžto tikslo“, - tikino L.Chazanas.

Pagrindiniai latvio dietos principai - valgyti tris kartus per dieną tiksliai nustatytu laiku, vartoti nurodytus produktus, tiksliai pasvėrus jų kiekį, negerti net kavos su pienu ar arbatos su citrina tarp valgymų, nevartoti alkoholio.

Dirbs, kol kojos laikys

Gydytojas prisipažįsta, kad per trisdešimt šešerius metus dirbti jam nepabodo.

„Kol kojos neš, kol bus įdomu, kol vis atrasiu savo darbe ką nors naujo, tol ir dirbsiu. Nuolat turiu tobulėti. Pas mane gydosi ir kitų sričių medikai, visada turiu išlaikyti profesinę formą, todėl veikti yra ką“, - tikino jis.

L.Chazanas neslėpė, kad būna, jog po intensyvių dienos konsultacijų vakare sėdi vienišas viešbutyje ir nenori nei su kuo nors bendrauti, nei ką nors matyti.

„Lendu į internetą ir su žmonėmis iš viso pasaulio naktimis žaidžiu šachmatais. Džiaugiuosi, kad nereikia nieko kalbėti ir niekas neklausinėja, o kaip man sulieknėti, o ką daryti po to, o kodėl mano svoris nekrenta“, - juokėsi L.Chazanas.

„Žinote, nuo tų kalbų apie kūną... – atsiduso jis. - Ir taip - kelis dešimtmečius.“

Lieknėja ne dėl grožio

Gydytojas įsitikinęs, kad ne visas moteris pas jį atveda noras būti gražioms. Neretai joms rūpi sveikata ir galimybė aktyviai gyventi.

„Siekis sulieknėti trisdešimčia kilogramų - tai ne tik noras apsivilkti „Escados“ suknelę. Tai ir galimybė užlipti laiptais, normaliai dirbti, keliauti. Grožis, drabužiai, seksas, taip pat svarbu, bet pirmiausia - sveikata. Antsvoris visų pirma yra sveikatos sutrikimo, o ne grožio klausimas. Temperatūra matuojama laipsniais, antsvoris - kilogramais, bet tai tokia pati liga“, - teigė dietologas.

Į klausimą, kodėl jis prašo savo pacienčių moterų keletą kartų per mėnesį lankytis pas kosmetologes, masažuotoją ir kitus grožio specialistus, L.Chazanas atsako metafora.

„Ar Rembranto paveikslas su kartoniniais rėmais būtų gražus? Geriau - tinkami rėmai. Vien tik sulieknėjusi moteris netaps graži. Negi mažai lieknų, bet negražių moterų? – retoriškai paklausė dietologas. - Moteris turi skirti dėmesio ir pinigų rankų, kojų priežiūrai, odai. Kokia nauda, jei gerokai sulieknėjusi moteris taps bjauresnė nei buvo?“

Susidomėjo atsitiktinai

L.Chazanas neslepia, kad jo susidomėjimas dietomis ir antsvoriu prasidėjo nuo lemtingo atsitiktinumo.

Jo draugas gydytojas vis erzino endokrinologo diplomą turintį L.Chazaną, kodėl šis, turėdamas tokį išsilavinimą, negali jam padėti atsikratyti keliasdešimties kilogramų svorio.

„Kai jis man įkyrėjo, paskaičiau truputį literatūros, surašiau jam dietą ir netrukus jis sulieknėjo 26 kilogramais. Tada ir prasidėjo. Visi ėmė klausinėti: „Ar pas tave Žorka liekninosi? Žinai ką, ir man patark“, - prisiminė L.Chazanas.

„Kai ėmė plūsti žmonės, pradėjau rimčiau studijuoti medicininę literatūrą. Aišku, padėjo ir endokrinologo praktika bei patirtis“, - pabrėžė jis.

Treji metai Lietuvoje

Nuo 1987 metų, kai gydytojams buvo leista užsiimti privačia praktika, L.Chazanas ėmė priimti pacientus savo namuose ir tapo pirmuoju privačiu gydytoju Latvijoje.

„Žmona iš manęs labai juokėsi, kai išspausdinęs pirmąjį savo skelbimą laikraštyje per savaitę nesulaukiau nė vieno skambučio. Štai tau ir privati praktika, - šypsojosi gydytojas. - Tačiau jau po kelių mėnesių į namus atvažiuodavo iš kitų miestų, iš kitų šalių.“ Šiuo metu gydytojas dirba apytikriai su penkiais šimtais pacientų. Kai vieniems konsultacijų nebereikia, die­tologas priima kitus.

Lietuvoje L.Chazanas dirba jau trejus metus. Namų kabinete Liepojoje dabar jis priima nebent drau­gus, o Rygoje, Maskvoje ir Lietuvoje dirba privačiuose centruose.

Svajojo apie ligoninę

L.Chazanas prisipažino, kad savo svajonės, nepaisant sėkmingos veiklos, jis taip ir neįgyvendino. Garsaus dietologo svajonė - tapti sudėtingesnės srities gydytoju.

„Tai, ką aš darau, nėra itin sudėtingas mediko darbas. Taip, tam reikia gydytojo diplomo ir patirties, tačiau kažkada svajojau apie kitokią, daug sudėtingesnę gydytojo praktiką.“ – kalbėjo jis.

„Negaliu persodinti širdies ar grąžinti regėjimo, - tarė L.Cha­za­nas. - Anksčiau man taip patiko li­goninė su jos penkiaminutėmis, tempu, nemigo naktimis, atsakomybe, krūviu, pacientais.“

„Taip, dietologo darbas – prestižinis, gerai mokamas, bet ne tas, apie kurį svajojau jaunystėje“, - buvo atviras L.Chazanas. Konsultuodamas pacientus ligoninėje L.Chazanas visuomet priima juos vilkėdamas baltą mediko chalatą.

Svarbiau už pinigus

Gydytojas tikino, kad jau seniai dirba ne dėl pinigų, o iš profesinio azarto ir tikėjimo savo profesija.

„Kol trūksta pinigų, kol rūpi, kaip apmokėti sąskaitas - pinigai svarbu. Tačiau nuo kažkurio momento, kai tampi turtingesnis, pinigų reikšmė sumažėja, - tikino gydytojas. - Norisi apie save palikti prisiminimą.“

„Tie šimtai atvirukų, laiškų, kuriuos gaunu prieš Kalėdas, jaudina. Nekoketuoju, yra dalykų, kurie daug svarbesni už pinigus. Vargšas jau nebebūsiu, labai turtingas - taip pat“, - kalbėjo jis.

L.Chazanas tikina, kad daug pinigų jam nereikia. Pragyvenimui, kartą per porą metų pakeisti automobilį, pakeliauti, paūžti su draugais - tiek pakanka.

„Žinote, darbo tempas dar padeda man neprarasti formos. Į konsultaciją negaliu ateiti nesiskutęs ar su neišlygintais marškiniais. O prie kompiuterio galiu ir tris paras nesiskutęs sėdėti. Pacientai priverčia mane pasitempti. Jaučiu gyvenimo tempą, neužsnūstu“, - tikino jis.

Vertina jaunystės draugus

Daugiausiai gyvenimo džiaugsmo L.Chazanui teikia keturi jam svarbiausi dalykai.

„Draugai, moterys, kelionės ir knygos“, - išvardijo jis nė akimirkos nesudvejojęs. – „Svarbiausia, aišku, draugai, o juos sutinki tik jaunystėje. Tie, su kuriais susipažįsti, kai tau penkiasdešimt, yra tik draugai gimtadieniams, šventėms ar bendriems pomėgiams. Todėl labai vertinu žmones, kuriuos sutikau vaikystėje, mokykloje, studijų metu“, - prisipažino dietologas.

Nors gydytojo ir jo draugų gyvenimai susiklostė skirtingai, tačiau jie visada turi apie ką pasikalbėti.

„Visuomenėje mes visi atstovaujame skirtingoms svorio kategorijoms, bet kai naktį sėdime virtuvėje, nėra jokio skirtumo. Likome tais pačiais koliomis, liovomis ir andriušomis“, - šypsojosi L.Chazanas.

Apie savo aistrą moterims gydytojas kalba nė kiek nesidrovėdamas.

„Na, atleiskite, aš juk moterimis žaviuosi kultūringai. Žvelgdamas į žavingą moterį neįsivaizduoju jos savo pataluose. Graži moteris - tai geriausia, ką sukūrė Dievas, todėl ja džiaugtis galima iki begalybės“, - atviravo latvis.

Ilgai sirgusi gydytojo žmona Lida prieš keletą mėnesių mirė. L.Chazanas šia tema nekalba.