Vasario pabaigoje Kauno rotušėje buvo įteikti „Metų specialisto“ apdovanojimai. Metų specialistės vardą gavusi Visuomenės sveikatos specialistė Sandra Kapeliorienė papasakojo apie savo kelią į sveiką mitybą ir patarė, kaip rūpintis vaikų maistu.

Pirmasis pokyčių noras

Viskas prasidėjo jai pačiai susilaukus dukters.

„Visada stengiausi maitintis ir rinktis sveikesnius produktus, bet tik dabar supratau, kad ta, kas būdavo sveika tada, nereiškia, kad sveika ir dabar. Dukra gimė užsienyje, Didžiojoje Britanijoje, ir kai jai suėjo šeši mėnesiai, ėjome į gydymo įstaigą svertis, matuotis, ar atitinkam pagal augimo kriterijus.

Kai aš sesutės paklausiau, gal jau man galima duoti morką, bulvę, ji atsisukusi man atsakė: „Tai ne, jau gali duoti, ką pati valgai.“

Arba dar vienas pavyzdys. Su bendradarbe kartu pagimdėme ir kai susitikdavom, o dukros jau buvo šiek tiek paaugusios, aš atsinešdavau sutrintą daržovių košytę, o ji – ant batono užteptą šokoladinį sviestą.

Tada ir buvo lūžis, kai supratau, kad mūsų šeimoje visada žiūrima, ką valgome. Mes skaitome etiketes ir su čionykščiais mums ne pakeliui – štai ką supratau. Taip, kai dukrai buvo vieneri, grįžome namo į Lietuvą.

Vyras pats užaugino mums šviežių daržovių, net persikas užaugo kieme, nuo kurio sėkmingai dukra skina vaisius“, – pasidalijo S. Kapeliorienė.

Kam tas cukrus?

Tačiau dukrai pradėjus lankyti darželį, sveikatos specialistė susidūrė su nauja problema – sveikatai nepalankių užkandžių vaikų valgymas ir saldintų arbatų gėrimas.

Moteris pradėjo dirbti Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialiste ir buvo paskirta dirbti darželiuose ir mokyklose.

Ji pripažįsta niekada nepagalvojusi, kad tiek daug problemų slypi ugdymo įstaigose.

„Didžiausia problema buvo maisto skaninimas. Pavyzdžiui, blyneliai, prie kurių vaikams buvo duodama paprasto rafinuoto balto cukraus. Aš klausdavau auklėtojų, kam jūs dedate to cukraus, jeigu vaikai ir taip tuos blynelius valgo?

Sakydavo, toks meniu, mes turime duoti. Bet pakeitus visą meniu dabar vaikai valgo blynus su morkomis ir graikišku jogurtu, ir jie tokie patys skanūs, tik kur kas sveikesni“, – džiaugėsi specialistė.

Turi keistis patys tėvai

S. Kapeliorienei pirmiausia teko susitikti ne tik su darželio vadovais bei virtuvės personalu, bet ir tėvais. Kaip apie sveikatą reikėjo kalbėtis su jais ir ar tėvai linkę bendradarbiauti?

„Vieni tėveliai labai glaudžiai bendradarbiauja, kiti vadovaujasi paviršutinišku žinojimu ir nesuka sau galvos tarsi sakydami: „Mes užaugome ir mūsų vaikai užaugs.“

Tačiau turime keisti savo, vaikų ir darbuotojų įpročius, jei norime turėti sveikus ir laimingus vaikus.
Seniau tėvai dėdavo užkandžių į vaikų spinteles, kad vaikas nebūtų alkanas. Ten ir traškučių rasdavai, ir saldainių.

Tik uždraudus neštis užkandžius į darželį, vaikai sunkiai, bet pradėjo po truputį valgyti pagal naują meniu. Auklėtojos taip pat iš naujo turėjo mokytis, kaip vaikams vaizdingiau perteikti maistą.

Yra labai sunku, kai pati savo darbe darai įvairiausias sveikatai palankių pusryčių ar pietų lėkštes, vaikai piešia tai, ką jie namuose dažniausiai valgo: picas, koldūnus, dešreles. Kol tėvai maitins taip, kaip jiems patogiausia, arba kaip vaikas nori, vaikai niekada nevalgys visko, kas duodama darželyje ar mokykloje“, – sakė kaunietė.

Saldumynai – ne blogis

Namuose ji su šeima stengiasi rinktis sveikesnius produktus, o net gamindama vaikų mėgstamas picas specialistė randa kuo pakeisti kai kuriuos ingredientus. Tačiau esant progai net ir saldumynų drausti nereikėtų!

„Namuose stengiuosi maistą ruošti kartu su dukra, nes visada smagiau ir skaniau valgyti maistą, kai pats jį pasigamini. Su dukra kelis metus iš eilės dalyvaujame konkurse ''Gaminkite kartu su šeima'', tada iš atrinktų receptų būna sukurta receptų knyga.

Dar darželyje, tik pradėjus jį lankyti, auklėtoja vis klausdavo, ar jūsų dukra nevalgo sumuštinio? Taip, ji nelabai juos valgo, vietoj jų ji labiau mėgsta šiltą pusrytinę košę ir tai džiugu. Nors nesakau, kad sumuštinis su pilno grūdo duonele, sūrio gabaliuku ir daržovėmis nėra sveiki.

Vyras buvo tas žmogus, kuris kardinaliai pakeitė savo mitybą. Labai džiaugiasi ne tik atsikratytais nereikalingais kilogramais, bet ir pagerėjusia sveikata, o tai – tik sveikos mitybos dėka. Dukra taip pat parduotuvėje renkasi ir visada manęs prašo, kad paskaityčiau, ar sveika valgyti, ar ne.

Jei kartais ir suvalgoma pica namie, tai renkamasi sveikesnė, pilno grūdo. Per vaikų gimtadienius ar kitas šeimos šventes renkamės iš to, kas tuo metu yra. Svarbu saikas. Vienas produktas sveikatos nei pablogins, nei pagerins, todėl svarbi visuma.

Uždrausti saldumynų sveikam vaikui tikrai nereikėtų. Saldus užkandis – ne blogybė. Svarbu, kad vaikas suprastų – sūrelis yra ne kalcio šaltinis, o desertas. Kartu su vaiku galima pasigaminti naminių ledų, išsikepti sveikuoliškų pilno grūdo keksiukų arba pyragą su džiovintais vaisiais“, – patarė S. Kapeliorienė.

Meniu pasirinkimai

Moteris pateikė ir meniu pavyzdį – apibūdino vieną mitybos dieną jų šeimoje. Svarbu nepamiršti, kad kiekviena šeima individuali ir turėtų prisitaikyti tai, kas jai tinka geriausiai.

„Kiekvienas mes esame individualus, bet svarbu subalansuotas, sveikas ir pilnavertis maistas. Vyras dažniausiai pusryčiams renkasi pusrytinę košę – pvz., avižinę košę su šaldytomis arba šviežiomis uogomis.

Dukra, pvz., savaitgalį, renkasi avižinius blynus su bananais, uogomis ir natūraliu jogurtu. Aš pusryčiams renkuosi sveikuoliškus kokteilius su bananu, avokadu, dilgėlių ir linų sėklomis.

Pietums turime savo mylimiausią šeimos patiekalą ''Kalakuto sapnas'', kuris laimėjo šeimos gaminimo konkurse. Tai – kalakutienos ir avinžirnių troškinys su daržovėmis. Taip pat mėgstame trintas arba tirštas sriubas su kruopomis ir daržovėmis.

Vakarienei tiktų grikių ir daržovių blynai arba salotos su lašiša ar vištiena. Arba varškės apkepas su morkomis ar uogomis.

Užkandžiams renkamės vaisius pagal sezoniškumą, riešutus. Taip pat kepame sveikuoliškus sausainius su kruopomis ir įvairiomis sėklomis arba sveikuoliškus pilno grūdo keksiukus.

Vaikų užkandžiams rekomenduojamos morkytės, agurkai, obuolio skiltelės ar kiti vaisiai pagal sezoniškumą, taip pat džiovinti vaisia vietoj saldainio, riešutai – energija, o sūrio lazdelės – smagus užkandis“, – pasakojo sveikatos specialistė ir linkėjo nestokoti fantazijos bei domėjimosi ruošiant kasdienius valgymus. Juk sveikata svarbi net ir augančios asmenybės pasitikėjimui savimi!