Energetinių gėrimų sudėtis:

Kofeinas

Jo yra visuose energetiniuose gėrimuose. Pasižymi stimuliuojančiu poveikiu. 100 mg kofeino stimuliuoja protinę veiklą, 238 mg padidina širdies veiklą. Norint pasiekti tokį poveikį reikia išgerti bent tris skardines gėrimo per dieną, nors gamintojai nerekomenduoja daugiau nei 1-2.

Taurinas

Vienoje skardinėje šio junginio būna nuo 400 iki 1000 mg. Tai amino rūgštis, besikaupianti raumenų audinyje. Manoma, kad ji gerina širdies raumens veiklą. Bet visai neseniai medikai pradėjo teigti, kad taurinas žmogaus organizmo niekaip neveikia.

Karnitinas

Tai yra natūralus žmogaus ląstelių komponentas, greitinantis riebiųjų rūgščių oksidaciją. Karnitinas greitina metabolizmą ir mažina raumenų nuovargį.

Guarana ir ženšenis

Vaistiniai augalai, pasižymintys tonizuojančiu poveikiu. Guaranos lapai vartojami medicinoje: jie padeda iš raumenų audinio šalinti pieno rūgštį, susikaupiančią po rimto fizinio krūvio ir sukeliančią skausmą. Taip pat ji saugo nuo aterosklerozės ir apvalo kepenis. Bet medikai tvirtina, kad poveikiai, priskiriami guaranai ir ženšeniui, nėra patvirtini moksliškai.

B grupės vitaminai

Jie yra būtini normaliai nervų sistemos veiklai. Organizmas gali justi šių vitaminų trūkumą, bet jų suvartojimo dozės padidinimas nepadidins mūsų produktyvumo, protinių gebėjimų ar ko nors kito, kaip tvirtina gamintojai.

Melatoninas

Tai yra medžiaga, kurios yra Pietų Ameriko žaliosios arbatos mate sudėtyje.

Ilex Paraguarensis

Šis ekstraktas padeda pamiršti alkį ir palengvina kūno svorio mažinimą.

Privalumai:

1. Jei jums tiesiog reikia prasiblaškyti, padidinti protinės veiklos aktyvumą, tuomet šiam tikslui energetiniai gėrimai puikiai tinka.

2. Parduotuvėse galite rasti gėrimų, tiksliai atitinkančių jūsų poreikius. Energetiniai gėrimai suskirstyti į grupes: kai kuriuose daugiau kofeino, kituose daugiau vitaminų ir angliavandenių.

Stipriau kofeinizuoti gėrimai tinka užkietėjusiems darboholikams bei studentams, kurie naktis skiria ne miegui, o protiniam darbui. Gėrimai, kuriuose gausu vitaminų ir angliavandenių, labiau tinka žmonėms, kurie laisvalaikį praleidžia sporto salėse.

3. Energetiniuose gėrimuose yra vitaminų ir gliukozės kompleksų. Vitaminų nauda yra žinoma visiems. Gliukozė greitai patenka į kraują ir dalyvauja oksidaciniuose procesuose, kurie teikia energiją raumenims, smegenims ir kitiems organams.

4. Išgėrus kavos poveikis juntamas 1-2 valandas, o energetinių gėrimų poveikis išlieka 3-4 valandas. Be to, beveik visi energetiniai gėrimai yra prisotinti angliarūgštės, o tai pagreitina jų poveikio pradžią – tai trečias jų skirtumas nuo kavos.

5. Dėl patogios pakuotės energetinius gėrimus galima vartoti pačiose įvairiausiose vietose (naktiniuose klubuose, automobilyje). To negalima pasakyti apie kavą ar arbatą.

Trūkumai:

1. Vartojant šiuos gėrimus būtina griežtai kontroliuoti jų dozavimą. Per dieną galima išgerti ne daugiau 2 skardinių. Jei išgeriate daugiau, tai gali smarkiai padidėti arterinis kraujospūdis ar gliukozės koncentracija kraujyje.

2. Energetinių gėrimų vartojimas griežtai ribojamas Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje. Šiose šalyse jie parduodami tik vaistinėse ir yra priskiriami vaistams. Neseniai Švedijos pareigūnai pradėjo 3 žmonių mirties tyrimą – manoma, kad jie mirė dėl energetinių gėrimų poveikio.

3. Vitaminai, esantys energetiniuose gėrimuose, negali pakeisti multivitamininių maisto papildų.

4. Esant aukštam kraujospūdžiui ar širdies veiklos sutrikimams, šių gėrimų reikėtų vengti.

5. Teigti, kad energetiniai gėrimai patys teikia energijos, yra neteisinga. Skardinė - tai lyg raktas, atveriantis duris į organizmo energijos rezervus. Kitaip tariant, energetinis gėrimas ne teikia energiją, o padeda ją išsiurbti iš organizmo. Žmogus naudoja savo organizmo išteklius. Be abejo, anksčiau ar vėliau organizmui reikia sugrąžinti tai, kas iš jo atimta. Tuomet žmonės būna pervargę, nervingi, juos kankina nemiga ir depresija.

6. Tonizuojančiuose gėrimuose esantis kofeinas, kaip ir bet kuri kita stimuliuojanti medžiaga, sekina nervinę sistemą. Jo poveikis vidutiniškai trunka nuo 3 iki 5 valandų, po kurių organizmui reikalingas poilsis. Be to, kofeinas sukelia priklausomybę.

7. Energetiniai gėrimai, kuriuose yra cukraus ir kofeino, yra pavojingi jauniems organizmams.

8. Daugelyje energetinių gėrimų yra dideli B grupės vitaminų kiekiai, galintys sukelti juntamai sustiprėjusį širdies plakimą, galūnių drebėjimą.

9. Energetinius gėrimus vartojantiems sportininkams derėtų prisiminti, kad kofeinas pasižymi diuretinėmis savybėmis. O tai reiškia, kad tokių gėrimų nevalia vartoti po treniruotės, per kurią netenkama vandens.

10. Perdozavimo atveju galimi tokie nepageidaujami poveikiai: tachikardija, psichomotorinis sujaudinimas, nervingumas, depresija.

11. Tonizuojančiuose gėrimuose yra taurino ir gliukuronolaktono. Taurino kiekis šiuose gėrimuose yra keletą kartų didesnis nei bet kuriame kitame produkte, o gliukuronolaktono kiekis, esantis 2 skardinėse, dienos normą gali viršyti net 500 kartų. Netgi mokslininkai negali pasakyti kaip šie junginiai veikia mūsų organizmą. Jie nežino ar jie sąveikauja su kofeinu. Dėl to ekspertai tvirtina, kad tokių taurino ir gliukuronolaktono dozių vartojimas yra nesaugus ir turi būti išsamiau ištirtas.

Kaip matote, trūkumų išvardinta daugiau nei privalumų. Ir visgi visai įmanoma, kad gyvenime ateis laikas (reikia tikėtis, kad tik kartą), kai bus tiesiog būtina išgerti skardinę energetinio gėrimo. Tokiu atveju perskaitykite energetinių gėrimų vartojimo taisykles, kurios gali padėti apsaugoti jūsų taip branginamą organizmą.

Vartojimo taisyklės:

- Neviršykite kofeino dienos normos – toks kiekis yra vidutiniškai dviejose energetinio gėrimo skardinėse.

- Pasibaigus energetinio gėrimo poveikiui organizmui reikia pailsėti, susigrąžinti prarastus resursus.

- Negerkite šių gėrimų po treniruočių – ir vienas, ir kitas dalykas didina kraujospūdį.

- Nėščioms moterims, vaikams, paaugliams, pagyvenusiems asmenims, asmenims su padidintu kraujospūdžiu, asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, sergantiems glaukoma, miego sutrikimais, padidėjusiu jautrumu kofeinui šių gėrimų vartoti negalima.

- Per 3-5 valandas iš kraujotakos pasišalina pusė joje esančio kofeino. Todėl tuo metu nederėtų maišyti tonizuojančio gėrimo su kitais kofeinizuotais gėrimais (kava, arbata), nes kitaip gali būti viršyta rekomenduojama koncentracija.

- Daugelyje gėrimų yra per daug kalorijų. Jei geriate energetinius gėrimus sporto salėje, tuomet darykite tai tik prieš treniruotes. Jei norite tik susigrąžinti jėgas, o ne mesti svorį, tuomet tokius gėrimus galima vartoti ir prieš, ir po treniruočių.

- Energetinių gėrimų negalima maišyti su alkoholiu (kaip tai dažniausiai daro naktinių klubų lankytojai). Kofeinas didina kraujospūdį, o derinant su alkoholiu kofeino poveikis yra keletą kartų sustiprinamas. Dėl to labai greitai gali ištikti hipertenzinė krizė.

Medicinos ekspertai teigia, kad tonizuojantys gėrimai tėra vitaminizuoti kavos pakaitalai, kurie organizmui yra pavojingesni nei kava. O vaisių sultys bei gliukozė, kurių esama daugelyje kitų produktų, gali lygiai taip pat sužadinti. Taigi, klausimą vartoti energetinį gėrimą ar ne, teks spręsti jums patiems. Bet gal geriau būtų išgerti kavos puodelį užkandant mėgstamu šokoladu?

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)