Pienligė ne veltui vadinama labiausiai paplitusia liga. Pagal savo populiarumą ji gali konkuruoti su gripu. O štai manyti, kad kandidozė yra išskirtinai moteriška liga, neteisinga. Candida tipo grybeliai pasitaiko ir vyrams. Ir net kūdikiams. Tačiau moterys nuo jų kenčia dažniausiai.
Pienligės simptomai labai ryškūs ir nemalonūs. Pagrindinis - varškės konsistencijos išskyros iš makšties. Kiti simptomai – tai niežulio jausmas, kartais silpnesnis, kartais labai stiprus. Dar - deginimo jausmas, o užleistais atvejais oda pasidengia panašiais į seno medžio žievę dariniais, pasirodo sutrūkinėjimų.
- nesaikingas antibiotikų vartojimas;
- hormoniniai kontraceptikai, kuriuose yra estrogeno, skatinančio bet kokio grybelio dauginimąsi;
- cukrinis diabetas;
- bet kokie susirgimai, kurie silpnina imuninę sistemą;
- nėštumas;
- žarnyno disbakteriozė.
Pienligės gydymas – labai svarbus ir rimtas procesas. Ji labai dažnai pereina į chronišką formą: atrodo, jau pasveikote, tačiau menstruacijų metu, esant stresui ar bet kuriuo kitu momentu pienligė vėl primins apie save. Todėl jokiu būdu neužsiimkite savigyda, būtinai laikykitės gydytojo nurodymų.
Pienligės gydymas vyksta dviem kryptimis:
- vietinis pienligės gydymas – įvairūs tepalai, vaginalinės vonelės;
- bendras pienligės gydymas – medicininių preparatų, kuriuos gali paskirti tik gydytojas, vartojimas. Vaistinėse ir per televiziją jūs veikiausiai girdėjote aibę preparatų pavadinimų, tačiau prisiminkite: savigyda kenkia, todėl būtinai kreipkitės į gydytoją.
Gydant pienligę, labai svarbu profilaktiškai pasitikrinti abiem partneriams. Kandidozė – ne venerinė, bet infekcinė liga, todėl visiškai gali būti perduodama lytiniu keliu.
Viso gydymo metu vilkėkite tik medvilninius apatinius, nesimaudykite vonioje – tik po dušu, nesiprauskite antibakteriniu ar parfumeriniu muilu, mažinkite saldumynų vartojimą, atsisakykite purškalų, aromatizatorių. Po sėkmingo gydymo kurso nepamirškite pakartotinų tyrimų. Nepamirškite profilaktikos, juk Candida grybelis su jumis visada.
Anot „Eurovaistinės“ vaistininkės Astos Trumpienės, susirgusios pienlige, apsilankymo pas gydytoją vengia išties nemaža dalis moterų. Vis dėlto pirmą kartą pajutus pienligės simptomus, apsilankyti pas gydytoją būtina. Neišsiaiškinus, kas sukelia tam tikrą simptomą, pvz. makšties niežulį, pienligę galima supainioti su rimtesnėmis problemomis, pavyzdžiui, lytiškai plintančiomis ligomis.
Taip pat svarbu apsilankyti pas gydytoją, jei liga yra linkusi kartotis – kadangi ilgainiui grybelis tampa atsparus veikliosioms medžiagoms, gydymo vietiniais preparatais gali nebepakakti ir paskirti tinkamą gydymą gali tik gydytojas ginekologas.