Sveiki, gal galite daugiau paaiškinti, kas per liga yra struma, kokie simptomai ją išduoda?
Galina, 65 metai
Atsako specialistas
VUL Santaros klinikų gydytojas endokrinologas prof. dr. Vaidotas Urbanavičius:
Spaudžia audinius
- Struma (kitaip – gūžys) šiaip nevartojamas terminas, taip yra apibūdinamas skydliaukės padidėjimas. Skydliaukė – maždaug 20–30 gramų sverianti drugelio formos vidaus sekrecijos liauka, esanti kaklo priekyje.
Šio sutrikimo simptomai gali būti patys įvairiausi. Tai priklauso nuo to, kiek stipriai yra sutrikusi skydliaukės funkcija. Daugeliu atvejų, kai ji yra normali, jokių ypatingų simptomų be skydliaukės padidėjimo, kuris gali būti matomas ir vizualiai, nepasireiškia.
Paprastai skydliaukės padidėjimas matomas žemiau Adomo obuolio. Gali atsirasti simptomų, susijusių su spaudimu, poveikiu gretimiems audiniams.
Skydliaukė dėl anatominių ypatumų gali būti žemiau įprastos vietos – tai neretai pasitaiko vyresniame amžiuje. Tokiu atveju jos padidėjimas gali sukelti rijimo sutrikimus, kartais apsunkinti net kvėpavimą. Tačiau toks poveikis gana retas.
Padidėja dėl jodo stygiaus
Jos padidėjimas rodo sutrikimą, tačiau to priežastys gali būti įvairios ir padidėjimo dažnis priklauso nuo kelių veiksnių. Dažniausiai jie susiję su aplinka.
Skydliaukės hormonų gamybai naudojamas jodas, kurio pasaulyje daug kur trūksta. Lietuvoje šio mikroelemento pakankamai gauna nebent gyvenantieji pajūryje. Reaguodama į šio mikroelemento stoką skydliaukė didėja.
Gūžys yra pakankamai dažnas sutrikimas, ypač tarp moterų. Tam įtakos turi ir su tam tikrais amžiaus tarpsniais susiję fiziologiniai dalykai. Skydliaukė labiau reaguoja brendimo laikotarpiu, paauglystėje, kada organizmo endokrininė sistema būna aktyvi. Skydliaukės padidėjimą skatina ir tam tikri fiziologiniai pakitimai nėštumo metu. Sutrikimų dažnis auga ir su amžiumi.
Kai sutrinka hormonų gamyba
Skydliaukė gali padidėti gali ne tik dėl jodo trūkumo, bet ir dėl hormonų gamybos sutrikimų. Kai skydliaukė suaktyvėja, išskiria labai daug hormonų. Tuomet į juos pirmiausia reaguoja širdies ir kraujagyslių sistema – atsiranda permušimai, tachikardija ir kt. Poveikio nervų sistemai pagrindinis požymis – dirglumo padidėjimas, nemiga, jautrumas. Pasitaiko, kad žmogus staiga užsidega, perdėtai reaguoja, emocijos liejasi per kraštus. Simptomų stiprumas priklauso nuo hormonų pertekliaus laipsnio.
Kitas kraštutinumas – kai skydliaukė didėdama bando kompensuoti hormonų trūkumą. Vėliau atsiranda simptomai, jau susiję su hormonų trūkumu: depresija, emociniai sutrikimai, gali atsirasti šalčio baimė, mieguistumas, slinkti plaukai, pablogėti atmintis, sutrikti vaisingumas. Gresia kiek priaugti svorio, nes medžiagų apykaita lėtėja. Gali progresuoti aterosklerozė, todėl kartu didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika.
Kadangi tai dažnas sutrikimas, ne veltui dabar šeimos gydytojui yra prieinamas specialus hormonų tyrimas. Ir patys pacientai turėtų atkreipti dėmesį į jaučiamus simptomus, prašyti išsitirti.
Kaip gydoma?
Gūžio gydymas parenkamas individualiai, kartais nieko ypatingo ir nereikia daryti, tik pasirūpinti, kad žmogus gautų pakankamai jodo – vartotų juoduotą druską, maisto papildus. Priklausomai nuo situacijos gali būti paskirtas tiek medikamentinis, tiek chirurginis gydymas.
Sutrikusi skydliaukės veikla itin paveikia žmogų. Ji yra gyvybiškai svarbi organizmui, be jos žmogus neišgyventų. Tausoti skydliaukę padeda sveika gyvensena, stresų, kurie ypač gali išbalansuoti hormonų veiklą, vengimas.
Verta žinoti
Hipertirozė – tai tokia būklė, kai skydliaukė į kraują išskiria per daug hormonų. Hipotirozė yra priešinga būklė.
Amerikos skydliaukės draugija rekomenduoja, kad skydliaukės hormonų veiklą turėtų tirtis visi vyresni nei 35 metų asmenys ne rečiau kaip kartą per penkerius metus, taip pat – sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, psichinėmis ligomis. Jeigu šeimoje yra sergančiųjų skydliaukės ligomis, išsitirti turėtų visi jos nariai – net ir vaikai ar seneliai.