Skiria kelias rūšis

Dažniausiai pasitaikanti šlapimo nelaikymo liga – tai dirglios šlapimo pūslės sindromas. Moteris pajunta staigų, nevaldomą norą šlapintis ir vos spėja nubėgti į tualetą... arba nespėja.

„Gali būti įvairių to priežasčių, – išvardija Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė-ginekologė Irena Kirilova, – infekcinių šlapimo pūslės ar ginekologinių ligų, įvairių intervencijų „palikimas“, kai kurios nervų ar ginekologinės ligos. Šlapimo pūslės receptoriai tampa pernelyg jautrūs, ir bet koks aplinkos pasikeitimas (net bėgančio vandens garsas) gali sukelti norą šlapintis. Gydoma receptorių jautrumą mažinančiais vaistais.“

Dažnai problema apie save primena jaučiant įtampa ar fizinio krūvio metu – tai antroji ligos rūšis. Moteris nenulaiko šlapimo kosėdama, čiaudėdama, patirdama stiprią fizinę ar emocinę įtampą. Ji nė nepajunta, kaip išbėga šlapimas.

„Tai nevalingas šlapimo išsiskyrimas dėl šlapimo pūslės kaklelio bei šlaplės proksimaliosios dalies nusileidimo arba dėl šlaplės uždarymo spaudimo sumažėjimo, – pasakoja akušerė ginekologė. – Tokio staigaus noro šlapintis, kaip pirmuoju atveju, nėra. Šio šlapimo nelaikymo priežastys gali būti: dėl šlaplės raiščių, šlapimo pūslės kaklelio, raumenų apie šlaplę bei išeinamosios angos pakeliamųjų raumenų pažeidimo. Šią patologiją gali sukelti nutukimas, aktyvus sportas, sunkus fizinis darbas, senėjimas, vidurių užkietėjimas.“

Na, ir trečiasis atvejis – tai pirmųjų dviejų mišinys.

Irena Kirilova


Kėgelio gimnastika pradinėms stadijoms

Pasak gydytojos I. Kirilovos, esant pradinėms antrosios rūšies ligos stadijoms dar gali padėti fiziniai pratimai, pasiūlyti Vokietijoje gydžiusio Arnoldo Kėgelio. Bet jų istorinės šaknys slypi giliai – panašūs pratimai aprašyti Kamasutroje, moterims, norinčioms „tobulai įvaldyti meilės meną“. Iš esmės tai gaktos-stuburgalio ir makšties raumenų lavinimas, padedantis atsikratyti tokių problemų kaip gimdos nusileidimas ar šlapimo nenulaikymas kosint, čiaudint, juokiantis ar turint sunkų fizinį krūvį.

„Reikia įtempti raumenis taip, kaip mes juos įtempiame norėdamos sustabdyti šlapimo ištekėjimą, ‑ nupasakoja vieną iš šių pratimų judesių gydytoja. ‑ Lėtai suskaičiuoti iki trijų. Atsipalaiduoti. Bus kiek sudėtingiau, įtempus raumenis, juos tokioje padėtyje išlaikyti 15–20 s, o vėliau palengva atleisti. Pradedame nuo tolygaus „kilimo liftu“ – raumenis įtempiame tik truputėlį (1 aukštas), palaikome 3–5 s, kylame toliau ir įtempiame raumenis šiek tiek stipriau (2 aukštas), palaikome. Taip tęsiame iki savo ribos – 4–7 „aukšto“. Žemyn leidžiamės lygiai taip pat palengva, porą sekundžių užtrukdamos kiekviename „aukšte“.“

Kiti judesiai – tai staigūs tų pačių raumenų sutraukimai ir tuoj pat sekantys atleidimai, be to – išstūmimai, stanginantis tarsi gimdymo metu.

Šlapimo takų infekcija


Nesunki operacija pažengusiai ligai

Jei moteris fiziškai aktyvi, stipri, iš prigimties sportiška bei neturi šalutinių sveikatos pablogėjimų, Kėgelio pratimai gali tapti tikru išsigelbėjimu. Tačiau ne visoms taip pasiseka: šlapimo nelaikymas sparčiai progresuojant ir trukdant gyventi normalų visavertį gyvenimą, sunkesnėms stadijoms gydytojai rekomenduoja nesudėtingą operaciją.

„Tai tam tikri sintetiniai raiščiai, – nupasakoja gydytoja, – įvedami šlapimkanalio vidurine dalimi, ir mechaniškai kilsteliantys organus taip, kad šlapimas pradėtų būti sulaikomas. Pjūvis minimalus, operaciją praktikuoja daugelis gydymo įstaigų, ji trunka neilgai, vos pusvalandį su vietine nejautra.“