Su laiminga pabaiga
Prisimindamas šį nemalonų įvykį maestro pasakojo, kad tą dieną su bičiuliais vakarieniavo „Neringos“ restorane. „Nukritus šakutei pasilenkiau jos pakelti, bet pajutau, kad visiškai nevaldau rankos. Bandydamas juokauti su draugais nebegalėjau net rišliai sakinio pasakyti. Gerai, kad aplinkiniai iškart suprato, kas man nutiko ir tuoj pat iškvietė greitąją pagalbą. Ji atvažiavo po dešimties minučių, suleido vaistų ir atsigavau. Tiesa, vis tiek buvau nuvežtas į ligoninę, tačiau jau po savaitės buvau išleistas“, – kalbėjo D.Katkus.
Maestro džiaugėsi, kad insulto pasekmės – nežymios. „Iki šiol dar vienos rankos vietos nejaučiu. Bet tai buvo nedidelis insultas. Tad ką jau kalbėti apie rimtesnį atvejį“, – pabrėžė jis.
Todėl pašnekovas ragino stengtis gyventi sveikai, nebijoti nueiti pas šeimos gydytoją, prisižiūrėti, kad kraujo krešumas būtų normos rėmuose. Jei reikia, vartoti jam sureguliuoti skirtus vaistus ir nepamiršti profilaktikos priemonių. Taip pat profesorius patarė nelakstyti, vengti didelio fizinio krūvio.
Tikrinasi kas dvejus metus
Be to, ilgus metus rūkęs D.Katkus kitiems primygtinai nesiūlo to daryti. „Ši mano beprotystė išsisklaidė jau prieš 30 metų. Tikrai nepatariu rūkyt. Tie, kurie rūko yra kvailumo viršūnėje – moka didžiulius pinigus tam, kad galėtų susirgti insultu“, – sakė jis.
„Kaip pasikeitė mano mityba? Visokie valgymo reguliavimai man yra juokingi. Nereikia savęs kankinti, juk jei valgysi vien daržoves, vis tiek anksčiau ar vėliau numirsi. Man geriausiai padeda lašiniai. Atsirieki gabaliuką ir iš karto sveikėji. Svarbiausia – visko valgyti po truputį ir per daug nesukti dėl to galvos“, – pasakojo pašnekovas.
Ligą išgyvenęs garsus dirigentas reguliariai lankosi pas gydytoją – tikrinasi kas dvejus metus. Tačiau pabrėžė, kad svarbiausia sąlyga tvirtai sveikatai – geras nusiteikimas. „Reikia mylėti save, mylėti kitus, savo artimus ir viskas bus gerai“, – įsitikinęs maestro.
Nepakanka dėmesio prieširdžių virpėjimui
Iš kraujotakos sistemos ligų insultas ir kiti galvos smegenų kraujotakos sutrikimai išlieka antra pagrindine mirties priežastimi. Apie 10–11 tūkst. žmonių kiekvienais metais patiria naują insultą.
Insultai būna hemoraginiai (smegenys pažeidžiamos kraujui išsiliejus į smegenų audinį) ir išeminiai. Pastarieji insultai gali būti ateroskleroziniai (sąlygoti pakilusio kraujo spaudimo) ir emboliniai, dažniausiai atsirandantys dėl prieširdžių virpėjimo.
„Prieširdžių virpėjimas – labai dažnai pasitaikanti liga ir yra viena dažniausių insulto priežasčių. Neretai žmonės tai pamiršta, – pastebėjo VUL Santaros klinikų gydytoja kardiologė prof. dr. Žaneta Petrulionienė. – Prieširdžių virpėjimo mechanizmas nulemia krešulių susidarymą širdies ertmėse ir prieširdžiuose. Šiose vietose susidarę trombai gali su krauju nukeliauti į galvos smegenis, užkimšti kraujagyslę ir sukelti insultą.“
Gydytoja pabrėžė, kad ankstyvas prieširdžių virpėjimo diagnozavimas ir grąžinimas sinusinio ritmo laiku yra viena svarbiausių insulto profilaktikos priemonių.
„Prieširdžių virpėjimą išgydyti ir sugrąžinti normalų sinusinį ritmą reikia per pirmas dvi paras. Atvykus vėliau jau būna padidėjusi krešulių susidarymo širdyje rizika. Ir tuomet be kraują skystinančių vaistų nebegalime grąžinti sinusinio ritmo. Didžiausia bėda, kad dauguma žmonių pačios insulto pradžios nejunta ir dažnai atvyksta pavėluotai. Tuomet tegalime mažiausiai trims savaitėms skirti kraują skystinančius vaistus, ir tik įsitikinus, kad prieširdžiuose nėra trombų, grąžinti normalų sinusinį ritmą“, – aiškino medikė.
Ž.Petrulionienės pastebėjimu, jau įvykus insultui sudėtinga išsiaiškinti, ar žmogus prieš tai turėjo širdies ritmo sutrikimų, tam reikia specialaus tyrimo. Jei prieširdžių virpėjimai kartojasi, insulto tikimybė didėja kelis kartus. Ypač rizika išauga su amžiumi.
Mitybos galia
Kalbėdama apie kitus insulto rizikos veiksnius profesorė pabrėžė, kad visoms su kraujotakos sistema susijusioms ligoms jie yra bendri. Tai – arterinė hipertenzija, dislipidemija (padidėjęs cholesterolio kiekis), nutukimas, rūkymas, cukrinis diabetas.
Taigi siekiant jų vengti reikėtų būti pakankamai fiziškai aktyviems, atsisakyti žalingų įpročių. Neabejotinai didžiulę reikšmę turi mityba.
„Tai – prevencinės medicinos esmių esmė. Nuo to priklauso labai daug dalykų, teisinga ar neteisinga mityba daro įtaką labai daug ligų, ypač minėtiesiems insulto rizikos veiksniams kontroliuoti“, – sakė Ž.Petrulionienė.
Ar žinojote, kad ...
Tyrinėdami japonų ilgaamžiškumo bei sveikos kraujotakos paslaptis mokslininkai įrodė, kad pusryčiams kasdien valgomas tradicinis patiekalas natto turi daug širdies ir kraujagyslių sistemai naudingų savybių. Vertingiausias natto patiekalo, pagaminto iš specialiu būdu fermentuotų sojų pupelių, komponentas yra natokinazė. Tai - fermentas, kurio nauda ir centrinei ir periferinei kraujotakai įrodyta moksliniais tyrimais: neleidžia susidaryti trombams, ardo jau susidariusius trombus, gerina kraujo cirkuliaciją, mažina kraujo klampumą, atsirandantį su amžiumi ir dėl kitų rizikos veiksnių. Natokinazės fermentas neturi pakaitalo daugelio pasaulio šalių gyventojų mityboje, taip pat Lietuvoje.
Mityboje, kuri palanki kraujotakai, ne mažiau svarbūs ir antioksidantai, kurie neutralizuoja kenksmingą laisvųjų radikalų poveikį, mažina uždegimus, pasižymi regeneracinėmis savybėmis. Jų gausu uogose (vynuogėse, mėlynėse, avietėse, gervuogėse), prieskoniuose (rozmarinuose, petražolėse, čiobreliuose, bazilikuose). Vienas stipriausių antioksidantų – hidroksitirozolis, išgaunamas iš alyvuogių vaisiaus ekstraktų.
Pasak profesorės, fermentas natokinazė gali turėti teigiamo poveikio kraujagyslių sveikatai.
VUL Santaros klinikų gydytojo neurologo prof. dr. Daliaus Jatužio komentaras
Įsteigus ūminio insulto gydymo centrus stipriai pagerėjo ūminio insulto gydymo galimybės, išaugo modernių gydymo metodų – trombolizės ir trombektomijos – taikymas. Pavyko kone keturis kartus padidinti trombolizuojamų pacientų skaičių, daugiau nei dešimt kartų – trambektomijų skaičių Lietuvoje. Tai kaip gerąjį pavyzdį pristatome užsienio konferencijose. Šių metodų pagalba galima atkimšti smegenų kraujagyslę, taip žymiai sumažinti smegenų pažeidimą ir pagerinti ligonių išgyvenamumą. Deja, apie 10 proc. žmonių miršta nuo insulto ar jo komplikacijų. Tačiau taikant šiuos metodus tarp išgyvenusių pacientų išeitys yra žymiai geresnės, jie rečiau invalidizuojami ir kt. Taip kartu sumažinama našta, tenkanti ligoniui, šeimos nariams ir visuomenei. O tai ir yra svarbiausias uždavinys.
Norint sumažinti sergamumą insultu reikia kuo anksčiau išaiškinti insulto rizikos veiksnius ir juos tinkamai gydyti. Džiugu, kad nuo 2015-ųjų išaugo dislipidemijos gydymo galimybės, nuo šių metų lapkričio bus pradėti kompensuoti naujos kartos geriamieji antikoaguliantai. Tai – veiksmingiausia insulto prifilaktika ligoniams, kurie turi prieširdžių virpėjimą.
Minėtieji insulto rizikos veiksniai yra geriau kontroliuojami, žmonės daugiau žino apie jį sukeliančias priežastis, paiso sveikos gyvensenos įpročių. Tačiau siekiant ryškaus efekto, visas šias priemones reikia taikyti pakankamą laiko tarpą.
Ir, be abejo, labai svarbu laiku atpažinti insultą ir kuo greičiau iškviesti greitąją pagalbą. Tą daryti reikėtų, jei staiga nusilpo viena kūno pusė ar galūnė – paralyžavo ranką, koją, vieną veido pusę; staigiai be priežasties sutriko kalba (tiek pats kalbėjimas, tiek kalbos supratimas); atsirado vienos kūno pusės nejautra, nutirpimas; staiga sutriko rega; atsirado galvos svaigimas, lydimas lygsvaros, koordinacijos sutrikimo. Nepamiršti reikėtų ir staiga atsiradusio nepakeliamo galvos skausmo, tai gali būti aneurizmos plyšimo požymis, hemoraginio insulto pradžia. Visgi minėtieji simptomai nebūtinai turi eiti kartu, užtenka vieno, kad kuo greičiau būtų kviečiama pagalba.
Verta žinoti
Žmogaus kraujotaką sudaro daugiau kaip 100 000 km kraujagyslių tinklas, kuriuo nuolatos cirkuliuoja kraujas, maistinės medžiagos, deguonis. Kraujotaka gali sutrikti ir susidaryti trombai įvairaus amžiaus žmonėms. Didele trombų susidarymo rizika pasižymi žmonės, kurie mažiau fiziškai aktyvūs, dažnai patiria stresą, rūko, kuriems padidėjęs kraujospūdis, cholesterolio ar gliukozės kiekis kraujyje, bei turintys trombozės ir kitų kraujotakos sutrikimų paveldėjimo galimybę, kt.