Apie apvaisinimo galimybes pasakoja Vaisingumo centro vadovė Gražina Bogdanskienė.
Vaisingumo centre yra atliekamos visos tokios pačios ir lygiavertės procedūros, kurios atliekamos tokio profilio kitose pasaulio arba Europos klinikose. Pirmiausia tai intrauterininė inseminacija. Tai – paprasčiausias metodas, kai sperma įterpiama į gimdą. Taip pat atliekamas pagalbinis apvaisinimas mėgintuvėlyje, intracitoplazminė spermatozoido injekcija, sėklidžių biopsija (TESA), embrionų, spermatozoidų ir kiaušialąsčių greitas šaldymas (vitrifikacija), blastocistų auginimas, embrionų sienelės ploninimas, fiziologiškai atrinktų spermatozoidų intracitoplazminė injekcija (PICSI).
„Įdomiausia naujiena yra ta, – sako centro vadovė Gražina Bogdanskienė, – kad mums pavyko iš greitu būdu užšaldytų moters kiaušialąsčių jas apvaisinus gauti embrionus. Tai pirmas kartas Lietuvos istorijoje, kai tokiu būdu buvo gauti žmogaus embrionai. Dabar turime medicinos stebuklą ir tuo galime džiaugtis tiek mes patys, tiek ir mūsų pacientai.“
Gydytoja G. Bogdanskienė pabrėžia, kad tai dvigubo sudėtingumo procedūra, kadangi buvo atlikta kartu su TESA, kurios metu aspiracijos būdu imami spermatozoidai tiesiai iš sėklidžių. „Vyro spermoje praktiškai nebuvo spermatozoidų. Atlikę sėklidžių biopsiją, gavome vos keturis spermatozoidus, kai iš tiesų jų turėtų būti milijonai. Apvaisinę keturias atšildytas kiaušialąstes tais keturiais spermatozoidais, gavome embrionus, kuriuos sėkmingai panaudojome.“
Medikės teigimu, katalikų bažnyčios požiūriu toks apvaisinimo būdas yra daug moralesnis nei, pavyzdžiui, embrionų šaldymas. Tai nėra ėjimas prieš žmogaus prigimtį. Labiausiai jis pravers karjeros moterims, kurios nori atidėti vaikelių gimdymą vyresniam amžiui. Jos turi galimybę užsišaldyti savo kiaušialąstes, pavyzdžiui, būdamos 20–27 metų amžiaus, ir, jei sugalvotų gimdyti keturiasdešimties, tai jų ląstelės būtų 25 metų amžiaus, o ne 40. Vadinasi, tų ląstelių kokybė būtų geresnė. Norime to ar ne, tačiau senėjimas yra natūralus procesas ir paveikia visą žmogaus kūną. Reikia nepamiršti, kad ląsteles veikia ne tik laikas, bet ir ligos. Kai kurios nepataisomai. Ypač onkologinės, kai gydoma švitinant ar stipriais cheminiais vaistais.
Kaip išsaugoti vaisingumą sergant sunkiomis ligomis?
„Moteris, prieš gydant ją chemoterapija ar radioterapija, – sako G. Bogdanskienė, – galėtų užsišaldyti savo kiaušialąstes. Jeigu su gydytojų ir Dievulio pagalba ji pasveiks, tai vėliau iš tų atšildytų ląstelių sėkmingai galės susilaukti vaikučių. Kitu atveju tai jai būtų visiškai neįmanoma. Taip pat ir vyrai gali pasinaudoti šia galimybe. Dabar jų, sergančių sėklidžių vėžiu, amžius taip pat jaunėja. Pasitaiko atvejų, kai suserga ir dvidešimtmečiai. Taigi, jei žmogus galvoja apie ateitį, savo vaikus, prieš gydymą rekomenduojame užsišaldyti savo spermą ar kiaušialąstes.“
Sėkmingas vaisingumo centro kelias
Štai toks yra trapus stebuklo kelias. Nuo lašelio, nuo dalelių, nuo kantraus laukimo iki gyvybės.
1997 metais įkurtas Gražinos Bogdanskienės vaisingumo centras ir tais pačiais metais Pagalbinio apvaisinimo laboratorija pirmieji atsirado kelyje, padedančiame sulaukti naujos gyvybės. Pirmosioms dvynukėms mergaitėms šiais metais gražus jubiliejus.
G. Bogdanskienė sako, kad darbuotojų dėka, naudojant pagalbines apvaisinimo technologijas, per 20 metų yra gimę daugiau nei 4000 mažylių. Visas miestas iš vienui vienos klinikos. Tie daugiau nei 4000 vaikelių jau beveik Birštonas arba Ramygala ir Salantai kartu paėmus. Per 20 metų tikrai šis tas. Mažėjančiai Lietuvai netgi labai šis tas.