Galbūt prisimenate vieną populiarią citatą apie beprotybę: beprotybė – tai kartoti tą patį veiksmą ir tikėtis skirtingų rezultatų (ši frazė dažnai priskiriama Einšteinui, tačiau nėra įrodymų, kad jis iš tiesų kažkada tą pasakė).

Tačiau jei sergate hipotiroze ir jau šimtąjį kartą bandote numesti svorio, galite pasijusti kaip beprotė. Gera naujiena – jūs ne beprotė. Bloga naujiena – šia liga sergantiems žmonėms numesti svorio tikrai sunkiau, rašo womenshealthmag.com.

Iš pradžių prisiminkime, kas yra hipotirozė

Jei nežinote, kas yra hipotirozė, priminsime, kad sergant šia liga skydliaukė (maža drugelio formos liauka kakle) gamina per mažai skydliaukės hormonų. Normaliai veikianti skydliaukė išskiria hormonus, kurie padeda reguliuoti kūno energiją ir palaikyti smegenų, raumenų ir kitų organų veiklą. Pasak Stanfordo medicinos centro endokrinologijos klinikos gydytojos endokrinologės Marilyn Tan, kol skydliaukė veikia normaliai, net nesuvokiame, kad ją turime. Tačiau jei kas nors sutrinka, pastebime iš karto – dėl šios mažos liaukos gali kilti daug problemų, pavyzdžiui, kisti kūno temperatūra, odos sandara ir svoris.

Hipotiroze sergančioms moterims dažnai atrodo, kad numesti svorio joms trukdo jų pačių hormonai. Iš tiesų taip ir yra. Pasak Bostono medicinos centro skydliaukės ligų specialistės endokrinologės Elizabeth Pearce, skydliaukės hormonai atlieka daugybę funkcijų. Viena jų – kontroliuoti medžiagų apykaitą, todėl kai sumažėja hormonų, sulėtėja ir medžiagų apykaita.

„Hipotiroze sergančios moterys teigia, kad laikosi dietos ir per dieną suvartoja tik 1 200 kalorijų, tačiau nesugeba numesti svorio. Joms sulieknėti ir vėl nepriaugti svorio daug sunkiau“, – teigia svorio metimą tirianti specialistė, endokrinologė ir Bostono medicinos centro Sveikos mitybos ir svorio kontrolės centro vadovė Caroline Apovian.

Vis dėlto numesti svorio įmanoma. Štai keli patarimai, kaip sergant hipotiroze svorį mesti lengviau.

Skydliaukė

Visų pirma reikia sužinoti tikrąją diagnozę

Jei pastebite hipotirozės simptomus (jaučiate nuovargį, be priežasties priaugate svorio, tampate jautresnė šalčiui, užkietėja viduriai, džiūsta oda), metas apsilankyti pas gydytoją. Gydytojas atliks kraujo tyrimą ir pamatuos skydliaukę stimuliuojančio hormono (SSH) kiekį.

Diagnozavus ligą dažniausiai gydoma gana paprastu būdu: gydytojas išrašo nebrangų, saugų ir veiksmingą sintetinį hormoną, pakeičiantį hormonus, kuriuos organizmas turėtų gaminti pats. Šie vaistai padeda atstatyti normalų SSH kiekį.

Tačiau dr. Scottas D. Isaacsas įspėja, kad nereikėtų pasikliauti priemonėmis, padedančiomis skydliaukės veiklą įvertinti pačioms (ypač tada, kai bandote išsiaiškinti, kodėl netikėtai priaugote svorio). Net jei rezultatai ir būtų patikimi, greičiausiai būtų sunku suprasti gautus duomenis ir išsiaiškinti, ką daryti (arba ko nedaryti), jei kiekis neatitinka normos.

Pradėjus gerti vaistus nesitikėkite stebuklo

Jei viskas būtų taip, kaip norėtume, vos pradėjus gerti vaistus nuo hipotirozės priaugti kilogramai stebuklingai ištirptų, tiesa? Deja, iš tiesų būna ne visai taip. „Geriant skydliaukės hormonus normalizuojama hormonų veikla, tačiau svoris dėl to nepranyksta, – teigia dr. M. Tan. – Kad numestumėte svorio, reikia gerokai pasistengti, nors ir atrodo nesąžininga, nes jo priaugote labai lengvai.“

Jai pritaria Atlantos valstijos endokrinologų asociacijos direktorius gydytojas Scottas D. Isaacsas. Pasak jo, jei kraujo tyrimai atskleidžia, kad jums nebetrūksta skydliaukės hormonų, svorį mesti galite taip pat, kaip ir visi – o tai reiškia, kad norint numesti keletą kilogramų reikės paplušėti.

Be to, svarbu žinoti, jog šiuo metu internete sklando gandai, kad tam tikri vaistai ar vaistų deriniai padės svorio numesti greičiau. Dr. S. Isaacsas teigia, kad nėra įrodymų, jog tai tiesa – pasak jo, viskas priklauso nuo jūsų kūno ir dedamų pastangų.

Daugiau laiko skirkite jėgos treniruotėms


Tyrėjai dar nežino kodėl, bet pastebima, kad skydliaukės hormonai paveikia raumenų veiklą. Dr. C. Apovian teigia, kad dėl to hipotiroze sergančių moterų raumenų veikla nėra normali, tad net pradėjus gerti vaistus joms sunkiau auginti raumenis ir juos palaikyti tvirtus. „Net ir gerdamos vaistus hipotiroze sergančios moterys turi visada stengtis labiau“, – priduria ji.

Tačiau labiau pasistengti auginti raumenis tikrai verta, nes raumenys sudegina daugiau kalorijų negu riebalai, todėl net tada, kai nesportuojate, turint mažiau raumenų svorio priaugti lengviau.
Kad pasiektumėte geriausių rezultatų, dr. C. Apovian pataria atlikti 2–3 jėgos treniruotes per savaitę. Treniruotė turėtų trukti maždaug valandą ir apimti visas pagrindines raumenų grupes – viršutinę kūno dalį, apatinę kūno dalį ir centrinius raumenis. Atlikite po tris kiekvieno pratimo serijas ir naudokite tokius svorius, kad atliekant kiekvieną seriją pavyktų pratimą pakartoti 8–12 kartų.

Nepamirškite ir širdies

„Jei norite numesti svorio, širdies veiklą gerinantys pratimai būtini“, – teigia dr. E. Pearce. Jie ypač svarbūs sergantiems hipotiroze, nes ši liga paveikia raumenų veiklą. Jai pritaria ir dr. C. Apovian: „Hipotiroze sergantys žmonės numesti svorio gali, tačiau jiems reikia atlikti daugiau ištvermę ir širdies veiklą gerinančių pratimų.“

Dr. E. Pearce tokiai veiklai pataria skirti po pusvalandį ar valandą penkias dienas per savaitę. Galite užsiimti kuo tik norite, svarbu, kad suprakaituotumėte ir imtų smarkiau plakti širdis – pavyzdžiui, galite bėgioti, vaikščioti ar užsiimti kitokia veikla. Svarbu, kad ji jus motyvuotų ir būtų smagi.

Valgykite daugiau baltymų

Pasak dr. C. Apovian, norint auginti raumenis svarbu ne tik sportuoti, bet ir vartoti daug baltymų. Baltymus valgyti pataria ir Sveikos mitybos ir svorio kontrolės centras – pasak centro rekomendacijų, hipotiroze sergančioms moterims reikėtų suvartoti 1,2–1,5 g baltymų kiekvienam idealaus svorio kilogramui. Tad jeigu jūsų norimas svoris – 60 kg, kasdien reikėtų suvartoti apie 70–90 g baltymų.

Pasistenkite, kad svarbiausia kiekvieno valgio dalis būtų baltymai, tačiau taip pat valgykite daug daržovių, sveikų angliavandenių (pavyzdžiui, šviežių vaisių ir viso grūdo dalių produktų) bei sveikų riebalų (pavyzdžiui, avokadų ir alyvuogių aliejaus).

Tačiau net laikantis šių taisyklių verta pasitarti su dietologu ir sudaryti asmeninę dietą hipotirozei įveikti, nes jei tam tikrų maisto produktų nevalgote arba valgote per daug (pavyzdžiui, jeigu netoleruojate laktozės arba valgote daug sojos), hormonų veikla gali dar labiau sutrikti.

Nepamirškite pasitikrinti svorio pas gydytoją

Jei geriate vaistus nuo hipotirozės, svarbu ne tik kas mėnesį pasiimti naują vaistų receptą, bet ir dažnai pasikonsultuoti su gydytoju. „Skydliaukės hormonų dozė paskiriama pagal kūno svorį. Jei svorio priaugate ar numetate, dozę gali tekti pakeisti“, – teigia dr. S. Isaacsas. Jeigu vaistų dozė netinkama jūsų kūnui, svoris gali imti svyruoti dar labiau.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (32)