Kai jau nėra kur kristi...

Jeigu arterinė hipotenzija (būtent taip gydytojai vadina sumažėjusį kraujo spaudimą) yra antrinė – tai yra „lydi“ kitas ligas (pvz., anemiją, skydliaukės, kepenų, nervų sistemos ir kt.), gydoma bus pagrindinė liga. O jeigu ji pirminė ir jūsų kraujo spaudimas visuomet yra 90/60 ar dar mažesnis, specialaus gydymo nėra.

Tuomet liga nepavojinga gyvybei: ji nesukelia infarkto ar insulto. Be to, moksliniai tyrimai nurodo, kad mažesnis kraujo spaudimas stabdo aterosklerozės formavimąsi, gyvenimo trukmę pailgina 10 metų. Žodžiu, gyvenk ir džiaukis. Tik kad džiaugtis nėra jėgų...

Nuo ko pradėti?

Sergant hipotenzija sutrinka kraujagyslių tonusų reguliacija. Daugumai pirmine hipotenzija sergančiųjų tai – šeimos palikimas. Tačiau ligą gali sukelti ir nuolatinis stresas, per dideli darbo krūviai, judėjimo stoka; o kartais ir vitaminų E, C ir B grupės stoka.

Jeigu žemas kraujo spaudimas jums nekelia didelių problemų, labai dėl jo nerimauti neverta. Tačiau taip būna labai retai, o kad tinkamai pagelbėti nelaimėliui reikalingi papildomi tyrimai. Pirmiausia – kraujo ir šlapimo analizė, kardiograma. Jeigu šie tyrimai nerodo sveikatos sutrikimų, gali būti reikalinga kardiologo arba neurologo konsultacija.

Be tablečių

Hipotenzija vaistais negydoma. Tiesa, priklausomai nuo simptomų, pavyzdžiui, jei kamuoja galvos skausmai, gydytojas gali skirti preparatų, kurių sudėtyje yra kofeino. Tačiau vaistų nereikia nuolat vartoti.

Hipotonikui į pagalbą ateina vaistažoliniai preparatai. Kraujagysles tonizuoja ženšenis, kininė simondsija, rožinė radiola ir kt. Gydymo kursas paprastai trunka 3 savaites, po to – mėnesio pertrauka ir kursą galima pakartoti.

Sergant hipotenzija reikia „treniruoti“ kraujagysles. Tam tinka gydomosios vonios ir dušai, hidromasažai, pirtis. Taip pat galima pasimėgauti kontrastiniu dušu, tik temperatūrų skirtumai neturi būti labai dideli. Ir žinoma būtina judėti – niekas geriau nepagerina raumenų ir kraujagyslių fono kaip fizinė veikla.

Keliame tonusą

Dauguma hipotonikų dieną apima silpnumas ir mieguistumas. Tokiu atveju pagelbėti gali paprastas pratimas. Atsisėskite ant kėdės, rankas sukryžiuokite už galvos. Giliai įkvėpkite ir iš lėto lenkitės kelių link. Išsitieskite ir staigiai iškvėpkite. Pratimą pakartokite tris kartus.
Geriausias vaistas žemo kraujo spaudimo kamuojamiesiems – miegas. Miegoti jiems rekomenduojama 9-11 valandų per parą.

Jeigu turite galimybę, prieš miegą bent pusvalandį pasivaikščiokite lauke.
Energijos ryte padės sukaupti kvėpavimo pratimai, kuriuos 5-7 kartus reikia atlikti nepakilus iš lovos. Gulėdami ant nugaros giliai įkvėpkite, kad išsipūstų pilvas. Po to iš lėto iškvėpkite, kad pilvas susitrauktų. Toks kvėpavimas gerina kraujotaką, kelia nervų sistemos tonusą.

Ką valgyti?

Hipotoniko rytas prasideda kava – kofeinas puikiai tonizuoja. Pusryčiams galima suvalgyti sumuštinį su sviestu ir sūrius – tai idealus riebalų ir druskų balansas, didinantis spaudimą. Geriau rinktis kietųjų sūrių rūšis, juose yra medžiagų, panašių į serotoniną. Užkandžiams tinka riešutai ir vaisiai – juose esantis vitaminas C padeda kraujagyslėms.

Pietums derėtų rinktis mėsos arba žuvies patiekalą – juose yra reikalingų baltymų. Tie, kurių spaudimas žemas, gali neriboti aštrių patiekalų ar prieskonių vartojimo.
Naudingi ir produktai, kuriuose yra kalio: pupelės, jūros kopūstai, razinos, bulvės ir kt. dieną rekomenduojama gerti stiprios arbatos su citrina. Vakare nepamirškite pieno produktų.

Svarbu

Jeigu jūsų spaudimas žemas, didelė tikimybė, kad galite apalpti, atsidūrė tvankioje aplinkoje.

Alpimo „šaukliai“ yra šie: staigus galvos skausmas, padažnėjęs širdies plakimas, pykinimas... jeigu taip nutiko, pasistenkite kuo greičiau atsisėsti, palenkite galvą žemiau kelių, kvėpuokite tolygiai, bet ne giliai. Neskubėkite atsistoti vos pasijutę geriau.