Ar karpas reikia gydyti?
Paprastai karpos išnyksta savaime, jų negydant, tačiau kartais nusilpus imunitetui atsiradusios karpos pradeda ne tik augti, bet ir ima plisti po visą kūną. Taip pat žinotina, kad karpos ‒ lengvai užkrečiamos, todėl galite jomis užkrėsti šeimos narius ir kitus žmones. Karpa, esanti ant pado, gali būti skausminga, nes yra nuolat pažeidžiama vaikščiojant. Tokiais atvejais geriausia būtų kreiptis į gydytoją, kuris parinks jums tinkamiausią gydymo būdą.
Pagrindinis karpų gydymo tikslas ‒ paveikti karpą iki pat jos šaknų ir taip užkirsti kelią jos atsinaujinimui. Tačiau gydyti karpas reikia atsargiai, nes parinkus netinkamą gydymo būdą gali likti randų.
Karpų gydymas namuose
Karpos gali būti gydomos citrinų sultimisNatūralios priemonės. Pirmas pasirinkimas pradedant gydyti karpas dažniausiai būna karpų šalinimas įvairiomis natūraliomis medžiagomis. Liaudies medicina siūlo išbandyti obuolių sidro actą, citrinų ar žaliųjų citrinų sultis. Padengus karpą actu ar sultimis, ją ima veikti natūralios rūgštys, oda suminkštėja ir karpa nusilupa. Toks gydymas gali užtrukti kelias savaites.
Kitas būdas ‒ vasarą pievoje nusiskinti pienių arba ugniažolių, nulaužti jų stiebelius ir išsiskiriančiomis sultimis tepti karpą kelis kartus per dieną. Praėjus maždaug 10 dienų karpa turėtų išnykti.
Vaistai. Jei natūralūs gydymo metodai nepadeda, vaistinėje galima įsigyti vaistų nuo karpų. Vaistinėse parduodami vaistai gali būti įvairių pavidalų: tepalai, geliai, tirpalai. Karpoms gydyti skirtų vaistų sudėtyje yra salicilo ir kitų rūgščių, kurios tirpdo karpą sudarančias ląsteles, šios sluoksniuojasi ir karpa pamažu nusilupa. Taip pat galima įsigyti specialių šaldančių preparatų. Tokie preparatai nušaldo karpas iki šaknies. Jų veikimas panašus į gydytojo kabinete atliekamą karpų nušaldymą skystu azotu.
Svarbu! Atmintina, kad natūraliais gydymo metodais ir įsigytais vaistais karpas šalinti galima ne visais atvejais. Jei karpa yra didelė (skersmuo daugiau nei 10 mm), skausminga, kraujuoja ar yra labai lengvai pažeidžiama, ją pirmiausia turi apžiūrėti gydytojas. Kartais karpos gali supiktybėti.
Nenaikinkite namuose karpų, atsiradusių ant veido ar lytinių organų srityse, nes šių vietų oda ‒ labai jautri. Netinkamai gydant karpas šiose srityse, galima tik pabloginti padėtį ir rimtai pažeisti odą.
Karpų gydymas gydytojo kabinete
Krioterapija. Vienas dažnesnių karpų naikinimo metodų, taikomų medicinos įstaigose, ‒ krioterapija. Krioterapijos metu karpa yra užšaldoma naudojant skystą azotą. Azotas gali būti užpurškiamas ant karpos arba uždedamas vatos aplikatoriumi. Deja, ši procedūra skausminga, o ir nėra garantijos, kad karpa bus pašalinta visiškai. Kartais gali tekti procedūrą kartoti kelis kartus.
Lazerinis gydymas. Jei karpų išbandyti metodai nepanaikina, gydytojas pacientui gali pasiūlyti lazerinį gydymą. Šios procedūros metu naudojama vietinė, retesniais atvejais ‒ bendra anestezija. Karpa naikinama jos audinius paveikiant stipria šviesos spinduliuote. Visgi šio metodo pasirinkimą gali riboti jo kaina ‒ jis gana brangus. Taip pat išlieka tikimybė, kad karpos nebus visiškai pašalintos ir ilgainiui atsinaujins.
Elektrodestrukcija. Dar vienas karpų gydymo metodas ‒ elektrodestrukcija. Šios procedūros metu karpos yra veikiamos elektros srove iš ląstelių pašalinant vandenį ir šitaip joms žūstant. Elektrodestrukcijos privalumas tas, kad veikiamas tikslus odos plotas ir nesukeliamas neigiamas poveikis aplinkiniams audiniams.
Chirurginis būdas. Kai nepadeda jokie gydymo metodai, karpos gali būti šalinamos chirurginiu būdu. Suleidus nuskausminamųjų karpa pašalinama ją išpjaunant. Šio metodo trūkumas ‒ infekcijos rizika.
Karpas galima bandyti naikinti namuose natūraliomis medžiagomis ar vaistais. Vis dėlto, jei kurį laiką nuosekliai gydantis namuose karpos neišnyksta, kreipkitės į gydymo įstaigą ir palikite šią užduotį gydytojui.
Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!