Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ plastikos chirurgas Mindaugas Kazanavičius pasakoja, kada tokios procedūros rekomenduojamos, ir pataria, kaip tinkamai elgtis, kad rezultatas būtų efektyviausias.

- Kaip keitėsi riebalų nusiurbimo technikos bėgant metams?

- Riebalų nusiurbimas – viena populiariausių plastinių operacijų pasaulyje, atliekama moterims ir vyrams, turintiems didelių riebalų sankaupų. Jau daug metų pacientams taikomas klasikinis riebalų nusiurbimas (liposakcija), per kurį specialiu įtaisu – kaniule – gali būti pašalinta iki 3–6 l riebalinio audinio. Geresni operacijos rezultatai gaunami tada, kai paciento oda nepraradusi elastingumo.

Esant sumažėjusiam audinių elastingumui liposakcija gali būti atliekama etapais, kai riebalų nusiurbimas derinamas su odos plastika.

Šiuo metu pasaulyje pastebima tendencija, kad liposakcijų dėl jų sukeliamų traumų ir ilgo pooperacinio laikotarpio atliekama vis mažiau. Gana dažnai pacientams skiriamas mažiau traumuojantis riebalų nusiurbimas lazeriu.

Šių riebalų negalima panaudoti kitų vietų korekcijai. Tačiau jei pacientas pageidauja, įprastu būdu nusiurbti riebalai gali būti panaudojami ir kitoms procedūroms: krūtinei ar sėdmenims padidinti, veido odai atjauninti ir kt. Paskui tęsiama zonų korekcija pasitelkiant lazerinę lipolizę.

- Ar riebalų nusiurbimas padeda sumažinti antsvorį?

- Tai labai klaidingas požiūris. Niekada nepradedama kovoti su svoriu atliekant operaciją. Kai paciento kūno masės indeksas (KMI) didesnis negu 30, pirmiausia sudaromas individualus planas, kaip numesti svorį. Tik paskui kalbama apie operaciją. Ji nėra priemonė svoriui numesti.

- Kokios riebalų šalinimo procedūros šiuo metu inovatyviausios?

- Šiai dienai lazerinė lipolizė – vienas moderniausių riebalinio audinio pašalinimų lazeriu. Jis skiriasi nuo anksčiau pasaulyje naudotų riebalų nusiurbimo operacijų, kurios tik padėdavo pašalinti riebalinį audinį. Lazerinės lipolizės metu ne tik tirpdomas bei šalinamas riebalinis audinys, bet kartu ir patempiama oda. Po vienos procedūros gaunamas labai gražus estetinis rezultatas, nelieka nelygumų, nereikia papildomų operacijų.

Šių procedūrų pasaulyje atliekama vis daugiau, todėl estetinės medicinos specialistai mano, kad greitai formuojant kūno linijas didžiąją dalį sudarys lazerinės lipolizės, nukonkuravusios traumas sukeliančias klasikines riebalų šalinimo operacijas bei kitus mažiau veiksmingus kūno formų korekcijos metodus, negarantuojančius gero rezultato.

Riebalų nusiurbimo metodikų yra daug, bet visų esmė ta pati. Per nedidelius 0,5 cm pjūvius į poodinį sluoksnį įstatoma kaniulė, turinti vieną arba keletą angų. Kaniulės skersmuo priklauso nuo šalinamo riebalinio audinio lokalizacijos ir kiekio. Kitas kaniulės galas būna sujungtas su vaakuminiu aparatu, sudarančiu neigiamą slėgį, kurį pasitelkiant išsiurbiami riebalai.

- Kaip vyksta lazerinės lipolizės operacija?

- Per mikropjūvį į poodinį riebalų sluoksnį suleidžiama specialaus tirpalo su skausmą malšinančiais vaistais. Paskui įstatoma speciali kaniulė su lazerio šviesolaidžiu. Naudojant lazerio spindulio energiją riebalinis audinys ištirpdomas, ir skystis išsiurbiamas. Esant mažesnėms sankaupoms ištirpę riebalai tiesiog pasišalina kartu su limfa. Dėl lazerio energijos terminio poveikio per maždaug 4–6 mėn. oda susitraukia ir sumažėja jos perteklius.

Šiai dienai lazerinės lipolizės sritis sparčiai vystosi, dėl naujausių technologijų ir patobulėjusių metodikų lazerinės lipolizės trukmė dar labiau sutrumpėjo. Ją atlikti tampa kur kas paprasčiau, o rezultatai būna dar geresni.

- Kiek laiko praėjus po lazerinės lipolizės operacijos galima džiaugtis jos rezultatais?

- Dailesnė figūra matoma iškart po operacijos, bėgant laikui efektas gražėja. Tikrieji rezultatai matomi praėjus 6 mėn. Gijimo procesams pagreitinti po bet kokių riebalų išsiurbimo metodikų gali būti rekomenduojamos fizioterapinės procedūros

- Kokios mitybos, fizinio aktyvumo rekomendacijos po riebalų nusiurbimo?

- Po riebalų nusiurbimo, kaip ir po kitų plastinių operacijų, būtina išsaugoti stabilų svorį. Rekomenduojama reguliariai sportuoti ir subalansuoti mitybą.

- Neretai pacientai baiminasi, kad nusiurbti riebalai sugrįš. Kaip yra iš tikrųjų?

- Riebalų nusiurbimo metu riebalų ląstelės pašalinamos iš probleminės kūno vietos. Praėjus ankstyvajam pooperaciniam laikotarpiui pastebimi akivaizdūs rezultatai. Jeigu laikomasi sveikos gyvensenos principų ir fizinio aktyvumo, riebalai tikrai neatauga. Jei vartojamas vos didesnis dienos kalorijų kiekis, riebalinės ląstelės negrįžta, tačiau vis dar esančios ląstelės gali padidėti.

- Nuo ko priklauso riebalų nusiurbimo operacijos rezultatai? Kada jie būna efektyviausi?

- Plastinėje chirurgijoje rezultatas priklauso nuo gydytojo meistriškumo, medicininės įrangos kokybės bei paciento amžiaus, lyties, sveikatos būklės ir gyvenimo būdo. Visais atvejais rekomenduojama plastines operacijas atlikti didžiosiose estetinės medicinos ir dermatologijos klinikose, kuriose dirbanti gydytojų-specialistų komanda tobulina savo kompetenciją užsienyje bei kiekvienam pacientui individualiai parenka estetinės medicinos procedūrų kompleksus, padedančius pasiekti geriausių rezultatų.

- Kokiu metų laiku lazerinės lipolizės procedūros labiausiai rekomenduojamos? Kokiais atvejais pacientai kreipiasi dažniausiai?

- Operacijos gali būti atliekamos visais metų laikais. Patirtis rodo, kad šių operacijų padaugėja šiltuoju metų laiku, nors ruoštis vasarai reikėtų žiemą. Dažniausiai klientės yra moterys. Jos dažniausiai kreipiasi dėl pilvo, liemens, šlaunų, sėdmenų, žastų, pagurklio. Gana dažnai lieknos moterys nori panaikinti celiulito sankaupas sėdmenų ir šlaunų srityse. Bene dažniausia vyrų bėda – pilvas. Vieniems jis atsiranda su amžiumi, kitiems dėl genetinių faktorių juosmens srityje kaupiasi riebalų sankaupų, nors patys yra liekni. Kartais vyrai kreipiasi dėl ginekomastijos (padidėjusių krūtų).

- Kokiais atvejais riebalų nusiurbimas nerekomenduojamas?

- Procedūros neatliekamos pacientams, kurie serga autoimuninėmis, inkstų, kraujo ligomis, nėščioms moterims. Sergantieji lėtinėmis širdies ir plaučių ligomis prieš operaciją turi išsamiai konsultuotis su gydytojais. Kiekvienas atvejis individualus, todėl visais atvejais labai svarbu apie savo sveikatos būklę papasakoti operuojančiam gydytojui.

Įdomu

Pirmoji riebalų nusiurbimo operacija atlikta 1920 m. prancūzų balerinai Mademoiselle Geoffre. Deja, ji baigėsi nesėkmingai – dėl infekcijos šokėjai amputuotos kojos. Tačiau ir tai neišgelbėjo moters nuo tragiškos mirties.

Daugiau negu 90 % riebalų nusiurbimo operacijų atliekama moterims.
Riebalų nusiurbimo operacijos sudaro apie 19 % visų pasaulyje atliekamų plastinės chirurgijos procedūrų.

Daugiausia riebalų nusiurbimo operacijų atliekama JAV – 300 000 per metus. Antroje vietoje – Brazilija.

Riebalų nusiurbimas naudojamas ir gydymo tikslais – gerybinėms lipomoms naikinti.

Riebalų nusiurbimo operacijas galima derinti su kitomis. Pavyzdžiui, nusiurbus riebalus juos panaudoti krūtims arba sėdmenims didinti, veidui papildyti.