Kaip atrodo paprastoji kraujažolė?

Paprastoji kraujažolė (lot. Achillea millefolium) priklauso astrinių (Asteraceae) šeimai. Kodėl taip svarbu pabrėžti, kokiai šeimai priklauso kraujažolė? Ogi todėl, kad toms pačioms šeimoms priklausantys vaistiniai augalai turi panašias savybes ir galima maždaug iš karto įsivaizduoti, kaip atrodo tas augalas. Taigi tai daugiametis žolinis augalas, kurio „ūgis“ gali būti pats įvairiausias – kartais ji išsistiebia tik vos aukščiau pažemės ir užauga tik iki 10 cm, o o kartais pasiekia net ir 60–70 cm aukštį. Paprastosios kraujažolės stiebas stačias, o šakniastiebis plonas ir šliaužiantis. Augalą padengę smulkūs plaukeliai, o lapai lancetiški, plunksniškai suskaldyti. Augalo graižai – smulkučiai, jų skersmuo vidutiniškai siekia tik apie 5 mm. Kraujažolę galima atpažinti iš šių smulkių graižų, kurie susitelkę į tankias, skėčio formos baltos ar šiek tiek rausvos spalvos kekes. Patrynus augalą jaučiamas specifinis kvapas.

Kur auga?

Lietuvoje šis augalas paplitęs labai plačiai, nes jam čia sąlygos itin tinkamos. Jis auga praktiškai visur, todėl šios vaistinės augalinės žaliavos gali prisirinkti praktiškai kiekvienas: įvairiose ganyklose, pamiškėse, pakelėse, grioviuose, patvoriuose ir pievose. Ji gali būti ir auginama soduose, daržuose, sodybose. Paprastoji kraujažolė žydi nuo vidurvasario iki rudens vidurio (maždaug liepos – spalio mėnesiais). Taigi šis augalas toks paplitęs, kad jis gali būti laikomas netgi piktžole. Vis dėlto paprastoji kraujažolė yra puikus vaistinis augalas, turintis ne vieną naudingą savybę.

Kokių vertingų medžiagų turi?

Vaistinė augalinė žaliava – kraujažolių žolė. Svarbiausia naudinga lapų, stiebų ir graižų (įprastai vadinamų žiedais) sudėtinė dalis yra įvairūs eteriniai aliejai. Eterinio aliejaus pagrindą sudaro azulenas, kuris natūralioje medicinoje itin vertinamas. Be to, paprastosios kraujažolės žolėje randama karotino, C ir K vitaminų, įvairių organinių rūgščių (skruzdžių, izovalerijonų ir kt.), alkaloidų (achileino ir kt.), inulino, dervų, ir kt. medžiagų. Yra ir mineralinių medžiagų, pavyzdžiui, kalio, vario, cinko, seleno, geležies. Paprastoji kraujažolė išsiskiria tuo, kad turi flavonoido apigenino. Šią biologiškai aktyvią medžiagą mokslininkai tiria vis plačiau ir atranda vis daugiau jo naudingų savybių. Viena svarbiausių ir labiausiai stebinančių poveikių – priešvėžinis aktyvumas.

Kokių naudingų savybių turi?

Iš kraujažolės žolės gaminami preparatais (įprasčiausias jų – vandeninė žolės ištrauka) gerinama virškinimo funkcija, žadinamas apetitas ir skrandžio veikla. Pastebėta, kad kraujažolė gali padėti gerinti skrandžio liaukų sekreciją. Paprastoji kraujažolė gali būti naudinga gydant hemorojų, stabdant kraujavimus, gerinant kraujo sudėtį. Pastebėta, kad paprastosios kraujažolės preparatai padeda pagerinti tulžies funkciją, nes turi lygiuosius latakų raumenis atpalaiduojančių ir tulžies sekreciją gerinančių savybių. Vienos naudingiausių kraujažolės ypatybių yra jos sugebėjimas veiksmingai slopinti įvairius uždegimus, švelninti alergijų simptomus, veikti baktericidiškai ir bakteriostatiškai. Kraujažolė nuo seno vartojama po gimdymo, nes padeda stabdyti kraujavimą, trauktis gimdai ir greičiau atsigauti po šio svarbaus gyvenimo įvykio. Ant kraujažolių žolės arbatų, parduodamų vaistinėse, išskiriamos naudingos savybės, susijusios su virškinimo funkcija, cholesterolio koncentracija kraujyje ir apetito gerinimu.

Kraujažolė

Kaip paruošti kraujažolės žolės arbatą?

Ją galima ruošti iš savarankiškai sudžiovintos kraujažolės žolės (kuri tinkama vartoti maždaug 2 metus) arba iš vaistinėje įsigytos žolės. 1–2 arbatiniai šaukšteliai augalinės vaistinės žaliavos užpilami 200 ml verdančio vandens. Stiklinė uždengiama ir taip palaikoma 10–15 minučių. Nukoštas gėrimas geriamas 2–4 kartus per dieną.