Medikų teigimu, kai kurių daiktų laikyti vaistinėlėje tikrai nederėtų. Portalo „HuffPost“ leidėjai pasiteiravo keleto medicinos srityje besidarbuojančių specialisčių, ko jos jokiu būdu tenai nedėtų ir kodėl. Atsakymai gali nustebinti.
Kosmetinės priemonės, kurių galiojimo terminas pasibaigęs
„Makiažas, kurio tinkamumo terminas pasibaigęs, ypač kreminė pudra ir akių pieštukai, gali sukelti infekciją, jei jį ir toliau naudosite, – perspėja Sandy Cayo, dirbanti Niujorko universiteto Rory Meyers slaugos darbuotojų rengimo koledže. – Pasenusi kosmetika – puiki terpė bakterijoms daugintis. Štai kodėl gali kilti infekcija.“
Vertėtų žinoti, kad, tarkim, blakstienų tušas galioja 3–6 mėnesius, akių pieštukas – nuo 6 mėnesių iki vienų metų, kreminė pudra – porą metų, lūpų dažai – taip pat porą metų, skaistalai, akių vokų šešėliai ir biri pudra – 1–2 metus, o natūrali kosmetika, kurioje nėra konservantų, – tik 3–6 mėnesius.
Raminamieji ir migdomieji vaistai
Tokius vaistus, kurie tikrai neturėtų pakliūti į rankas vaikams arba namuose viešinčiam svečiui, privalu laikyti kur kas saugesnėje vietoje nei vonios spintelė, nurodo Čikagoje medicinine praktika besiverčianti įmonės „NShore Patient Advocates“ savininkė Teri Dreher.
Migdomosios tabletės turi būti užrakintos arba ypač saugiai paslėptos. Nebereikalingus migdomuosius reikia išmesti, ir ne bet kur, o į vaistinėse įrengtus specialius konteinerius.
„Privalote pasirūpinti, kad migdomieji ir opioidiniai vaistai nepakliūtų į rankas asmenims, galintiems netinkamai su jais pasielgti“, – perspėja T. Dreher.
Opioidinių preparatų kategorijai priskiriamus vaistus, kurių galiojimo terminas pasibaigęs, irgi būtina išgabenti iš namų.
„Jei, tarkim, po smarkaus susižalojimo arba operacijos jums buvo skirta šios rūšies vaistų, todėl jų įsigijote, tačiau nevartojote, turite juos išmesti taip, kaip reikia“, – sako Ashley Cook, dirbanti vienoje iš Luisvilio ligoninių.
Tam tikri vaistai
Draudimas vaistinėlėje laikyti vaistus gali pasirodyti nelogiškas, tačiau Gail Trauco, vadovaujanti Atlantoje veikiančiai medicininių priemonių parduotuvei, to daryti tikrai nepataria.
„Visi vaistai turi galiojimo datas, juos paprastai reikia laikyti tik tam tikroje temperatūroje“, – primena ji, be to, perspėja, kad vonios spintelėje gana greitai nublunka etiketės, todėl po kurio laiko bus sunku perskaityti, kas ant jų parašyta, o tai nėra gerai.
Crystal Polson, slaugos darbuotoja ir tinklaraščio „Prudent Patient“ leidėja, taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad dėl vonioje susidarančių sąlygų gali nukentėti ne tik pakuotės, bet ir jų turinys.
„Vaistai dažniausiai jautriai reaguoja į karštį ir drėgmę, kurių vonioje išvengti neįmanoma. Nuo drėgmės gali pakisti vaistų konsistencija, o dėl temperatūros pokyčių – veiksmingumas“, – sako specialistė.
Vaistus C. Polson pataria laikyti vėsioje, sausoje vietoje. „Jei namuose yra mažų vaikų, vaistus patartina laikyti užrakinamoje spintelėje arba dėžutėje“, – priduria ji.
Retinolio ir vitamino C turintys produktai
Vaistinėlėje jokiu būdu negalima laikyti tokių odos priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra retinolio, perspėja G. Trauco. Šviesa, oras ir šiluma ardo cheminę retinolio sudėtį ir mažina jo efektyvumą. Tas pats pasakytina apie produktus, kuriuose yra vitamino C.
„Odos priežiūros priemonės su vitaminu C – ypač populiarios, – pastebi G. Trauco. – Deja, karštis mažina jų veiksmingumą, todėl visus serumus ir drėkinamuosius kremus, kuriuose yra vitamino C, derėtų laikyti tokioje vietoje, kurios nepasiekia karštis ir šviesa.“
Skubios pagalbos preparatai
Tiffany Parker, skubios medicininės pagalbos tarnybos darbuotoja iš Džeksonvilio Šiaurės Karolinoje, išvardijo preparatus, kurių neturėtų būti vonioje kabančioje namų vaistinėlėje. Tai – adrenalino automatiniai injektoriai, po liežuviu dedamos nitroglicerino tabletės, skubios pagalbos vaistų inhaliatoriai, insulinas, gliukozės tabletės, taip pat kraujo cukraus lygio matavimo priemonės, skirtos diabetu sergantiems asmenims.
„Sudėjus šiuos preparatus į vaistinėlę, kyla pavojus pamiršti juos pasiimti prieš išeinant iš namų“, – aiškina T. Parker.
Minėtus medikamentus, pasak jos, geriausia laikyti kosmetinėje arba nedidelėje rankinėje, kurią visada pasiimate su savimi. Tik šiukštu nepalikite rankinės įkaitusiame automobilyje arba kitoje vaistams netinkamoje vietoje.
Naudojamas dantų šepetėlis
Kathy Frerk, slaugos darbuotoja iš Su Folso, Pietų Dakotos, atkreipė dėmesį, kad vonios spintelėse dažnai susikaupia drėgmė ir užsilaiko šiluma, o tokioje terpėje sėkmingai veši kenksmingi mikroorganizmai. Kaip tik todėl čia ne vieta daiktams, kuriuos vėliau tenka kištis į burną.
„Dantų šepetėlis turi būti statmenoje padėtyje ir ne uždaroje erdvėje: tik taip pavyks jį išdžiovinti, užuot pavertus drėgmės kaupykla“, – pataria K. Frerk ir rekomenduoja išsivalius dantis trumpam pamerkti dantų šepetėlį į antiseptinį burnos skalavimo skystį, kad žūtų bakterijos. Taip pat nepamirškite, kad dantų šepetėlį būtina keisti kas tris mėnesius.
Panaudoti skutimosi peiliukai, skustuvai
Prisiminkite, kiek kartų padėjote skustuvą ant vonios spintelės lentynėlės, o paskui dar ilgą laiką naudojote kartotinai.
„Senas skutimosi peiliukas ir sudirgusi oda – pavojingas derinys. Žinokite, kad jei nematote ant odos smulkių įbrėžimų, tai dar tikrai nereiški, kad jų nėra“, – sako S. Cayo ir priduria, kad nuo gerokai panaudotų peiliukų odoje gali atsirasti mikroskopinių įtrūkimų, pro kuriuos nesunku patekti bakterijoms, savo ruožtu, galinčioms sukelti infekciją.
Norėdami būti tikri, kad naudojamas skustuvas švarus, skusdamiesi kartkartėmis praskalaukite jį, pakišę po šilto vandens srove, kad išplautumėte tarp ašmenų įstrigusius plaukus. Nusiskutus skustuvą reikia sausai nušluostyti. Padėti jį reikia taip, tarsi norėtumėte išvėdinti – statmeną. (Uždaromų dėžučių ir spintelių reikėtų vengti.) Specialistai taip pat nurodo, kad vienkartinių peiliukų nereikėtų naudoti daugiau nei 5–10 kartų, be to, šių priemonių negalima dalytis nei su draugais, nei su šeimos nariais.
Vitaminai guminukai
Vaistinėlė tokio tipo guminukams nėra tinkama todėl, kad tai laisvai pasiekiama vieta: vitaminų guminukų skonis – tarsi saldainių, todėl vaikai, tikėtina, gali užsimanyti jų paieškoti. Jūs juk tikrai nenorite, kad vaikas savo nuožiūra prisišlamštų vitaminų. Jų perdozavus galima net apsinuodyti, primena T. Parker ir pataria laikyti vitaminus vaikams nepasiekiamoje vietoje, o dar geriau – uždengtus dangteliu, kurio vaikai nesugebėtų atidaryti.
Vandenilio peroksidas arba techninis spiritas
C. Polson sako, kad jos vaistinėlėje ir, apskritai, vonioje vandenilio peroksido paprastai nebūna.
„Kodėl? Kitaip nei daugelis mano, nei vienas, nei kitas nėra tinkami nedideliems įpjovimams arba įdrėskimams dezinfekuoti. Tiesą sakant, jie gali pažeisti odos audinius ir net užvilkinti žaizdos gijimą“, – aiškina C. Polson.
Nedidelę žaizdelę geriausia praplauti švariu, drungnu vandeniu ir švelniu muilu. Taip pavyks pašalinti visus nešvarumus, bakterijas ir purvą. Rimčiau susižalojus reikia kreiptis į medikus.
Medicininiai odos klijai
Pasak Catherine Burger, už informacijos sklaidą organizacijoje „RegisteredNursing“ atsakingos slaugos darbuotojos, šio specifinio produkto tikrai neturėtų būti tarp namuose laikomų pirmosios pagalbos preparatų. Odos klijai, žinoma, gali būti puikus išsigelbėjimas įsipjovus, tačiau reikia mokėti juos naudoti. Namų sąlygomis, ypač skubant, klijai paprastai užtepami netinkamai.
„Ne kartą teko šalinti šią priemonę iš užkrėstų žaizdų. Būtina paminėti ir tai, kad ant paviršinių įpjovimų užteptas preparatas gali sukelti stiprų skausmą“, – sako C. Burger.
Medicininiai odos gali sukelti įvairių pašalinių reakcijų, įskaitant niežulį, graužimą, odos paraudimą, deginimo jausmą. Bus saugiausia, jei susižeidę naudosite įprastus tvarsčius ir pleistrus.