Svarainiuose yra provitamino A, vitaminų B1, B2, B6, C, E, PP bei mikroelementų. Kalio svarainiuose yra 10 kartų daugiau nei natrio. Šie vaisiai turtingi obuolių ir citrinos rūgščių, nemažai juose ir pektinų.

Svarainiai ypač naudingi tiems, kurie nori atsikratyti antsvorio.

Juose nėra cholesterolio ir riebalų, tačiau daug vario ir ląstelienos. 100 g svarainio yra 8,9 g angliavandenių, iš kurių 7 g yra fruktozės, likusieji – gliukozė ir sacharozė.

Svarainiai ne veltui subręsta rudenį, mat juose esančios medžiagos padeda susidoroti su stresu, teigiamai veikia nervų sistemą. Šie vaisiai liaudies medicinoje vadinami natūraliais raminamaisiais.

Antioksidacinėmis savybėmis svarainiai lenkia net ir askorbo rūgštį.

Naudingi ne tik patys vaisiai, bet ir jų sėklos, žievė. Užkaukazės liaudies medicinos žinovai svarainių sėklų arbata patardavo gydyti kosulį. Dėl sutraukiamųjų savybių jau seniai svarainių vaisiai ir jų antpilai buvo vartojami gydant viduriavimą ir kraujavimą.

Kam nepatariama vartoti:

Svarainių kauliukus būtina pašalinti ruošiant maistą, nes juose yra amigdalino, medžiagos, kuri skrandyje virsta cianidu.

Svarainis vaikams iki vienerių metų netinkamas – savo rūgštimi dirgina gleivinę, alergizuoja, kaip ir citrusiniai vaisiai.

Svarainių nepatariama valgyti paūmėjus skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei, sergant plonojo ir storojo žarnynų uždegimu.

Kaip vartoti:

Galima valgyti tiesiog kaip citriną, ar užpilti cukrumi ir džiovinti - puikus desertas vaikams! Gautas sirupas puikiai tinka arbatoms ar šaltam gėrimui.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (39)