Grybinę infekciją rekomenduojama skubiai gydyti. Ji iš kojų nagų gali persimesti į pėdas, blauzdas, rankų nagus bei plaštakas. Tai apsunkina gydymą. Grybu galima užkrėsti aplinkinius. Be to, nagų grybas – vartai bakterinei infekcijai patekti.
Klysta save raminantys, kad atėjus vėsiajam metų laikui batai paslėps neestetiškai atrodančius grybo (liaudiškai – grybelio) pažeistus nagus. Nematydami bėdos jos neatsikratysite, o laiku negydant nagų grybo gali būti pakenkta visa nago plokštelė.
Tarpupirščių niežėjimas, paraudimas, kartais ir šlapiavimas, atsiranda pūslelių – tai pirmieji grybinei infekcijai būdingi simptomai. Tinkamai negydomas uždegimas gali komplikuotis į pūlingą infekciją.
Kitas grybo simptomas – įvairūs nago plokštelės pakitimai. Nagas gali paruduoti, pageltonuoti, kartais pabalti. Dažniausiai jo pažeidimas prasideda nuo laisvo krašto ir plinta jo volelio link. Gali būti pakenkiama absoliučiai visa nago plokštelė.
Dažnai nagas hipertrofuoja, sustorėja, po juo pradeda nuolat kauptis balta raginė masė. Jo plokštelė nustoja blizgėti, praranda elastingumą, kartais deformuojasi, paviršius tampa grublėtas. Nagas gali pradėti trupėti ir net nukristi. Iš pradžių gali būti pakenktas tik vienas kojų nagas, o vėliau infekcija persimeta į kitus – gali pažeisti ir rankų nagus.
Stiprus imunitetas gali įveikti grybą, jei infekcija pažeidė tik odą ir tarpupirščius.
Pataria Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ gydytoja dermatologė Birutė Adomavičienė
- Nagų grybinė infekcija aptinkama kas antram pacientui, turinčiam nagų pažeidimų. Infekciją sukeliantys grybai (dermatofitai, mielės, pelėsiai) minta keratinu – pagrindiniu nagus, plaukus ir išorinį odos sluoksnį sudarančiu baltymu.
Liga dažniausiai diagnozuojama vyresnio amžiaus žmonėms, vartojantiems slopinančius imuninę sistemą medikamentus, sergantiems diabetu bei kitomis lėtinėmis ligomis, trikdančiomis periferinę kraujotaką, patyrusiems traumas, gausiai prakaituojantiems, dažnai besilankantiems baseinuose ir viešosiose pirtyse, sportininkams, rūkantiesiems.
Grybinę infekciją rekomenduojama skubiai gydyti. Ji iš kojų nagų gali persimesti į pėdas, blauzdas, rankų nagus bei plaštakas. Tai apsunkina gydymą. Grybu galima užkrėsti aplinkinius. Be to, nagų grybas – vartai bakterinei infekcijai patekti.
Grybų kolonijos telkiasi nago plokštelėje, po nagu, apynagio srityje ir greitai plinta, todėl ligos gydymas yra gana sudėtingas.
Medikamentinis kojų nagų pažeidimų gydymas geriamais vaistais trunka iki 6 mėn., rankų nagų – iki 3 mėn. Jis gali palengvinti ligos formą, būti veiksmingas, bet ir neduoti norimo rezultato.
Kiti gydymo metodai – tepalai ir skysčiai, geliai, lakai, augaliniai vaistai ir chirurginis nago plokštelės pašalinimas. Pastarieji metodai nėra pakankamai efektyvūs, kai yra pažeista visa nago plokštelė ar liga įsisenėjusi.
Šiuo metu sparčiai populiarėja nagų grybo gydymas lazeriu, kuris gali būti taikomas įvairaus amžiaus pacientams. Lazerio spinduliai sunaikina grybinės infekcijos sukėlėjus.
Dažniausiai užtenka 3–4 procedūrų, atliekamų 6–8 savaičių intervalais. Esant įsisenėjusiam nagų grybui, atliekamos pakartotinės procedūros. Šis gydymo metodas tinka asmenims, negalintiems vartoti geriamų vaistų dėl sisteminių ligų. Tačiau gali netikti sergantiems kai kuriomis ligomis.
Verta žinoti
Ne visi grybinę infekciją leidžiantys įtarti požymiai jau rodo šią ligą – jie gali pasireikšti ir sergant ne viena kita odos ar nagų liga. Tik gydytojo apžiūra ir tyrimai leis nustatyti diagnozę ir parinkti efektyvų gydymą.
Norint išvengti kojų nagų grybo reikia stengtis pėdų odą ir nagus visuomet išlaikyti sveikus.