Apie eterinių aliejų naudą pasakoja „Kvapų namų“ aromaterapeutė Laimė Kiškūnė.

Eterinių aliejų uodimas: inhaliacijos ir atsikosėjimą lengvinantis poveikis

Vienas veiksmingiausių, maloniausių ir lengvai prieinamų būdų naudoti eterinius aliejus – juos uostyti, t.y. daryti inhaliacijas arba tiesiog kvepinti aplinką.

Remiantis tyrimais nustatyta, kad atsikosėjimą pagerina šie eteriniai aliejai: mirtų, spindulinių ir rožinių eukaliptų, šliaužiančiųjų isopų, muskatų, citrinų, tikrųjų ir imbierinių citrinžolių. Aromaterapijos vartotojų patirtis liudija, kad gleives skystinantį poveikį turi pankolių, čiobrelių, eukaliptų ir ypač rozmarinų, verbenono chemotipo eteriniai aliejai.

Eteriniai aliejai efektyviausiai veikia esant sausam ir nervinio pobūdžio kosuliui. Paminėtini: kiparisų, levandinų, peletrūnų eteriniai aliejai. Mokslininkai išskyrė sisteminius ir vietinius ekspektorantus (atsikosėjimą gerinančius eterinius aliejus) ir nustatė, kad juos inhaliuojant mažoms dozėms galima pasiekti gerų rezultatų.

Taip pat buvo nustatyta, kad eterinių aliejų poveikis buvo gerokai mažesnis arba išvis nepasireiškė, kai inhaliacijoms naudojamos eterinių aliejų dozės buvo tokios didelės, kad įkvepiamame ore aiškiai buvo juntamas jų kvapas. Todėl inhaliacijoms reikia naudoti labai mažą eterinio aliejaus kiekį, kuris įkvepiamam orui suteiktų malonų silpną kvapą.

Įtrynimai: raminamasis ir spazmus atpalaiduojantis poveikis

Eteriniai aliejai nuo seno naudojami dėl jų raminamojo ir spazmus atpalaiduojančio poveikio. Aromaterapijos literatūroje šie poveikiai nuodugniai aprašyti. Baiminantis peršalimo ar prasidėjus simptomams įtrynimai grynų eterinių aliejų mišiniu ar juos praskiedus baziniame augaliniame aliejuje (ypač šis būdas tinka vaikams) – gali būti veiksminga ir maloni priemonė stabdanti virusų ir bakterijų dauginimąsi, stiprinanti kūno atsaką ir gebėjimą priešintis infekcijoms ir tuo pačiu palengvinant nemalonius peršalimo simptomus, raumenų ar sąnarių maudimą, galvos skausmą, dirglumą.

Įtrynimams itin tinka levandų, ramunėlių, kamparinių cinamonų, mairūnų, gelsvųjų sėklučių, kvapiųjų cinamosmų, rozalinų, kvapiųjų ravensarų eteriniai aliejai.

Miela skaityti žymaus prancūzų gydytojo aromaterapeuto Danielio Pénoëlio pagyrimus rozalinų (viržinių mirtenių) eteriniam aliejui. Jis šį augalą vadina aromatine Australijos dovana visam pasauliui. Jis rašo, jog šis aliejus dėl savo išskirtinio švelnumo ir malonaus kvapo puikiai tinka viso kūno masažui, maloniai atpalaiduoja įtampą ir padeda giliai užmigti.

Danielis Pénoëlis, remdamasis savo ir kolegų tyrimais, rekomenduoja rozalinų eterinį aliejų maišyti su čiobrelių, linalolio chemotipo, eteriniu aliejumi, nurodydamas jog šie du aliejai sudaro itin stiprią sinergiją. Mišinyje visiškai pakanka 5 – 10% brangiojo čiobrelių eterinio aliejaus, kad būtų sukurta tiek pat stipri, kiek ir subtili sinergija. Vaikams eterinių aliejų kiekis neturėtų viršyti 3% baziniame aliejuje.

Ši sinergija arba ir vienas viržinių mirtenių eterinis aliejus yra nuostabi priemonė užburkus viršutiniams kvėpavimo takams ir prasidėjus peršalimo infekcijoms. Jis ypač tinka vaikams. Ir ypatingai tiems, kurie linkę nuolatos „susigriebti“ infekcijas.

Danielis Pénoëlis rekomenduoja tris periodus po tris savaites kas kartą darant vienos savaitės pertrauką kiekvieną vakarą rozalinų eteriniu aliejumi švelniai pamasažuoti arba patepti vaiko nugarą, krūtinę ir kaklą. Tegu jūsų vaikas užmiega kvapniu miegu.

Viržinių mirtenių eterinis aliejus yra švelni atsikosėjimą lengvinanti priemonė pasižyminti pakankamai stipriu antiinfekciniu poveikiu.

Aromatinės vonios: prakaitavimą skatinanti priemonė

Kartais persišaldžius veiksminga priemonė būna tiesiog puodelis karštos žolelių arbatos su medumi ir karšta vonia su eteriniais aliejais. Tyrimais nustatyta, kad geriausiai prakaitavimą skatina šie eteriniai aliejai: kvapiųjų citrinžolių, greipfrutų, kadagių uogų, kvapiųjų bruknuolių. Šie eteriniai aliejai apsunkina virusų ir bakterijų dauginimąsi, gali palengvinti sąnarių skausmą ir kitus nemalonius peršalimo simptomus.

Į vonią lašinant eterinius aliejus, prieš tai juos reikėtų sumaišyti su šlakeliu pieno, šaukšteliu druskos ar specialiu eterinių aliejų dispersantu soluboliu, nes eteriniai aliejai vandenyje netirpsta.

Skalavimas: burnos higienos priemonės

Skalaujant burną šiltu vandeniu su 1 – 2 lašais eterinio aliejaus palaikoma jos higiena, o skaudant gerklei eteriniai aliejai dar ir sumažina skausmą bei sutrukdo daugintis mikroorganizmams. Gerklės skausmui mažinti gali būti naudojami šie aliejai: manukų, šaltmėčių, laurų, mirtenių, levandinių šalavijų, čiobrelių.

Aplinkos kvėpinimas natūraliais kokybiškais eteriniais aliejais: puiki pagalba tamsiuoju metų laiku

Eteriniais aliejais galima tiesiog kasdien pakvėpinti aplinką. Malonus dervinių čiobrelių, pajūrinių pušų ar balzaminių kėnių eterinio aliejaus dvelksmas ne tik puikiai nuteikia, bet gali sustiprinti organizmą, išvalyti orą nuo patogeninių mikroorganizmų. Aplinkos oro ir nuotaikos praskaidrinimui taip pat puikiai tinka šviesūs, saulėti citrusų eteriniai aliejai.

Ką rekomenduoja aromaterapijos ekspertai?

Aistringa aromaterapeutė, medicinos mokslų daktarė, daugiau nei 20 metų pašventusi visuminės medicinos ir klinikinės aromaterpijos tyrimams, Vivian Nadya Lunny pateikia keletą išmėgintų receptų nuo peršalimo. Daktarė V.Lunny rašo:

„Gripą sukelia virusas, kuris keičiasi kas metai, kartais mažiau, kartais labiau. Dideli viruso pasikeitimai lemia pasaulines gripo epidemijas. Virusų pilna mūsų aplinka. Gripo viruso inkubacinis periodas užtrunka nuo 1 iki 4 dienų.“

Daktarė siūlo aromaterapinį gripo simptomų palengvinimo planą tiek vos pajutus simptomus, tiek ir jiems įsisiūbavus: „Kai tik pajutote, kad galbūt pasigavote gripo virusą, prieš eidami miegoti įtrinkite į padus po 3 lašus grynų eterinių aliejų mišinio.

Sumaišykite lygiomis dalimis pražangialapių mirtenių (arbatmedžio), spindulinių eukaliptų, mirtų ir čiobrelių (linalolio cht.) eterinių aliejų. Šį įtrynimą pakartokite 3 kartus – vakare prieš eidami miegoti, atsikėlę iš ryto ir sekančios dienos vakare.

Jeigu gripo simptomai vystosi ir toliau, tuomet reikia gydytis, atitinkamai pagal simptomatiką. Kiekvienas žmogus labai skirtinga serga gripu, vieni labai sunkiai, kiti - visai lengvai, priklausomai nuo imuninės sistemos ir nuo bendros sveikatos būklės.

Aromaterapija gali būti sėkmingai įdarbinta esant sausam kosuliui.
Dr. V.Lunny siūlo pasigaminti eterinių aliejų mišinį iš tikrųjų levandų, santalų, pražangialapių mirtenių (arbatmedžio) arba kvapiųjų bosvelijų eterinių aliejų.

Įlašinkite kiekvieno eterinio aliejaus po 4 lašus į 20 ml bazinio (geriausiai nerafinuoto kosmetinio) aliejaus ir maždaug 4 ml (nepilnas arbat. šaukšt.) to mišinio patepkite krūtinę ir kaklą. Kartokite tai kas 4 valandas.

Greta įtrynimų nepamirškite ir veiksmingųjų inhaliacijų.
Inhaliacijoms įlašinkite po 1 - 2 lašus spindulinių eukaliptų ir kvapiųjų ravensarų eterinių aliejų į šiltą vandenį, užsidenkite rankšluosčiu ir pakvėpuokite giliai pro burną, kol vanduo nustos garuoti. (Inhaliacijos trukmė apie 4 min. Pakartokite inhaliacijas 4 kartus per dieną).

Vaikams inhaliacijoms įlašinkite po 1 lašą slėninių eukaliptų, kilniųjų didramunių ir kvapiųjų ravensarų eterinių aliejų į šiltą vandenį. (Kvėpuoti reikėtų apie 4 min. Pakartokite inhaliacijas 4 kartus per dieną).

Perspėjimas: nepalikite prie karšto vandens indo vienų vaikų. Su vaikais geriausia kvėpuoti eterinius aliejus pasisodinus juos ant kelių ir naudoti nekarštą vandenį (apie 60 C).

Dr. V.Lunny entuziastingai teigia, kad eteriniai aliejai yra galingas įrankis, galintis užbėgti už akių peršalimo ligoms ir galintis padėti puikiai praleisti žiemą sveikiems.

Mažiau yra daugiau

Svarbu prisiminti taisyklę, jog saugantis peršalimo ar norint palengvinti jau esamas kvėpavimo takų problemas reikia naudoti itin mažus eterinių aliejų kiekius. Dideli kiekiai, priešingai nei maži – erzina gleivinę ir vietoje laukiamo pagerėjimo gali sukelti nepageidaujamą poveikį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)