Signalizuoja pažeidimą
Pleiskanos – tai raginio odos sluoksnio atsiskiriančių ląstelių plokštelės. Tai - požymis, kad galvos oda pažeista. Šios nemalonios baltos, pilkos ar gelsvos spalvos dalelės galvos plaukuose ne tik nesudaro estetinio vaizdo, bet ir sukelia niežulį, spartina plaukų riebalavimąsi.
Pleiskanos atsiranda dėl pagreitėjusio viršutinio odos sluoksnio epidermio atsinaujinimo ir padidėjusio riebalinių liaukų aktyvumo. Pastarasis suaktyvėja brendimo metu, dažnai plaunant galvą šarminiais muilais ar netinkamu šampūnu. Sustiprėjusi riebalų liaukų funkcija sudaro palankias sąlygas veistis mieliagrybiui, kuris dirgina odą ir skatina pleiskanų atsiradimą.
Priežastimis taip pat gali tapti stresas, hormoninių preparatų vartojimas, nuovargis, vitaminų B12, B6, F trūkumas, organizmo dehidratacija ar įvairios ligos.
Kartais galvos oda pleiskanoja ir dėl kitų priežasčių: sauso patalpų oro, metų sezonų kaitos, sūraus jūros vandens, galvos odos jautrumo. Odą gali erzinti plaukų priežiūros priemonių: lako, putų, želė, vaško, plaukų dažų ir netinkamo šampūno likučiai plaukuose.
Ką daryti?
Būna atvejų, kuomet tiesiog pakanka atstatyti organizmo skysčių balansą: daugiau gerti virinto, mineralinio arba filtruoto vandens.
Jeigu iškart po to, kai išsiplaunate plaukus, jie pradeda „spindėti“, o atsiradusios pleiskanos – retos ir stambios, jūs – riebių pleiskanų savininkas. Jas pastebėti yra sudėtingiau.
Dažniausiai jos prikimba prie galvos odos, sulimpa tarpusavyje, o po to tampa papildomu maistinių medžiagų šaltiniu įvairiems mikroorganizmams. Rezultatai – liūdni: riebalų sankaupos, odos uždegimai, plaukų svogūnėlių žuvimas, plaukų slinkimas.
Jeigu galvos oda kenčia nuo uždegimo, joje galima pastebėti paraudimų ir jaučiasi niežulys – tai ženklas, kad laikas tučtuojau kreiptis į dermatologą.
Dauguma šampūnų nuo pleiskanų gali tik nuplauti viršutinį susikaupusių „žvynelių“ sluoksnį, bet nekovoja su pleiskanų priežastimi. Kokią priemonę geriausia pasirinkti, reikėtų teirautis gydytojo arba vaistininko. Paprašykite vaistininkų parodyti gydomąsias priemones nuo pleiskanų, kadangi tik tokie preparatai gali įveikti pagrindinę priežastį – grybelį.
Tarp kitko
Atsikratyti pleiskanų padės laiko patikrinti liaudies metodai:
Rūgpienis. Tirštai ištepkite juo plaukus nuo šaknų iki pat galiukų, tuo pačiu lengvai įtrinkite rūgpienį į galvos odą. Palikite kaukę pusvalandžiui, po to nuplaukite kaukę vandens ir garstyčių tirpalu: 1 stal. šaukštas garstyčių 1 litrui vandens.
Citrina. Pavirkite keturių citrinų žieveles 1 litre vandens 15 minučių. Atvėsinkite mišinį ir naudokite skalaudami po plaukų plovimo.
Alyvuogių aliejus. Paimkite pusės citrinos sultis ir sumaišykite su 4 stal. šaukštais alyvuogių aliejaus. Po to įpilkite šiek tiek šilto vandens ir lengvais sukamaisiais judesiais įtrinkite gautą mišinį į galvos odą. Procedūrą reikia atlikti 2-3 minutes iki galvos plovimo.
Pataria rezidentė-dermatovenerologė Daiva Vanagaitė
- Priežasčių yra labai įvairių, tai gali būti ir įvairios ligos: grybelis, žvynelinė, seborėjinis dermatitas. Vasarą galimas tam tikras šių ligų simptomų pagerėjimas, bet pleiskanos neišnyksta.
Pavyzdžiui, žmonės dažnai net nežino, kad serga žvyneline liga, jų galvos oda pleiskanoja, jie mėgina įvairias priemones ir, kai jos ilgą laiką nepadeda, atvyksta pas specialistą. Tada mes stebime, ar yra kiti simptomai: bėrimai kūno odoje, nagų pakitimai.
Esant galvos pleiskanojimui, tipinės bėrimų vietos kūne gali leisti įtarti tam tikras ligas. Jei pleiskanojimas nėra gausus, pirmiausia reikėtų pakeisti šampūną, nes jis gali sausinti odą. Nesant pagerėjimo, būtina kreiptis į specialistą.