Tyrimai parodė, kad svogūnų lukštai turi didelį kiekį antioksidantų – juose jų netgi daugiau nei pačiuose svogūnuose. Antioksidantai pastebimai gerina bendrą sveikatos būklę, rašo fithacker.ru.
Rudas išorinis sluoksnis yra ne tik antioksidantų, bet ir maistinių skaidulų bei flavonoidų šaltinis. Pastarieji gerina odos būklę.
Be to, svogūnų lukštai turi galingą pigmentą, kuris vadinamas krevcetinu. Jis apsaugo nuo arterijų užsikimšimo ir mažina didelį arterinį kraujo spaudimą, taip pat pasižymi stipriu raminamuoju poveikiu ir gydo nemigą.
Taip pat jam būdingos antibakterinės, antioksidacinės, priešuždegiminės ir priešgrybelinės savybės. Taip pat jis kovoja su vėžį sukeliančiais laisvaisiais radikalais.
Moksliniai tyrimai parodė, kad svogūnų lukštai taip pat turtingi netirpių skaidulų, kurios skatina atitinkamus storosios žarnos peristalinius judesius. Be to, netirpios skaidulos šalina iš žarnyno susikaupusius toksinus, reguliuoja pH, taip pat užkerta kelią vėžinių ląstelių formavimuisi.
Svogūnų lukštų įtraukimas į savo racioną sumažina tokias rizikas:
II tipo diabeto
širdies ir kraujagyslių ligų
skrandžio ir žarnyno problemų
nutukimo
storosios žarnos vėžio
Štai svogūnų arbatos receptas, kuris leis pasinaudoti visais aukščiau išvardintais privalumais. Lukštus reiktų laikyti stiklainyje.
Užpilkite verdančiu vandeniu nedidelį kiekį lukštų, uždenkite ir palikite 15 minučių. Paskui iškoškite ir jūsų arbata paruošta!
Išgerkite puodelį tokios arbatos prieš miegą.
Pastaba: Svogūnų lukštų nerekomenduojama vartoti nėščioms moterims ir maitinančioms mamoms.