„Patirti danties traumą galima ir bėgiojant, slidinėjant, leidžiantis nuo kalno snieglente, važinėjant dviračiu ar riedlente, žaidžiant ledo ritulį, krepšinį, futbolą ar boksuojantis“, – dažnesnes rizikas pranešime spaudai vardina Vilniaus Minties odontologijos klinikos gydytoja odontologė Rasa Šatkauskienė.
Beveik 14 procentų žmonių yra kada nors gyvenime patyrę danties traumą. Su didžiausia rizika susiduria 7 – 10 metų amžiaus vaikai, nes jie yra judrūs, o jų kaulai elastingesni ir mažiau atsparūs sužeidimams. Dantų traumas lemia skirtingos priežastys, tad jos skiriasi savo sudėtingumu: nuo nuskilusio danties kampelio ar klibančio danties – iki išmuštų arba į žandikaulio kaulą įmuštų dantų.
Ką daryti, jei jau įvyko nelaimingas atsitikimas ir patyrėte danties traumą, pataria odontologė R. Šatkauskienė.
– Ką daryti, jeigu nulūžo danties dalis?
– Tai – viena paprasčiausių ir dažniausiai pasitaikančių traumų. Tai gali nutikti sportuojant, griūnant, žaidžiant ar tiesiog vos kelioms minutėms pamiršus apdairumą. Jei nuskyla tik nedidelis danties kraštelis, dažniausiai pakanka šiek tiek nupoliruoti aštrų kampą arba prarastus danties audinius atstatyti plombinėmis medžiagomis. Jeigu nuskyla didelė dalis danties vainiko, reikėtų pasistengti surasti nulūžusią danties dalį, nes ją vis dar galima pritvirtinti gydant pažeistą dantį.
– Kaip elgtis, jei dantis išmuštas?
– Išsimušus dantį, pirmiausia reikia pasistengti nusiraminti ir jį surasti, nes kai kuriais atvejais jį vis dar galima replantuoti (įsodinti atgal į burnos ertmę). Suradus dantį, jį imti tik už vainiko, nes imant už šaknies, galima netyčia pašalinti ląsteles, kurios replantuojant padidina prigijimo galimybę. Dantį švariomis rankomis reikėtų įdėti į burnos ertmę ir tuomet skubiai vykti pas gydytoją odontologą. Jei to padaryti nepavyko, dantį reikia panardinti į specialų skystį, kurio galima įsigyti vaistinėse, pieną, arba akių lęšiams skirtą tirpalą. Jokiu būdu negalima danties laikyti sausai, įsukto į servetėlę, ar kišenėje, nes tuomet jis išsausės ir jo replantuoti nepavyks.
– O jeigu dantis tik išniro?
– Susitrenkus galvą arba susižeidus lūpą, neretai pažeidžiami ir dantys. Net jeigu nejuntamas joks skausmas, vis tiek derėtų nuvykti pas gydytoją odontologą ir išsiaiškinti, ar nebuvo pažeistas danties kraujagyslių bei nervų pluoštas ir ar nelūžo danties šaknis. Jei pastebėjote, kad dantis tapo paslankus ir juda, tai reiškia, kad jam kuo skubiau reikalingas įtvėrimas bei endodontinis gydymas.
– Ką patartumėte tais atvejais, jei dantis įmuštas į vidų?
– Tai – viena sudėtingiausių traumų, dar vadinama intruzija. Dantis gali būti įmušamas taip giliai, kad kai kuriais atvejais visiškai pasislepia už dantenų. Tai itin pavojinga pieninius dantis turinčiam vaikui, nes įmuštas laikinasis dantis gali pažeisti nuolatinių dantų užuomazgas. Jeigu įmušamas pieninis dantis, įsitikinus, kad tai nesukels jokių komplikacijų, jis paliekamas sudygti, o jeigu taip nutinka nuolatiniam dančiui, reikalinga skubi gydytojo burnos chirurgo ar ortodonto konsultacija.