Norint sustiprinti pėdas nereikia kažkokių ypatingų sąlygų. Pirmiausia poilsiaujant kaime, sode ar gamtoje mažiesiems reikėtų leisti kuo daugiau lakstyti nusispyrus batukus.
„Plokščiapėdystės profilaktikai bei gydymui rekomenduojama kuo dažniau vaikščioti basomis minkšta žeme, žole, smėliu. Pėdas ypač grūdina tokie nelygūs paviršiai kaip žvyras, akmenukais grįstas takas. Gerai yra ir pabraidyti baseinėlyje“, – sakė Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro specialistė Evelina Daujotienė.
Vaikštant basomis nelygiu paviršiumi stimuliuojamos pėdų nervų galūnės, stiprinami pėdos raumenys, visa tai turi įtakos normaliam pėdos skliautui formuotis.
Tačiau specialistė įspėjo, kad reikėtų vengti kieto grunto, pavyzdžiui, asfalto, grindų, kadangi esant lygiam paviršiui pėdos raumenys remiasi visu, o ne atraminiais paviršiais. Be to, prieš leidžiant vaikui lakstyti basomis, reikėtų įsitikinti, kad tai yra saugu, ar neprimėtyta aštrių daiktų.
Pėdas gydo judesys
Reikėtų prisiminti, kad bet kokia aktyvi fizinė veikla irgi naudinga plokščiapėdystės profilaktikai.
„Tai – judėjimas sporto salėje ar lauke: mankšta, judrūs žaidimai, gimnastika, pusiausvyros pratimai, specialūs pratimai pėdos raumenims ir raiščiams lavinti. Kojų raumenims stiprinti vasarą padeda plaukimas, važinėjimasis dviračiu, riedučiais, paspirtuku ir pan.“, – kalbėjo visuomenės sveikatos specialistė.
E. Daujotienė priminė ir kitas veiksmingas grūdinimosi priemones – kontrastines voneles, kuomet kojos apipilamos kaitaliojant šilto ir šalto vandens sroves. Taip pat tinka vonelės su jūros druska, valerijonų, ramunėlių ar medetkos ekstraktais. Po minėtų procedūrų svarbu išmasažuoti pėdas bei jų skliautus ir juos palaikančius raumenis.
Verta žinoti:
Visi vaikai iki trejų metų būna plokščiapėdžiai, tačiau pamažu pėdutėje riebalų mažėja, raumenys stiprėja, o 3–5 gyvenimo metais pradeda formuotis pėdos skliautas.
Jei 6–7 metų vaiko pėda dar vis plokščia, gali kilti įvairūs negalavimai: kelių, klubų sąnarių, stuburo, tarpslankstelinių diskų, net galvos skausmai. Kai beveik visas padas liečiasi prie grindų eisena tampa nerangi, netaisyklinga, prastėja judėjimo kokybė.
Labai svarbu tėveliams išrinkti tinkamą vaikų apavą ankstyvame amžiuje. Patariama nesižavėti šlepetėmis, sodo batais, minkšta avalyne kasdieniniam avėjimui. Vaikiški batai turėtų būti su nedidele pakulne, stabiliai apgaubti čiurnos sąnarį.