Gydymo tikslais naudojamas visas augalas - ir šaknys, ir visa antžeminė dalis. Raunama prasidėjus žydėjimui iki vėlyvo rudens.
Šio augalo švieži lapeliai kotai ir žiedai (vasarą) tinka naudoti salotoms, kokteiliams, bet kokiems patiekalams, o sudžiovinti (žiemą) - atstoja raudonėlį troškiniuose, sriubose, visur, kur gali būti naudojamas raudonėlis.
Galinsoga parviflora arba liaudiškai vadinama Amerikonka - yra vienas veiksmingiausių gamtoje sutinkamų vaistų nuo aukšto kraujospūdžio. Augale esantys antioksidantai ir fenolio junginiai mažina per didelį cukraus kiekį kraujyje ir yra puikus vaistas nuo hipertenzijos, siejamos su 2 tipo diabetu.
Į Europą jis buvo atvežtas 1796 metais ir papildė Kew Karališko Botanikos Sodo (Londone) kolekciją. Vėliau augalas išplito Albiono (Britanijos sala) gamtoje, vėliau ir visame Europos žemyne. Augalas pradėtas vadinti piktžole - augalai, kurie nereikalauja didelės priežiūros arba plinta ir užgožia silpnus augalus dažnai taip vadinami.
Šio augalo naudingumo paslaptis
100 g šio augalo yra 3.2 g augalinių baltymų ir 1.1 g ląstelienos (palyginimui tame pačiame kiekyje špinatų tėra 2.9 g baltymų ir 2.6 g ląstelienos). Galinsoga Parviflora turi daug kalcio: 284 mg - 100 gm (palyginimui petražolės turi 140 mg), vitamino A (beta karotino), magnio, kalio, cinko organinių junginių, B1 (tiamino), B2 (riboflavino), B3 (niacino), ir vitamino C (askorbo rūgšties).
Liaudies medicina pataria - žolės nuoviras vartojamas gydant – vandenligę, o esant mažakraujystei (arba kitaip anemijai) ir skydliaukės sutrikimams patariama naudoti kaip pagalbinį vaistą.
Šaknų nuovirą patariama gerti prie aukštos temperatūros ir karštligės atveju.
Patariama šviežią žolę kramsnoti, gydant burnos ertmės negalavimus – gingvitą, stomatitą, burnos gleivinės apdangalo pažeidimus.
Turint I ir II laipsnio arterinę hipertenziją patariama gerti nuovirus iš Galinsogos žolės, šaknų arba viso augalo.
Opas ir žaizdas patariama plauti, dėti tomponėlius, sudrėkintus šaknų ar žolės nuoviru, galima ir jos sultimis.
Liaudies medicina teigia, kad šios žolės šaknų preparatai pasireiškia karščiavimą mažinančiu ir karštligę slopinančiu poveikiu, o pačios žolės preparatai reguliuoja medžiagų apykaitą.
Galinsogos žolės nuoviras
1 valgomąjį šaukštą sudžiovintos arba 3 valgomuosius šaukštus žalios susmulkintos žolės užpilti stikline šalto vandens, užvirus įdėti į kitą puodą su verdančiu vandeniu ir palaikyti jame 3-5 min. Nukaitus, palikti šiltai, apsukus indą su nuoviru rankšluosčiu 1 valandai. Nufiltravus patariama gerti 1-2 valgomuosius šaukštus 3-4 kartus per dieną.
Galinsogos šaknų nuoviras
1 valgomąjį šaukštą sausų, susmulkintų šaknų užplikyti stikline verdančio vandens ir dar pavirinti 4-5 min. Nukėlus nuo viryklės, palikti ramybės būsenoje 1 val. Nufiltravus, gerti 1-2 valgomasis šaukštus 3-4 kartus per dieną.
Galinsogos šaknų nuoviras, liaudies medicinos žinovų nuomone, padės sustabdyti kraujavimą iš gimdos, sumažins arterinį kraujospūdį, pagerės žaizdų užgijimas, dedant ant jų tomponėlius, sudrėkintus nuovire.
Lapuose yra medžiagos, kurios skatina medžiagų apykaitos procesus ir normalizuoja imuninės sistemos darbą.
Užpilas reumatizmo gydymui - naudojamas tik išoriniam naudojimui, juo įtrinant skaudamas kūno vietas
Paikite 1 stiklinę sudžiovintos žolės ir užpilkite 1 litru verdančio vandens. Statykite ant labai silpnos ugnies ir pavirkite 3-5 minutes. Po to palikite atšalti. Patariama naudoti kompresėliams ant probleminių vietų.